Kemal Kurkut davasında beklenen rapor gelmedi

Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan beklenen raporun gelmediği duruşmada, mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklama talebini yeniden reddetti.

Kemal Kurkut davasında beklenen rapor gelmedi

Diyarbakır'da 2017 Nevruz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.'nin "kasten öldürme"den tutuksuz yargılandığı davanın 7'nci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan beklenen raporun gelmediği duruşmada, mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklama talebini yeniden reddetti.  

Duruşmada sanık polis Yakup Ş. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat Kurkut ile avukatları Mehmet Emin Aktar ve Sidar Avşar katıldı. Duruşmayı, Lice’de kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ile HDP’li vekiller Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Saliha Aydeniz de izledi. 

20 POLİS DURUŞMAYI İZLEDİ 

Adliye önünde ve duruşmanın yapılacağı koridorda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, koridorda polislerin özellikle Kurkut'un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat'a yakın oturması dikkati çekti. Duruşmayı izlemek isteyenler, yapılan aramadan sonra duruşma salonuna alınırken, yaklaşık 20 polis de salona girerek duruşmayı takip etti. 
 
Yoğun güvenlik önlemleri altında yurttaşlar giriş kapısında adliyeye girerken, sanık polis Yakup Ş.’nin ise savcı ve hâkimlerin giriş yaptığı kapıdan adliye binasına gelmesi dikkat çekti. 

ATK RAPORU GELMEDİ 

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Genel Kurulu’ndan talep edilen raporun gelmediğini belirtirken, Kurkut ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar, mevcut delil durumu ve dosyanın ATK'de olduğunu ifade ederek, sanık polisin tutuklanması talebinde bulundu. 

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ 

Olayın üzerinden zaman geçmesi ve delilleri karartma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020’ye erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER