Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu görüşmenin ardından basın açıklaması düzenledi.

AKP tarafından seçim sisteminin değiştirileceği iddiaları ile ilgili Kılıçdaroğlu, "Bir siyasi iktidar sürekli seçim kanunları ile uğraşırsa o gidici demektir. Bu arayışa giren siyasal Türkiye'yi yönetemez, ülke sorunlarını değil, kendi sorunlarını çözüyor demektir. Demokrasinin yara almaması için biz her siyasi partinin aldığı oy oranı Meclis'te yer almasını isteriz. Darbe hukukunu tahkim eden anlayışa karşıyız" dedi. Kılıçdaroğlu görüşmede ittifak konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, yıllardır iktidarı uyardıklarını, Yunanistan'ın adaları silandırdığını belirtti. Kılıçdaroğlu, "2.5 milyar dolar verildi neden S-400'ler aktif adilmiyor?" diye sordu.

"ATATÜRK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDE YAŞAYAN HERKESİN ORTAK DEĞERİDİR"

Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakındaki 'Atatürk' tartışması konusunda ilk kez konuştu.

Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi'ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada gazetecilerin sorusu üzerine, "Dün bu konuda basın toplantısı yapan genel başkan yardımcımız gerekli açıklamayı yaptı. Benim merak ettiğim nokta; Türkiye'de milyonlarca insan çöp konteynırlarından geçinirken özellikle belli bir medya grubunun bu konuyu öne çıkarmasını anlamış değilim. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin ortak değeridir." dedi.

ABD - YUNANİSTAN ORTAK TATBİKATI

ABD'nin Yunanistan ile kara tatbikatı ile ilgili Kılıçdaroğlu, "Bir aile şirketi Türkiye'nin dış politikasını belirliyor. Türkiye bir felakete sürükleniyor. ABD tatbikat yapıyorsa, sen de yüreğin varsa S-400'leri aktif edeceksin. Türkiye kimsenin babasının çiftliği değildir" dedi.

Davutoğlu ise "ABD büyükelçisinin aynı gün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılıp, "bu tatbikat kime karşı yapılıyor?" diye sorulması gerekirdi" dedi. 

"BARAJLARI DA OYUNLARI DA AŞACAĞIZ"

Davutoğlu ise seçim sistemi değişikliği iddiası ile ilgili, "Bu oyun ile kazanamıyorlarki oyunun kurallarını değiştirmek istiyorlar. Yeter ki kendileri getirdikleri kurallara kendileri saygı göstersinler. Biz barajları da oyunları da aşacağız" dedi.

Davutoğlu bir an önce Mısır ile görüşmelere başlanması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu:

Size ve arkadaşlarınıza yürekten teşekkür ediyoruz. Aydınlık bir genel merkeziniz var, hayırlı uğurlu olsun. Siyasette ilk adımları atan, gelenek oluşturmaya çalışan Gelecek Partisi yöneticilerini yürekten kutluyoruz. Türkiye'nin sorunlarını, ekonomiyi, demokrasi hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Özellikle demokrasi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmamız ve ortak söylem oluşturmamız çok önemliydi. Biz Türkiye'de herkesin düşüncesini ifade edebileceği bir Türkiye özlemini dile getirdik. Önümüzdeki süreç içerisinde belki önemli sorunlar olduğunda da görüşebileceğimizi ifade ettik.

Davutoğlu:

Sayın Genel Başkana ve heyetine nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum. Bölgemizde büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemde hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu husus siyasi liderler olarak sık sık bir araya gelmek, görüş alışverişinde bulunmaktır. Ancak maalesef son dönemde öyle bir siyasi atmosfer hakim ki sanki siyasilerin sohbet etmesi, müzakare etmesi bazen de medenice tartışması olağanüstü bir durummuş gibi kutuplaştırıcı bir dil hakim oluyor. Böyle dönemlerde zihinlerdeki dogmatik kalıpları kırmak gerekir. Biz partimizi kurarken de yaptığımız çağrı hepimizin en önemli sorumluluğunun bütün vatandaşlarımızı kucaklayacak bir siyasi iklimin oluşması idi. Sayın genel başkanın ziyareti güzel bir başlangıçtır. Biz kendisiyle başbakanlık dönemim boyunca da medenice siyasi rekabette de bulunduk bazen eleştirilerde bulunduk ama bunları hep siyasi nezaket içinde yapageldik. Bütün siyasi liderlerin ne kadar sık görüşürlerse o kadar mesafe alınacağı kanaatindeyiz. Çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. Bizim şimdi yapmamız gereken sık ziyaretlerle demokratik bilince uygun bir şekilde bir siyasi çizgi takip etmektir.

Sayın genel başkanla çok verimli bir görüşmemiz oldu. CHP en eski partidir, geleneği oturmuş bir partidir. Biz Gelecek Parti olarak da bütün toplumu kuşatıcı yeni bir siyasi çizgi oluşturmaya çalışıyoruz. Tekrar ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Bundan sonra da ülkemizin şartlarının gerektirdiği her anda istişarelere devam etme kararlılığı içerisindeyiz. Bu istişareleri iktidar partileriyle de muhalefet partileri ile de yapmak konusunda açık bir çağrıda bulunduk. Tekrar çok teşekkür ediyorum.

SORULAR 

-KILIÇDAROĞLU-

-İttifak konusu gündeme geldi mi?

Bu ziyaret tümüyle bir hayırlı olsun ziyaretiydi, ittifak konusu gündeme gelmedi.

-DAVUTOĞLU-

-İttifak konusu gündeme geldi mi?

İttifak kavramı Türkiye'de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildikten sonra girdi. Ve kutuplaştırıcı bir siyasetin aracı olarak da kullanıldı kimi zaman. Cumhur İttifakı oluşurken de başka bir ittifak oluşmayacağı varsayımı üzerine bir siyaset inşa edilmişti. Türk siyaseti kendi doğası içinde kendi çizgisini oluşturur. Genel başkanın dediği gibi hemen bir ittifak çerçevesine oturtma çabasına karşılık hepimizin bu görüşmeleri normalleştirmemiz lazım. Siyasi liderlerin görüşmeleri normal olan şeydir, anormal olan ve ani kararlar beklentisi içinde olunması gereken şeyler değildir. Biz de iade-i ziyarette bulunacağız.

İttifak meselesi bugün gündemimizde hiç olmadı. 

-Bülent Turan'ın açıklaması

Kılıçdaroğlu: Bülent Turan'ı muhatap almak istemem. Az önce düşüncelerimizi aktardık.

Davutoğlu: Ben de muhatap olarak almam doğru ama eğer burada bu açıklamayı sayın Cumhurbaşkanına danışarak yapmışsa cevap vermek gerekir. Yapmamışsa da sayın Cumhurbaşkanının kendisine sorması gerekir. 

Hayatta hiçbir şeyi gizli saklı yapmadım. O gün CHP ile yürüttüğümüz görüşmeler sayın Cumhurbaşkanının beni hükümet kurmasıyla görevlendirmesiyle olmuştur. Ve her aşamasında da cumhurbaşkanının bilgisi dahilindedir. O görüşmelerde AK Parti kanadının heyet başkanlığını sayın Ömer Çelik yapmıştır ve heyet içindeki 5-6 daimi üyenin 4'ü de şu an AK Parti milletvekilidir. Siyasi partiler için vahim tablo, kendi hafızasını kaybetmektir. Devletler hafızalarını kaybettiklerinde devlet olma niteliğini kaybederler. O gün yürütülen görüşmeler Türk siyaseti içinde olması gereken yapılması gereken nezaket içinde yürütülmüştür. Bu açıklamanın sayın Erdoğan'ın talimatıyla yapıldığı varsayımı üzerine ve doğruda sayın Erdoğan'a hitaben söylüyorum: Eğer sizin bilginiz dahilinde yapıldıysa grup başkanvekilinize söyleyin, o görüşmeler sizin verdiğiniz bir görevin yerine getirilmesi için yapıldı. O gün o görüşmeleri yürüten size her adımda bilgi vermesini söylediğim heyet başkanı da sizin sözcünüz. Dolayısıyla bu tür spekülasyonlar üzerinden bir şey mahkum etmeye çalışmak bunlar hafıza kaybı, AK Parti kendi hafızasını kaybetmenin sancılarını yaşıyor şu anda.

Anahtar Kelimeler:
DavutoğluKılıçdaroğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.