‘Lanet olsun böyle adalete’ diyerek çay kazanını atan çaycı konuştu

Manisa Saruhanlı'da bir esnaf "Lanet olsun böyle adalete" diyerek çay kazanını dükkanın önüne fırlattı. O anlarda çekilen video sosyal medyadan paylaşıldı. O esnaf 21 yıldır kahvehane işletmeciliği yapan 52 yaşındaki Ufuk Üçkan'dı. Üçkan bugün kendisini ziyarete gelenlere derdini anlattı. Manisa Valiliği de konu ile ilgili açıklama yaptı, esnafa 400 lira yardım yapıldığını açıkladı.

‘Lanet olsun böyle adalete’ diyerek çay kazanını atan çaycı konuştu

Covid-19 yasaklarının da etkisiyle katmerli hissedilen ekonomik kriz esnafı çileden çıkarmaya devam ediyor.

“LANET OLSUN BÖYLE ADALETE”

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Tirkeş Mahallesi'nde 21 yıldır kahvehane işleten Ufuk Üçkan (52) sosyal medya üzerinden canlı yayın yaparak tepkisini dile getirmek için çay kazanının işyerinin önüne attı. Ufuk Üçkan, sosyal medya üzerinden yaptığı konuşmada, “21 yıldır kahveciyim. Bana bir kez destek yok. Lanet olsun böyle adalete.

Devletten hiç bir şey istemiyorum. Kapatıyorum artık. Yardım bile istemiyorum. Yardım da onların olsun” diyerek işletmesindeki çay kazanını işyerinin önüne fırlattı. O anlarda çekilen görüntü sosyal medya gündeminde üst sıralarda yer aldı.

CHPLİ BELEDİYE BAŞKANI VE PARTİLİLER ÜÇKAN'I ZİYARET ETTİ

Ufuk Üçkan'ın tepkisini sosyal medyadan izleyen CHP'li Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Hasan Levent mağdur esnafa ziyarette bulundu.

Kahveci esnafının sıkıntılarını dinleyen Bilgin, pandeminin başladığı günden bu zamana kadar belediye olarak kahvecilere destek olduklarına dikkat çekere şöyle konuştu, “Belediye olarak kahveci esnafımıza pandemi süreci başladığı günden bu zamana kadar destek olmaya çalıştık ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Ancak esnafımız borçlarından ve işyerlerinin kapalı olmasından dolayı zorluk yaşıyorlar. Kanunun bize verdiği yetki çerçevesinde Ufuk Üçkan'a elimizden gelen desteği yapacağız” dedi.

Esnaf Üçkan'ın siteminin Türkiye'de esnafın yaşadığı sıkıntının en net göstergesi olduğunu ifade eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise şöyle konuştu: “Kahveci esnafımızın durumu Türkiye'nin gerçekten ne hale geldiğinin özetidir. Türkiye'nin tek bir gerçek gündemi ekonomik krizdir. Kahveci arkadaşımız Ufuk Üçkan'ın yaşadığı sıkıntı ve haklı sitemi ekonomik krizin ne boyutlarda olduğunu en iyi şekilde anlatıyor. CHP olarak her zaman mazlumun ve mağdurun yanındayız. Ufuk Üçkan ve onun gibi kahveci esnafımız asla yalnız değildir. Onların yaşadığı sıkıntıları her alanda dile getirmeye dile getireceğiz.”

CHP İl Başkanı Balaban konuşmasının ardından kahveci esnafına maddi destekte bulundu.

“ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIZ”

Sosyal medyada yaptığı görüntülü paylaşım Türkiye'nin gündeminde olan kahveci esnafı Ufuk Üçkan ise yaşadığı sıkıntıyı anlattı. Evi olmadığı için işyerinde yattığı ve yaklaşık bir yıldır iş yapamadığı için maddi sıkıntı içerisinde olduğunu söyleyen Ufuk Üçkan: “Durumumuz çok kötü. Kredi çıkacak dediler. Gittim bana yine kredi çıkmadı. Nasıl geçineceğim? Bankadan kredi çektim. Sandalye, masa aldım. Sabahtan beri arıyorlar bankalardan, borcunu öde diyorlar. İki gün önce annemden 100 lira aldım. Cebimde 8 lira kaldı.

Kahvecilikten başka gelirim yok. Yatacak yerim bile yok. İşyerimde yatıp kalkıyorum.  Bir yıldan beri kapalıyız. Benim bir tane gelirim yok. Elektrik, su ve kredi borçlarımı ödeyemez hale geldim. Bu nedenle kazanımı atmak zorunda kaldım. Çünkü çok sinirlendim. Psikolojim bozuldu. Şu anda sıfır durumundayım. Artık bizim derdimize çare olsunlar. Tıkandık kaldık” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Yaşanan pandemi sürecinde zor günler yaşadığını belirterek işletmecisi olduğu kahvehanenin çay kazanını sokağa fırlatıp tepki gösteren ve bu görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşan esnaf Ufuk Üçkan hakkında Manisa Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Bazı basın-yayın organlarında 'Esnaf, Çay Kazanını Fırlatarak İsyan Etti’ başlıklı haberler yer almıştır.

Tüm dünya olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgınıyla mücadele edilmekte, virüsün yayılım hızını engelleyerek vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun değerlendirmeleri sonucu çeşitli tedbir ve kısıtlamalar uygulanmaktadır.

Salgınla mücadele sürecinde, vefat ve vaka sayılarını düşürebilmek için bazı esnaflarımızın iş yerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmiş, bazılarının ise faaliyetlerine belirli kısıtlamalar çerçevesinde devam etmesine izin verilmiştir.

Haberlere konu olan ilimiz Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren kıraathane esnafımız Ufuk Üçkan’a bu süreçte Saruhanlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 19.04.2020 tarihinde 1.000 TL, 15.12.2020 tarihinde 600 TL olmak üzere toplamda 1.600 TL, Saruhanlı Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından ‘Gelir Kaybı Desteği’ adı altında 3 ay boyunca 1.000’ er TL olmak üzere toplam 3 bin TL ve Saruhanlı Belediye Başkanlığınca 500 TL nakdi yardım yapılmıştır.

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgınıyla mücadelede ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile faaliyetlerine ara veren ve gelir kaybı yaşayan esnafımıza devletimiz çeşitli desteklerde bulunmaktadır.

Hep birlikte tedbir ve kısıtlamalara uyarak salgınla mücadelede başarılı olacağımıza ve tüm kısıtlamaların en kısa sürede kaldırılacağına inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER