Mavi Vatan'ın isim babası Cem Gürdeniz'in eşinden ilk açıklama

Bildiri yayınlayan 104 emekli amiral arasında yer alan Mavi Vatan'ın isim babası Cem Gürdeniz, sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı. Gürdeniz'le ilgili eşinden ilk açıklama geldi. Rengin Gürdeniz, "Avukatımız biraz evvel görüşmüş, çok iyilermiş, Perşembe günü ifade vereceklermiş, O güne kadar emniyetteler" dedi.

Mavi Vatan'ın isim babası Cem Gürdeniz'in eşinden ilk açıklama

Mavi Vatan'ın isim babası Cem Gürdeniz, bildiri yayınlayan 104 Amiral arasında olduğu için sabah saatlerinde göz altına alınmıştı. Gürdeniz'in eşi Rengin Gürdeniz, sosyal medya hesabından eşinin durumuyla ilgili bir paylaşımda bulunarak "Avukatımız biraz evvel görüşmüş, çok iyilermiş, Perşembe günü ifade vereceklermiş, O güne kadar emniyetteler" dedi.

NE OLMUŞTU?

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin başlatılan soruşturmada, sabah saat 06:00 sıralarında gözaltılar yapıldı.  

Emekli Amiral Cem Gürdeniz sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gürdeniz'in gözaltı haberini eşi sosyal medyadan duyurdu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından yürütülen soruşturmada, gözaltına alınan emekli amirallere, bildirinin hazırlanması, bildiride adı geçen diğer kişilere ulaştırılması ve imzalatılması iddiaları yöneltiliyor.

Gözaltına alınanların ev aramaları ve dijital materyallerinin incelemesinin devam ettiği öğrenilen soruşturmada, emekli amirallerin bağlantılarının araştırıldığı belirtildi.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ

Soruşturmada, bildiriyi hazırlayanların görevde olan muvazzaf subaylarla irtibatı olup olmadığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında diğer komutanlıklarla da irtibat kurulup kurulmadığı, başka kişilere imza için baskı yapılıp yapılmadığının araştırıldığı öğrenildi. Soruşturmanın bu doğrultuda derinleştirileceği belirtildi.

GÖZALTIN ALINAN AMİRALLER

Türk Ceza Kanunu'nun 316/1 maddesinde yazılı "Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan re'sen açılan soruşturmada Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise 3 gün içerisinde emniyete gelmeleri için tebligat yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 20:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 2 hafta Önce

büyük türk milleti eğemenlik haklarını pazarlık konusu yaptırmaz.

SIRADAKİ HABER