Maden şirketlerine karşı toprakları için direnen Ünyeliler yargılandı

Ordu'nun Ünye ilçesinde topraklarında maden aranmasına karşı çıkan ve sondaj çalışmalarına karşı direnen köylüler bugün hakim karşısına çıktı. Dava 5 Temmuz'a ertelendi.

Maden şirketlerine karşı toprakları için direnen Ünyeliler yargılandı

Evrensel'den Coşkun Özbucak'ın haberine göre, Ordu Ünye ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde toprakların maden aranmasına karşı çıkan ve yapılmak istenen sondaj çalışmalarına tepki gösteren köylülerin yargılandığı dava bugün görüldü. Köylülerin ve avukatların savunma yaptığı dava 5 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin doğaya verdiği zararların yakın tanığı olan Ünyeliler, köylerinde yapılmak istenen sondaj çalışmalarına karşı direniş sergilemişti. Jandarmanın müdahalesiyle köylülerin yaralanması ve gözaltına alınması sonrası halka destek büyümüştü. 28 Ekim 2020 tarihinde başlayan halkın direnişi sonrası şirket sondaj çalışmalarını tamamlamadan bölgeden ayrılmıştı.

Jandarma tarafından gözaltına alınan ve 1 gün sonra serbest bırakılanlardan 15'i hakkında soruşturma açılmıştı. Mala zarar vermek, kamu görevlilerinin görevlerini engellemek iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Duruşmaya Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Ünye'deki siyasi parti ile dernek temsilcileri destek verirken köylülerin kitlesel katılımı da dikkat çekti.

"TOPRAĞINA SAHİP ÇIKAN HALK YARGILANIYOR"

Mustafa Adıgüzel Ordu, duruşma öncesi yaptığı açıklamada "Arkadaşlarımız toprağına sahip çıktılar. Burada toprağına sahip çıkan halk yargılanıyor. Halk, 'Geçimimizi buradan sağlıyoruz' diyerek Anayasal hakkını kullandı. Halka karşı orantısız güç kullanılmasına şahit olduk ama halk kimseye el kaldırmadı, zarar vermedi. Bugünler geçecek. Hakkını savunan halkın yargılanması bitecek. Ülke topraklarını peşkeş çekenlerin yargılandığı günler gelecek" dedi.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Üçpınar’dan Cemal Çatal da arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını vurgulayarak "Arkadaşlarımız topraklarına sahip çıkmak için mücadele ettiler. Bizler de birlikteydik. Onları yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Arkadaşlarımız suçlu değil, mağdurlar. Toprağına, geleceğine sahip çıkmak ödüllendirilmesi gerekirken yargılanıyorlar. Birlikteliğimiz sürüyor. Toprağımızı korumak için geri adım atmayacağız" dedi.

DAVA 5 TEMMUZ'A ERTELENDİ

Mahkeme sonunda bilgi veren avukatlar Nur Hilal Gündüz ve Tuğçe Yılmaz, "Mala zarar  verme, görevi yaptırmamak için direnme, gösteri ve yürüyüş yasasına aykırılık, örgütsel faaliyet iddialarına karşı savunmamız yaptık. Dava 5 Temmuz 2021 tarihine ertelendi" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER