Katliamı yapan terörist IŞİD üyesi...

Avusturya’nın başkenti Viyana’yı kana bulayan IŞİD’li terörist, olayda kullandığı Zastava M70 otomatik tüfek ile saldırı öncesi video yayınladı. IŞİD’e mesaj veren ve "Baki kalacak" diyen terörist, 5 kişiyi öldürdü ve 17 kişiyi yaraladı. Yaralananlardan biri ise Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin. Yozgatlı Mikail Özen, yaralı polisi ve bir yaşlı kadını olay yerinde uyarıp kurtardıklarını, sonra yaralı arkadaşıyla polise gidip saldırganı tarif ettiklerini anlattı. 2 Türk genci, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi. Tüm bu onlar sosyal medyadan yayınlandı.

Katliamı yapan terörist IŞİD üyesi...

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın merkezinde Pazartesi akşam saatlerinde altı farklı noktayı hedef alan silahlı saldırılarda 5 kişi yaşamını yitirirken, 14 kişi de yaralandı. Saldırıyı en az üç kişinin gerçekleştirdiği açıklanırken, saldırganlardan birisi polis tarafından vurularak öldürüldü.

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, polis tarafından vurulan saldırganın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) sempatizanı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Nehammer, sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, saldırganı "kendisini IŞİD'e yakın hisseden radikalleşmiş bir kişi" olarak tanımaldı.

Nehammer, bir başka saldırganın yakalandığını ve üçüncü saldırganın buluması için başlatılan geniş çaplı operasyonun ise devam ettiğini söyledi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da, olayı "iğrenç bir terör saldırısı" olarak nitelendirdi.

Kurz, "Cumhuriyetimiz zor saatler yaşıyor. Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlılıkla harekete geçecektir. Terör gözümüzü asla korkutamaz ve bu saldırıya var gücümüzle karşı çıkacağız" dedi.

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig, kurbanlardan birinin olay yerinde, diğerinin ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini söyledi.

Saldırıda 14 kişinin yaralandığı, altısının durumunun ise ciddi olduğu belirtildi.

Avusturya'da bugün itibarıyla koronavirüs salgını nedeniyle bir dizi sokağa çıkma kısıtlamasının uygulamaya sokulması planlanıyor. Bu nedenle dün akşam saatlerinde çok sayıda insan kısıtlamalar öncesi sokaklarda bulunuyordu.

SALDIRILAR HAKKINDA NELER BİLİNİYOR?

Viyana Emniyet Müdürlüğü, ilk silah seslerinin şehrin en büyüğü olan Seitenstettengasse Sinagogu'nun civarında TSİ 22.00 sularında duyulduğunu açıkladı.

Musevi Cemaati Lideri Oskar Deutsch, Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırılar sırasında sinagogun kapalı olduğunu belirtti.

Avusturya'da yayın yapan Kornen Zeitung, sinagogun güvenlik görevlilerinden birinin saldırıda yaralananlar arasında olduğunu bildirdi.

Saldırının en az üç kişilik bir grup tarafından gerçekleştirildiği açıklandı. Saldırganlardan birisi polis tarafından vurularak öldürüldü.

İkinci saldırgan gözaltına alınırken, üçüncü saldırganı bulmak için başlatılan geniş çaplı operasyon ise halen devam ediyor.

Üniversite öğrencisi bir Türk vatandaşı görgü tanığı, silah seslerinin duyulmasının ardından polis tarafından şehir merkezindeki bir otele yönlendirildiklerini anlattı.

Görgü tanığı, "Merkeze yakın bir kafede oturuyorduk. Birkaç polis aracı geçti. Üstünden biraz vakit geçtikten sonra bir polis içeri geçmemizi söyledi. Burası Hyatt Otel'in kafesiymiş. İçeri geçtik, lobisinde bekliyorduk. Fotoğraf ve video paylaşmamamız istendi" dedi.

Saldırıların ardından kent genelinde geniş çaplı operasyonlar başlatıldı.

Avusturyalı yetkililer, halka evde kalma çağrıları yaparken, şehrin belli bölgelerine emniyet güçleri tarafından kontrol noktaları kuruldu.

Kamu Güvenliği Genel Direktörü Franz Ruf da Viyana'da şehir merkezinin polis tarafından kordona alınarak kapatıldığını ve Avusturya'nın sınır kontrollerini artıracağını söyledi.

TEPKİLER...

Saldırıya aralarında Türkiye'nin olduğu çok sayıda ülke tepki gösterdi ve kınama mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter üzerinden attığı mesajda, "Terörün her türüne karşı Avusturya'nın yanındayız. Terör belasına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Fransa'dan sonra dost bir ülke saldırıya uğradı. Bu bizim Avrupa'mız. Düşmanlarımız kiminle uğraştıklarını bilmeli. Pes etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Toplumlarımızı bölmeyi amaçlayan nefrete izin vermeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise saldırıyı kınayarak, "Avusturya ile beraberiz" mesajı paylaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturyalı mevkidaşı Kurz'u arayarak dayanışma mesajını ilettiğini söyledi.

"TÜRKLER KAHRAMAN İLAN EDİLDİ"

Avusturya’nın başkenti Viyana’yı dün akşam kana bulayan IŞİD’li terörist, olayda kullandığı Zastava M70 otomatik tüfek ile saldırı öncesi video yayınladı. IŞİD’e mesaj veren ve "Baki kalacak" diyen terörist, 4 kişiyi öldürdü ve 17 kişiyi yaraladı. Yaralananlardan biri ise Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin. Yozgatlı Mikail Özen, yaralı polisi ve bir yaşlı kadını olay yerinde uyarıp kurtardıklarını, sonra yaralı arkadaşıyla polise gidip saldırganı tarif ettiklerini anlattı. Dövüş sporu yapan iki Türk genci, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi. Tüm bu onlar sosyal medyadan yayınlandı.

Avusturya’nın başkenti Viyana'yı dün gece kana bulayan teröristlerden biri öldürüldü, bir diğerinin ise kaçtığı sanılıyor. Halka sokağa çıkmama çağrısı yapıldı, okullar tatil edildi. Olayda kullanılan otomatik tüfeklerin Zastava M70 tipi olduğu açıklandı.

Bu tüfekler, 13 Kasım 2015 tarihli Paris saldırısında da kullanılmıştı. Böylece, saldırının IŞİD tarafından yapıldığı bir kez daha netleşti. Instagram‘dan saldırı öncesi mesaj yayınlayan IŞID'li saldırgan ise, sözde IŞİD liderine mesaj gönderdi.


Viyana saldırısı başladığında 1. Viyana bölgesinde olan Recep Tayyip Gültekin, sağ baldırından yaralandı. Yozgatlı Mikail Özen (sağda) ise, hem arkadaşına hem de yaralı polise yardım etti.

MİKAİL: 5-6 METRE ÖNÜMÜZDEYDİ

İkisi erkek, ikisi kadın dört kişi hayatını kaybederken, 8'i ağır 17 kişi de yaralandı. Yaralananlar arasında baldırına kurşun isabet eden Recep Tayyip Gültekin de var. O gece, silahlı çatışmanın çok yakınında olan Yozgatlı Mikail Özen, “Arkadaşım baldırından vuruldu. Videoda yere yat, başını eğ” diye bağıran benim. Biz, eve kapanma saatinin başlamasından önce 1. Viyana bölgesine gitmiştik. Birden silahlar patladı. Adamlarla 5-6 metre mesafede karşı karşıya kaldık. Ateş etmeye başladılar. Arkadaşım baldırından yaralandı. Recep Tayyip Gültekin arkadaşımın adı… Arabaya bindirdim ve ilerideki polis karakoluna gittik. Polislere teröristleri anlattık, beyaz kefen gibi şeyler giymişlerdi ve ellerinde uzun namlulu silahlar vardı” dedi.

İki Türk genci, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi.

“YAŞLI KADINI ÇEKİP KURTARDIK”

Tüm olanları Twitter'dan yayınlayan ve görüntüleri de çeşitli ajanslarda yer alan Mikail Özen, “Yolda yaşlı bir kadın olay yerine gidiyordu. Gidip onu güvenli bir yere aldık. Sonra metro istasyonuna gittik. Orada polis vuruldu. Onu da korumak için, saldırganın yerini söyledik. Diğer polisler saldırgana doğru koşuyordu. Polisler üç kişiydi, işte biri vuruldu. Arkadaşım ifade verdi. Ben de ifade vermeye gidiyorum” diye konuştu. Her ikisi de dövüş sporu yapan Türkler, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi.

IŞİD'Lİ TERÖRİSTİN EVİ BASILDI

Şu anda başkentte 1000 güvenlik görevlisi, şehrin güvenliğini sağlıyor. Viyana saldırısını gerçekleştiren teröristlerden birinin evi basıldı, arama yapıldı ve sosyal medya hesaplarına ulaşıldı. Bu saldırganın, olayda kullanılan Zastava M70 tüfeği ile poz verirken çekilen görüntülerine ulaşıldı. Saldırganın ayrıca olayda kullandığı bir tabanca ve pala ile de poz verdiği görülüyor.

Alman gazetesi Bild’in verdiği bilgiye göre, güvenlik yetkilileri, şu anda kapalı olan Viyana’dan bir cihatçının Instagram hesabının, çok sayıda kişiyi saldırı tüfeğiyle vuran suikastçıyı gösterip göstermediğini kontrol ediyor. Araştırmacılara göre, bunun muhtemel olduğu düşünülüyor.

“IŞİD HEP BAKİ KALACAK” DEDİ

Suikastçı olduğu iddia edilen kişi, hesabına bir Zastava M70 saldırı tüfeği, bir tabanca ve bir pala ile poz veriyor. Viyana’daki tüfekçi de benzer bir saldırı tüfeği ve tabanca kullandı. Terörist, “Bayah’ı Amirul Mumineen, Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyş’e veriyorum” cümlesini yazmış. Bu IŞİD'cilerin sözde emirlerine verdikleri bir sadakat sözü.


Beyaz bir kıyafet giyen saldırganla iş birliği içerisinde olan iki kişi St. Poulten kentinde yakalandı.

IŞİD'ci teröristin, başka bir görüntüsünde de mermilerle poz verdiği ve “Baqiyah” kelimesini yazdığı görüldü. Bu IŞİD'liler için manevi anlam ifade ediyor ve “Arapça’da Dawlatul al-Islam baqiyah wa tatamaddad (“İslam Devleti kalıyor ve genişliyor”) cümlesini, daima kalıcı olacak anlamıyla tanımlıyor. ‘Baqiyah' ünlemi IŞİD taraftarları arasında büyük popülariteye sahip ve örgütün direncini vurguluyor.

Saldırıda yaralananlardan birisi de Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin oldu.

BAŞKALARINA MESAJ MI VERDİ?

Bu videoların başka bir saldırının işareti olup olmadığı ya da başka bir saldırgana işaret anlamı taşıyıp taşımadığı bilinmiyor. Saldırganın üzerinde bombalı bir de kemerin bulunduğu açıklandı. Öldürülen saldırganın yanı sıra çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Şu anda saldırıya kaç kişinin katıldığı bilinmiyor. Olayı yakından gören Türkler, önce iki kişiden sonra bir kişiden söz etti.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, “Şu anda başka bir saldırganın olduğu ihtimalini gözardı edemeyiz. Bu Avusturya halkı için kara bir gün. Saldırganın IŞİD militanı olduğu kesinleşti” açıklamasını yaptı. İslamcı teröristn dün akşam saat 20.00'den biraz önce başlattığı silahlı saldırı iki saatten fazla sürmüş, Viyana'nın merkezinde silah sesleri saatlerce susmamıştı.

YAS İLAN EDİLDİ

Avusturya'nın başkenti Viyana'da dün gece 4 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından ülkede üç günlük yas ilan edildi.

TÜRKLER KONUŞTU

Sosyal medyada yayılan saldırı anının videosunda seslerini duyulan Türkler Mikail Özen ve saldırıda yaralanan Recep Tayyip Gültekin'e hurriyet.com.tr’den Musa Kesler ulaştı. Özen, "Biz film falan çevriliyor sandık. Yukarı doğru baktık, adamlarla 5-6 metre mesafede karşı karşıya kaldık. Bize ateş etmeye başladılar. Arkadaşım baldırından vuruldu" dedi.

Sosyal medyada görüntüleri yayılan saldırıdaki Türklerden biri Yozgat Sarıkayalı Avusturya vatandaşı Mikail Özen şunları anlattı:

“Siper al diye bağıran benim. Viyana’nın en işlek caddesi. Viyana’da yaşıyoruz. Biz oraya geldik, arabamızı park edecektik. Bir gün sonra 1 aylık virüsten dolayı yasak başlayacaktı. Arabadan inerken silah sesleri duyduk. Biz film falan çevriliyor sandık.”

TÜRKİYE VİYANA BÜYÜKELÇİSİNDEN UYARI

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, saldırıların ardından “Viyana’daki vatandaşlarımız, lütfen can güvenliğiniz için evinizde kalınız! Ya da şimdilik bulunduğunuz yeri terketmeyiniz! Yola çıkmadan polisin açıklamalarını takip ediniz!” açıklamasını yaptı.

Cumurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak, “Viyana’da gerçekleşen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum.  Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye, terörizmin karşısında ve Avusturya halkının yanındadır. Acınızı paylaşıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER