Kılıçdaroğlu İstanbul'un ilk belediye başkanı Hızır Çelebi'nin torunu çıktı

Umut GÖKBULUT / KRT WEB

Peygamber soyundan geldiği bilinen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili bir gerçek daha ortaya çıktı. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden bir gün sonra İstanbul'a belediye başkanı ve kadı olarak tayin ettiği Hızır Çelebi'nin torunu olduğu ifade edildi.

CHP Ardahan Eski Milletvekili Ensar Öğüt, yaptığı çalışmala ile ilgili bilgilileri www.krttv.com.tr ile paylaştı. 

"Horosan'dan Anadolu'ya" çalışmasında Hızır Çelebi için Öğüt, "İstanbul'un fethinden bir gün sonra 30 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un ilk belediye başkanı ve ilk kadısı olarak atandı. 5-6 yıllık süreç içerisinde bu önemli görevi yerine getirdi. Hızır Çelebi 1407 yılında Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde doğdu. İstanbul'a belediye başkanı e kadı olarak atanan Hızır Çelebi'nin Kureyşan Ocaklı soyundan geldiği ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun akrabaları olduğu bilinmektedir. Hızır Çelebi Nasrettin Hoca'nın kızı Fatma'nın torunudur.

Hızır Çelebi, aynı zamanda Kadıköy'e ismini veren devlet adamıdır.

Fatih Sultan Mehmet tarafından hem ilgisi hem geldiği aile nedeniyle İstanbul'a kadı, belediye başkanı olarak tayin edilen Hızır Çelebi 1458 yılında vefat etti. Mezarı Unkapanı Plakçılar Sitesi içerisindedir. Yine aynı yerde Hızır Çelebi adıyla bir camii yaptırmıştır" bilgisini verdi.

Öğüt Hızır Çelebi'nin İstanbul'a belediye başkanı olarak atanması ile ilgili,

"Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un alınması için o zaman ki başkent Edirne'de hazırlıklar yapıyordu. Bu arada Edirne'ye Arap alimlerinden bir heyet gelip ilmi toplantılar yapmış bu toplantılarda çok büyük sorunlar tartışılmış, Osmanlı'yı temsil eden ülema toplantıdaki tartışmalara cevap verememiş, Fatih duruma sinirlenerek Osmanlı'yı temsilen sorulara cevap verecek birini bulun emrini verdi.

Bunun üzerine Sivrihisar Kadısı Celalettin oğlu Hızır Çelebi tevsir, fıkıh, din ilimleri yanında matematik, astronomi bilimleri çok iyi bilen bir şahsiyet olması nedeniyle Arapça ve Farsça dillerinde heyete İslamiyetle ilgili konferans yaparak büyük takdir topluyor. Fatih Sultan Mehmet'in gözüne giriyor.

Fatih, Hızır Çelebi'yi daha önceden de yakinen tanıması hasebiyle İstanbul'a belediye başkanı ve kadı yapıyor" ifadelerini kullandı.


Hızır Çelebi'nin döneminde adaletin timsali olduğunu belirten Öğüt CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun da bu dönemde dedesi gibi hakkın, hukukun, adaletin timsali olduğunu belirtti. Adalet Yürüyüşü'nü hatırlatan Öğüt çalışmasında da yer alan şu örneği verdi:

Öğüt'ün çalışmasında şu bilgiler de yer aldı:

CHP LİDERİ BUGÜN DEDESİ ZİYARET EDİP, DUA OKUDU

Kılıçdaroğlu ve seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'a ilk belediye başkanı seçilen Hızır Çelebi'nin Unkapanı İMÇ avlusundaki mezarını sabahın erken saatlerinde ziyaret etti.

''FATİH SULTAN MEMHMET'İ ANITLAŞTIRACAĞIZ''

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, ''Daha önce İBB Başkan adayıyken ziyaret etmiştim. Şimdi, Sayın İmamoğlu ile birlikte ziyaret ettik. 1945 yılında belediye encümeninin aldığı bir karar var. Hızır Bey'in mezarının büyükşehir belediyesi başkanlığı bahçesine taşınmasıyla ilgili olarak. 45-2019 alınan bu kararın gereği yapılmadı..Seçilmiş belediye başkanımız bir kez daha seçilecek ve 1945 yılında alınan bu kararın gereğini yerine getirecek'' dedi.

Ekrem İmamoğlu ise, ''İstanbul'un tarihine sahip çıkmak da bir büyükşehirin vazifesi, sorumluluğu. Bu bağlamda, Genel Başkanımız'ın da bahsettiği gibi, öyle bir karar varken, ki olmasa da İstanbul'a hizmet etmiş, tarihi ve önemli bir kişilikten bahsediyoruz. Bunu mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Biz, aynı zamanda İstanbul'un, Fatih Sultan Mehmet'ten, fetihten bugüne kadarki tüm değerlerini gözeterek, tarihe değer vererek bir süreci İstanbul'a yaşatmak istiyoruz. Fetih çok anılır ama Fatih Sultan Mehmet'in de İstanbul'da anıldığı çok da bir an yoktur. Anıtalaştığı bir ortam yoktur. Nasıl bir insan olduğunu, nasıl nitelikli, entelektüel, sadece bir toprağı fetheden değil, gönülleri fethettiğini izah edecek bir anıtı da İstanbul'a kazandırmayı istiyoruz. İhmal edilmiş bir alandır. Sorumluluğumuzu inşallah 23 Haziran'dan sonra Genel Başkanımızın işaret ettiği şekilde yerine getirmek için hızlıca çalışmaları başlatacağız'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu İMÇ yönetiminin kahve davetini karşılıksız bırakmadı. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretin ardından üçlü, vatandaşların ''Her şey çok güzel olacak'' tezahüratı eşliğinde Unkapanı'ndan ayrıldı.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.