Kayyum borçlara karşılık; cami, okul sattı

Mardin Büyükşehir Belediyesindeki kayyum yönetimi, biriken borçlara karşılık bir cami ve bir okulu Hazine ve Maliye Bakanlığına, bir elektrik trafosunu ise borçlarına karşılık elektrik şirketine sattı.

Kayyum borçlara karşılık; cami, okul sattı

Mardin Büyükşehir Belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye, kayyım döneminde 1 milyar 180 milyon lira borçlandırılmıştı. Bu borç nedeniyle birtakım kararlar alındı. Bu kararlar arasında belediyeye ait elektrik trafosu Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (DEDAŞ) devredildi.

31 Mart seçimlerinden 15 gün sonra Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyım atandı. Kayyım döneminde DEDAŞ, borçları gerekçe göstererek vatandaşın elektriklerini sık sık kesmişti. Mardin Şehirlerarası Otogarı’nda bulunan ve belediyeye ait 1600 KVA’lık trafoyu 218 bin 423,48 lira bedel ile devretti.

Belediye meclisi toplantısında vergi borçları için de bir karar alındı. Karar kapsamında Artuklu ilçesi Diyarbakırkapı Mahallesi’nde bulunan Sadık Yay Cami ve müştemilat olan taşınmaz ile Artuklu ilçesi Saraçoğlu Mahallesi’nde bulunan Kocatepe İlkokulu olan taşınmaz satıldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığına satışı yapılan taşınmazlar ile ilgili alınan kararda, “Mardin Büyükşehir Belediyesinin vergi borcuna karşılık Maliye Bakanlığına satılmasına karar verildi” denildi. (MA)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER