Kandilli Rasathanesi'nin deprem ölçen aletleri çalındı

Marmara'daki fayları en ayrıntılı inceleyen kurum olan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün denizdeki deprem ölçüm cihazlarının yerlerini gösteren şamandıraların çalındığı ortaya çıktı. Trol teknelerinin bilinçsiz avlanmaları sonucu Enstitü'nün Marmara Denizi'ndeki fiber optik kabloları da parçalanmıştı.

Kandilli Rasathanesi'nin deprem ölçen aletleri çalındı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, olası İstanbul depremine yönelik araştırmalarını aralıksız sürdürürken, hesapta olmayan gelişmeler nedeniyle çalışmaları zaman zaman sekteye uğruyor. 

Sismik hareketliliği tespit etmek için Marmara Denizi’ne döşenen fiber optik kablolar, balıkçıların trol teknesi nedeniyle daha önce parçalanırken, şimdi de denizdeki deprem ölçüm cihazlarının yerlerini gösteren şamandıralar çalındı. Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre 5 şamandıra kayıp. 

KALAFAT: ÜZERİME ZİMMETLİYDİ

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, deprem ölçüm cihazları ile kablo bağlantılarının yerini gösteren ‘hacıyatmaz’ diye tanımlanan 30 bin lira değerindeki şamandıraların üzerine zimmetli olduğunu belirterek, "Cihaz ve kabloların yerini işaretlemek için kullandığımız bu parçalar 5 yıl önce çalındı. Kim, neden çaldı anlamış değiliz. Rasathaneye ait şamandıraları çalanlar bir türlü bulunamıyor. 2.5 metrelik, reflektörlü, şamandıraların akıbetini bilen varsa bize ulaşsın” çağrısı yaptı.

DEPREM ÖLÇÜM VE ANALİZİNE YÖNELİK ÖNEMLİ CİHAZLAR KULLANIM DIŞI KALDI

Kalafat “Deprem ölçüm ve analizlerine yönelik önemli aletlerimiz hem bilinçsizlik hem de hırsızlık nedeniyle kullanım dışı kaldı. Şu an için elimizde 5 kablo ve cihazdan sadece 1’i sağlam, ayrıca 5 şamandıramız kayıp. Binbir zorluklarla hayata geçirdiğimiz projelerin bu şekilde zarar görmesi bizi derinden yaraladı. Bugüne kadar şamandıra hırsızlığını gündeme getirmemiştik ancak içimizdeki yarayı paylaşmak istedim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER