Mahkemeden, 'Kürt düşmanı Erdoğan' ifadesi için karar

"Cumhurbaşkanına hakaret ettiği" gerekçesiyle 12 yıl 3 ay ceza verilen Burhan Borak'ın "Kürt düşmanı Erdoğan" paylaşımı hakkında istinaf mahkemesi "rencide edici değil" hükmü verdi.

Mahkemeden, 'Kürt düşmanı Erdoğan' ifadesi için karar

Burhan Borak hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret ettiği" iddiasıyla verilen 12 yıl 3 ay cezaya karşı yapılan başvuruyu "kısmi" kabul eden istinaf mahkemesi, cezayı 1 yıl 2 aya düşürerek "Kürt düşmanı Erdoğan" paylaşımınının rencide edici boyutta olmadığına karar verdi.

Van’da yaşayan Burhan Borak adlı yurttaş hakkında 2014 yılında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı 7 paylaşım gerekçe gösterilerek "Cumhurbaşkanına hakaret etmek" iddiasıyla dava açılmıştı. Van 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi, Borak hakkında her bir paylaşım için 1 yıl 9 ay olmak üzere toplam 12 yıl 3 ay hapis cezası vermiş ve cezanın ertelenmesi hükmünü ise uygulamamıştı.  

Borak’ın avukatı Cihat Durmaz, söz konusu kararı Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. Av. Durmaz, yaptığı başvuruda müvekkilinin yaptığı paylaşımların tümünün "ifade ve düşünce özgürlüğü" kapsamında kaldığını belirterek her bir paylaşım için ayrı ayrı ceza verilmesinin hukuka aykırı olduğunu kaydetti.  

"RENCİDE EDİCİ BOYUTTA DEĞİL"

Başvuru değerlendiren Erzurum Bölge Adliyesi 2’nci Ceza Dairesi, yapılan talepleri kısmi olarak yerinde buldu. Daire, “Kendini başbakan sanmak nasıl bir şey Ahmetçiğim” ve "Cumhurbaşkanı Recep, Başbakan Tayyip, Kürt düşmanı Erdoğan” şeklindeki paylaşımlarda suç unsurunun oluşmadığına karar verdi. Daire, “Paylaşımlarda muhatabın onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmadığı, bu 3 paylaşımın Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun unsurlarını oluşturmadığından ayrı ayrı beraatına” karar verdi.

Daire, diğer 4 paylaşımda “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun oluştuğunu ileri sürürek, zincirleme hükümleri kapsamında Borak'ın 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Av. Durmaz, istinafın verdiği kararı Yargıtay'a taşıdı. Durmaz, yapılan paylaşımların politik eleştiri taşıdığı, ve "düşünce ve ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER