Koronavirüs vakalarını gündeme getiren işçiler kovuldu

Manisa'da 7 işçinin hayatını kaybettiği ve 1000 işçinin pozitif çıktığı fabrikada olayın açığa çıkmasına yardımcı olan 2 işçinin çalışmasına son verildi. 

Koronavirüs vakalarını gündeme getiren işçiler kovuldu

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Vestel fabrikasında koronavirüs vaka sayısı artışı ve ölümlerin yaşandığına yönelik iddialara ilişkin Manisa Kadın Meclisi fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. 7 işçinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği, 1000 işçinin ise pozitif olduğu belirtilmiş. Vestel söz konusu olayın açığa çıkmasını sağlayan işçilerin çalışmalarına son verdi. 

İşçi Kadın Meclisleri, Vestel'in işten çıkarmalarına karşı bir basın açıklaması paylaştı. 

İşçi Kadın Meclisleri'nin basın açıklaması şu şekilde:

"Geçtiğimiz Ağustos ayında Manisa’daki Vestel fabrikasında çalışan işçiler, covid-19 salgınının işçilere etkilerini kamuoyuna duyurdu. Fabrikada yaklaşık 1000 pozitif vakanın olduğunu, 7 işçinin de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini onların sayesinde öğrendik. İşçi Kadın Meclisleri olarak fabrikada çalışan üyelerimizle irtibat halinde tüm süreci takip ettik. Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylem yaptık. Vestel yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı, önlemleri arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçi arkadaşımızı işten attı. Bu süreçte işten atılan üyemiz için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyemiz ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı. Vestel'in tutarsızlığı da hakkını arayan işçileri susturma çabası da işte ortada.

Vestel yönetimi bunlar yetmez gibi işten attığı üyelerimizi sorguya çekme cesaretini kendinde buluyor. Onlara “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?” diye soruyor. Buradan yanıtlayalım: Evet, hepimiz üyeyiz. Daha çok kadın, İşçi Kadın Meclisleri'ne katılacak. Hiçbir işçi kadın, asla yalnız yürümeyecek. 

VESTEL İŞTEN ATMAYA SON VERECEK. ARKADAŞLARIMIZI DERHAL İŞE İADE EDECEK

Koronavirüs koşullarında önlem almadan işçilerin çalıştırılmasına itiraz eden üyelerimiz sonuna kadar haklıdır. Haksız olan işçileri türlü bahanelerle işten atan Vestel yönetimidir. Vestel yönetimi, salgında yaşam hakkını arayan işçilerle uğraşmayı bırakarak salgına karşı önlemlerini almalıdır.

Salgın günlerinde kadın işçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunlar da kadınların eşitlik mücadelesinin bir parçasıdır. Salgında tüm işçilerin ölümle burun buruna yaşadığını görüyoruz. Patronlar işçilere, ya ücretsiz izin ile sefalet ya da önlemsiz çalışma diyorlar. Öte yandan daha çok işi, daha az işçiye yaptırmak için ücretsiz izni fırsat olarak kullanıyorlar. İlk önce kadınları işten çıkarmak için hazırda beklediklerini de biliyoruz. Bu yüzden eşitlik mücadelesi, emeğimize sahip çıkmanın da mücadelesidir. Ayrı görmüyoruz. Bu haksızlığın karşısında; hakkını arayan, sorunları dile getiren kadın işçileri asla yalnız bırakmıyoruz.
İşçilerle değil, salgınla mücadele edin.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ SAVUNUYORSANIZ, HAKLARIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN

Görüyoruz ki üyelerimiz önlem alınmadığını gündeme getirmeselerdi; ağustos ayında 7 olan işçi ölümü, çok daha yüksek rakamlara ulaşacaktı. Ancak Vestel'in üstünü örtmek istediği gerçekler ortaya çıktı. Yönetim önlem almak zorunda kaldı. Önlemler Vestel’in işçilere jesti değildi. Yerine getirmediği sorumluluğuydu. Patronlar, bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi. Mücadele edeceğiz.

TÜM KAMUOYUNU VESTEL VE ZORLU ÜRÜNLERİNİ BOYKOT ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Vestel yönetimi ve sahibi Zorlu Holding; İstanbul Sözleşmesi tartışmalarında ve 8 Mart’larda kadın istihdamından dem vuruyordu. Anlatılan ve uygulanan arasındaki bu ikiyüzlülüğü herkes görmelidir.

Kadınları hak aradıkları için işten atanlar İstanbul Sözleşmesi’nin tam karşısındadır. Kadınları salgında işten atanlar, kadınların güç kaybetmesine bizzat sebep olanlardır. Kadınların çalışma yaşamından koparanlar, hakkını aradığında bastırmak isteyenler kadınların yanında olamaz.

Biz sahte açıklamaların değil işçinin tarafındayız. İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz hakkını alana kadar Vestel'in yakasındayız.
Atılan işçiler işe geri alınacak.

Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek.

İşçiler Covid-19’dan korunacak.

Bu üç hedefe ulaşana kadar tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye davet ediyoruz."


 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER