Kılıçdaroğlu: Trump, Erdoğan'a mal varlığını araştırırım dedi, sus pus oldu
banner8

Geçen yıl bütçe görüşmeleri ve TBMM’nin tatile girmesiyle son olarak 3 Aralık’ta grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 40 gün sonra ilk kez kürsüye çıktı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroplu'nun konuşmasını KRT TV canlı olarak yayınladı.

Kılıçdaroğlu, "Gazilerimiz, onurumuz şerefimizdir. Gazilerin haklarını elinden alan bir saray iktidarı var. Benim size namus sözümdür bunun mücadelesini vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"Adalet kavramı ciddi bir kavramdır; adamına göre, ülkesine göre değişmez" diyen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

Tasarruf yapacak öğrencilerin yemeklerini mi buldunuz? Tasarruf yapacaksan dolar bazında geçiş garantisi verdiklerinden yap. Sen fakirden fukaradan alacağım diyorsun.

Anayasa diyor ki; hiç sınıfa, aileye imtiyaz tanınamaz. İmtiyazdan yana taraf alanları uyarmak bizim görevimizdir.

Barış Bildirgesini imzaladıkları için 100'lerce akademisyen atıldı. Üniversiteden attığınız hocaların elinde kalem vardı, Ankara Üniversitesi'ne elinde silah olanı atayacaksınız. Bu bilim midir. Beyeler silahı şöyle tutacaksınız diye mi ders verecek?

Kibir abidesi zatın verilecek hesabı var. Kime var? Trump'a var. Trump ne dedi, "senin malvarlığını araştırırım. Senin T.C vatandaşlarından gizlediğin malvarlığın var yabancı bankalarda.Ben onu biliyorum bak beni kızdırma ifşa edeceğim" dedi.

Yüreğinde Allah korkusu olan bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Biz şunu beklemez miydik? "Ey Trump benim malvarlığımı araştırmazsan namertsin benim verilmeyecek hesabım yoktur." dedi mi? Demedi. Neden? Demek ki verilecek hesabı var.

İşsizliğin nasıl bir bela, sosyal felaket olduğunun farkında değil. Çünkü sarayda iş sorunu yok.

Bizim belediye başkanlarımızın önünde 20 bin, 100 bin iş isteyen insanların dilekçesi var. Erdoğan'a göre herkesin işi var. Üniversite mezunlarına iş bulacağım diye bir derdinin olmaması lazım, öyle diyor beyefendi.

Bu iktidar kimden yana, fakir fukaradan yana mı hortumculardan yana mı? Adımın Kemal olduğu gibi net biliyorum, bunların tamamı hortumculardan yana. İnşallah Erdoğan itiraz eder de birçok örnek veririz. 

Devletin enflasyonu yüzde 22.58. Vatandaşın enflasyonu da 11.84 öyle diyor. Saray öyle diyor. Saray öyle dediğine göre doğrudur tabii. Vatandaşı biraz daha ezeceksin ne kadar ezersen o kadar oy vereceğim sana. öyle anlıyor kibirli adam. Ama şartlar değişti.

Vatandaş ezildikçe, mutfağında yangın çıktıkça gerçeği görüyor. Kendisinin kandırıldığını görüyor, hep beraber sonucunu göreceğiz. 

Bu memlekette adalet, hukuk yok. Eğer hakimler saraya gidiyor, önünde 2 kat duruyorsa orada adalet yoktur. Osman Kavala 805 gündür hapiste. AİHM kararları uygulanmıyor. Yüzlerce gazeteci hapiste. 

Herkes biliyordu ki; FETÖ ile mücadelenin bayraktarlığını Sözcü gazetesi yapıyordu. Şimdi Sözcü'ye FETÖ'cü diyerek ceza veriliyor.

Havuz medyası devleti nasıl hortumluyor onu anlatayım. Okunmuyorlar ama satışları yüksek gösteriyorlar. 2 gazeteyi havuzcular kapatmak zorunda kaldı. 100 bin trajlı bir gazete nasıl kapanır? Bunu savcılar duyar mı? Duyar ama savcıların da vicdanı yoktur.

Sadece yurtdışındaki bir avuç tefeciye ödenen faiz 163 milyar 691 milyon dolar. Bu para ile Türkiye'yi yeniden inşa edersiniz. Her tarafa fabrika kurabilirsiniz. İstihdam sorununu çözersiniz. Bölgenin en güçlü, en saygın devleti olur. AB'ye girmeyi daha rahat tartışırsınız.

Saray hükümetinin bir dakikada ödediği faiz 35 bin 120 dolar.

Bir günde 50 milyon 523 bin 302 dolar ödüyor. 

Bir yılda 16 milyar 891 milyon 483 bin dolar faiz ödeniyor Londra'daki bir avuç tefeciye.

Söylediğime geldiler, Esad ile görüşüyorlar. Şimdi soruyorum dış politikayı ben mi bilmiyorum sen mi bilmiyorsun? Biz oturup tartışıyoruz, Saray'da var mı böyle birşey, yok. Saray'da SADAT var, o da Mehdi'nin peşinde.

Söyledim bir daha söylüyorum; kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya 5 kuruş para almadan veren insanlara vatan haini denir. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Gazilerimiz endişe etmesin haklarını sonuna kadar savunacağız. Gazilerimiz, onurumuz şerefimizdir. Gazilerin haklarını elinden alan bir saray iktidarı var. Benim size namus sözümdür bunun mücadelesini vereceğiz.

Güzel Türkiyemiz'de nasıl yaşamak istiyoruz? Herkes bu soruyu kendine sorsun. Huzur içinde, tüm komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Güçlü bir ekonomi istiyoruz.

Bunun temelinin hukuk devleti kavramı oluşturuyor. Hak aramak, haksızlığa uğradığımız zaman hakkımızı mahkemede aramak.

İmtiyazdan yana tavır alan herkesi uyarmak bizim görevimizdir. Özellikle ülkeyi yönetenlere. İmtiyaz hak arama adalet barış bildirisini imzaladı diye yüzlerce kişi attılar hapise. Ellerinde kalemleri var dediler ki bir haksızlık var burada itiraz ediyoruz. Sdece kağıt kalem. AYM en sonunda dedi ki, üniversiteden neden atıyorsunuz bunları. Üniversiteden attığınız hocaların kağıtları kitapları vardı. Bu adalet midir? Binlerce gencimizi kara toprağa gömdük. Hepsini vatanseverdi. Türkiye'nin bunu aşması lazım. Akla mantağa davet ediyorum bu ülkeyi yönetenleri. 

Basının görevi nedir? Güç bir kişiyi verirlerse güç zehirlenmesi olur. Hep içeride hem dışarıda zehirlenme yaşıyoruz. Gücü elinde bulunduran ülke sahipleri kendi televizyonlarını oluşturmaya başladılar. Değerli arkadaşlarım ama o gazeteleri de kimse okumuyor .Bizim güzelliğimiz de orada. Dünyanın yayınını yapıyorlar aleyhimize. Yapın ne yaparsanız yapın!  Ben şunu söyüyor muyum? CHP yöneticileri şunu söylüyor mu? Verilmeyecek hesabımız yoktur. İster ulusal ister uluslararası. 

Yüreğinde Allah korkusu olan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. "Ey Trump benim mal varlığımı araştırmazsan namertsin. Benim verilmeyecek hesabım yoktur." Bunu demedi. Demek ki verilmeyecek hesabın var. İşsizliğin ne olduğunu bilmiyorlar. İşsizliğin nasıl bir felaket olduğunu bilmiyorlar. Anne işsiz, baba işsiz, çocuk işsiz elektrik parasını öedeyemiyorlar. İşsizliğin sosyal bir felaket olduğunun farkında değiller. Bizim belediye başkanlarımızın önünde 20 bin ile 100 bin arasında iş isteyen vatandaşların dilekçesi var. Erdoğan'ın önünde böyle dilekçeler var mı? İşsiz ailelerin düşünmesi lazım. Bu iktidar kimden yana? Fakir fukuradan mı yana hortumculardan mı yana? Adım gibi biliyorum bunların tamamı hortumculardan yana. 

Vergilerden adaletli alınması lazım. İstihdam alanı yaratılması lazım. 73. Madde herkes mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Şimdi herkes vergi veriyor. Eğer devletin başındaki kişiler yurtdışında naylon şirket kurup Türkiyede vergi ödememk için tezgah kurarlarsa Anayasa'nın maddesi hiçbir anlam ifade etmiyor. O şirketten el de ettiğin 15 milyar dolar bir kuruş daha vergi ödemiyorsun. Erdoğan çıksın desin ki hayır böyle bir şey yok. 

Hakimler görevlerinde tarafsızdır. Hiçbir organ makam ve ya merci ya da kişi mahkemelere ve hakimlere emir veremez. Telkin veremez. Anayasa böyle diyor. Hayatın gerçeği ne papaz nasıl gitti Amerikaya? Bizim hakimden önce Trump'ın haberi var. Aylardır hapiste yatıyordu gazeteci. Ertesi gün mahkemeye çıktı hemen tahliye verdiler. Bu memlekette adalet yok hukuk yok. 

Osman Kavala 805 gündür hapiste. AYM serbest bırakın dedi hala hapiste. Yüzlerce gazeteci hapiste. Sözcü davası bunun en ilginç davasıdır. Emin Çölaşan'a, Necati Doğru'ya, Metin Yılmaz'a FETÖ'den ceza verdiler. Mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Sözcü gazeteci ve yazarlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Hiçbir baskıya boyun eğmedikleri için. Havuz medyası gazete okunmuyor ama sayıyı yüksek gösteriyor. Yüzbin tirajımız var. Havuz medyası denetlenmiyor. Evrensel, Birgün, Sözcü bunlar gerçek rakamlar.

Hükümetin izlediği Suriye politikası bize ne fayda sağladı? İster sanayici ister üniversite hocası. Bir Allahın kulu çıksın desin ki Suriyenin bize şu faydası oldu. Milyonlarca insanın açlıktan nefesi kokuyor. Süleyman Şah türbesini kaçırdık. Nedir bu dış politika? Bunun üzerinde de durmamız lazım. Hepsini saraya al. Hepsinin karnını doyur. Putin'e yalvarıyorlar. Yeni bir göç dalgası geliyor. Bir milyon kişiyi siz Suriye toprağında tutabilecek misiniz? 

Mavi Vatanı da korumak zorundasınız. Yolu nedir? O mavi vatanda söz sahibi olan bütün vatandaşlarla kavga ederseniz onlar da sizi düşman ilan eder. Mısırı düşman ilan ettik. Ne oldu? Amerika da gemisini gönderdi. Biz ne yaptık? Kaybeden biz. 

Beşar Esadla görüşüyorlar? Kim doğruyu söylüyormuş? Diplomaside son 7,8 yıl içinde en doğru tavrı söylemi geliştiren tek parti CHP'dir. Nereden aldık bunu. Yurtta barış dünyada barıştan aldık. Hafter'le asla görüşmem. 

Tank palet bu ülkenin namusudur. Dünyanın hangi tarafında böyle bir ihale gördünüz. Zaten bedava verdin. Ethem Sancak kira mira ödemiyoruz diyor. Kankası Erdoğan'ı yalanlıyor. Akla mantığa bakın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.