'Karadeniz'de seyahat yasağı gündemde'

Nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü 'Çok yüksek riskli' kategorisindeki illerin yer aldığı Karadeniz'de seyahat kısıtlaması ve araç denetimleri gündeme geldi

'Karadeniz'de seyahat yasağı gündemde'

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı illere göre koronavirüs haritasında çok yüksek riskli illerin yer aldığı Karadeniz'de ek tedbirler gündeme geldi. 

Ayrıca bölgede mutasyonlu koronavirüsün etkisini arttırdığı da belirtiliyor. 

KTÜ Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, bölgede etkili olan mutasyonlu virüsün etkisinin farklı şehirlerde, farklı oranlarda yaşandığını söyledi.

''DAHA HIZLI BULAŞIYOR''

Bölgedeki vakalarda tespit edilen İngiliz varyantı koronavirüsün yayılımını anlatan Prof. Dr. Faruk Aydın, “Samsun bunu yüzde 90a yakın yaşarken, Trabzonda yüzde 50nin üzerine tırmanmaya başladığı rakamlarda yaşıyor. Rize ise yüze 10un altında bu mutasyonu yaşıyor ancak bu oranlara rağmen bütün bölge kırmızı alanda. Çünkü virüs daha hızlı ve kolay bulaşabiliyor, daha az sayıda virüs insanlarda bulaş meydana getirebiliyor” diye konuştu.

''VİRÜS DEĞİŞİRKEN BİZ SABİT KALDIK''

“İnsanlar eski alışkanlıklarını sürdürerek daha tehlikeli olan bu mikroorganizmaya karşı daha farklı tedbirler almadı'' diyen Aydın, ''Virüs değişirken biz sabit kaldık ve bizim bir adım önümüze geçti. İnsanlar böyle bir virüsün taşıyıcısı olmaları ve bulundukları ortamda bulaşıcı kaynak olarak görev almaları söz konusu. Biz virüsün bir adım önüne geçebilmek için uymamız gereken önlem ve kısıtlamaları biraz daha artırmamız lazım'' ifadelerini kullandı.

SEYAHAT YASAĞI GÜNDEMDE

Aydın ek tedbirlerin gündemde olduğunu belirterek, “Virüs kendini değiştirirken bizim de değişmemiz gerektiğini anlamamız gerekiyor. Uyguladığımız maske, mesafe, hijyen ve kısıtlama kurallarını bir adım ileri taşımak zorundayız. Özellikle vakaların yüksek olduğu şehirlerden düşük olan şehirlere seyahatlerin kontrol altına alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü virüsün bulaşıcılığı arttı, mesafeler ise kısaldı. Taşıtlarda insanlar birbirlerine daha yakın oturdukları için bulaşıcılığın yüksek olabileceğini rahatlıkla anlayabiliriz. Mevcut davranışlarımızla bölgemizde virüsün bulaş oranını düşüremediğimiz artık kanıtlı. 5 haftadır kırmızı alandayız ve sayılarımızda yükselme var. Bu gerçeği değiştirmenin en önemli yollarından birisi önlemlerin artırılması. Bu nedenle şehirler arası seyahat ile sokağa çıkışların denetim altına alınması ve ekstra önlemlerin uygulanması gerekmektedir” sözlerini de sarf etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER