Meclis TV'den, Uygur Türklerine büyük ayıp

Çin ile Türkiye arasında imzalanan suçlu iadesi anlaşması sebebiyle Türkiye'de yaşayan Uygur Türkleri diken üstünde. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugünkü grup toplantısında Uygur Türklerine uygulanan zulümle ilgili konuştu. Akşener kürsüyü bir süreliğine kürsüyü Uygur Türkü genç bir kadına bıraktı. Bu sırada canlı yayında olan TBMM TV yayını kesti

Meclis TV'den, Uygur Türklerine büyük ayıp

Doğu Türkistan Uygur özerk bölgesinden Çin Halk Cumhuriyeti'nden zulüm gördükleri gerekçesiyle kaçan Uygur Türkleri, dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda. Çin ile Türkiye arasında imzalanan suçlu iadesi anlaşması sebebiyle Türkiye'de yaşayan Uygur Türkleri diken üstünde. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugünkü grup toplantısında Uygur Türklerine uygulanan zulümle ilgili konuştu.

Akşener, "Çin Merkez Komitesi Türkiye Komiseri, namı diğer “Kısmen İktidar”, Sayın Cinping Perinçek, “Müslümanım” diye diye gezen Sayın Erdoğan’ı da, “Türk Milliyetçisiyim” diye diye gezen Sayın Bahçeli’yi de, nasıl olduysa esir almış. Çin’in, Türkistan’da, Uygur kardeşlerimize uyguladığı zulme, Avrupa’dan, Amerika’dan ses geliyor, ama Ankara’dan hala çıt çıkmıyor. Bu Cumhur ittifakı gerçekten bir acayip… HDP binasında, Apo posteri bulunca şaşırıyorlar ama, Seçim zamanı mektubunu okutmaya gelince, dert etmiyorlar. Yana yakıla, “HDP kapatılsın.” diyorlar ama, Bunun için en ufak bir adım bile atmıyorlar. Nitekim bunlara sorarsan, En büyük Türk, en has Müslüman kendileridir ama, “Müslüman Türküm” dediği için, zulüm gören kardeşlerimizi duymuyor, iki laf edemiyorlar. Böyle cıvıklık, böyle ciddiyetsizlik olmaz. Böyle devlet yönetilmez. Yazıklar olsun" dedi.

İYİ Parti lideri Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ayrıca ortada bir de, Çin’le 2017 yılında yapılmış bir, “Suçluların İadesi Anlaşması” var. Bunu, Dışişleri Komisyonu gündemine almaya cesaret edebilecekler mi çok merak ediyorum.

Buradan ilan ediyorum; bunu yapacak kişi, kardeşlerimizin mezalimine imza atacak kişidir. Ve bunu bir utanç nişanı olarak, ömür boyu taşıyacaktır.

Akşener, "İşte tam da bu nedenle, bu hafta kürsümüzün çok özel bir konuğu var. Kendisi, “Hak’tan ayrılmayan Türkler, Allah tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi.” diyen, büyük alim, Kaşgarlı Mahmud’un diyarından geliyor. Doğu Türkistan’ın evladı, Kaşgarlı Nursimangül Abdurraşid kardeşimiz aramızda. Kürsüyü ona, sözü de, atalar diyarı Doğu Türkistan’a bırakıyorum. Buyur güzel kızım" diyerek kürsüyü Uygur Türkü, Doğu Türkistanlı Nursiman Abduraşid'e bıraktı. Bu sırada canlı yayında olan TBMM TV yayını kesti. TBMM TV'ye sosyal medyada tepki yağdı.

İşte yayının kesildiği o anlar:

İşte Uygur Türkü genç kadının o konuşması:

Nursimangül Abdurraşid, tüm ailesinin hapse atılmasının sebebinin kendisinin Türkiye'ye okumaya gelmesi olduğunu söyledi. Çin'de yaşananları şöyle aktardı: 

"Doğduğum topraklara faydalı bir evlat olmak için çok çalıştım. Bu uğurda Türkiye'ye geldim. Mezun oldum ve şu anda prestijli bir firmada çalışıyorum. Fakat bu sevincimi ailemle paylaşamıyorum. Ailem toplama kamplarına götürdü. 4 yıldır haber alamıyorum. 3 ila 5 milyon kardeşimiz bu kamplarda esir tutuluyor. Erkeklerimiz köle gibi çalıştırılırken kadınlarımız ise evlilik adı altında tecavüze uğruyor. Benim ailemin bu durumunun sebebi benim Türkiye’de bulunmam." "

"ANNEM VE BABAMIN HAYATTA OLUP OLMADIKLARINI BİLMİYORUM"

Benim de bir çocuğum var. Bir an gözümün önünden kaçarsa ödüm kopuyor. Benim Ankara'ya geleceğimi öğrendikten sonra çok üzüldü. Benden ayrı kalmak istemiyor. Hatta bir resim çizmiş ve çantama koymuş. 'Anne sana eşlik etsin. Çünkü ben seni çok özlüyorum belki sen de beni çok özlersin' dedi. Yani benim annem ve babam 4 çocuğunun şu an nerede olduğunu, hayatta olup olmadığını bile bilmeden toplama kamplarında yaşıyorlar. Ve ben onların hayatta olup olmadığını bilmeden koskoca 4 sene geçirdim. 

"FERYADIM SİYASİ DEĞİL"

Benim feryadım siyasi değildir. Ben sadece bir insan olarak annem ve babamı görmek, onlara sarılmak, insan gibi yaşamak istiyorum. İnsanlıktan, Müslümanlıktan, Türklükten yardım bekleyerek 4 sene geçti ama toplama kampları hala orada. Hatta büyüyorlar. Kamplardan ailesine hasta ya da ölü teslim edilenlerin haberlerini sosyal medyada görünce canım burnuma geliyor. Her geçen gün can kaybı artıyor ve oradaki işkenceleri, tecavüzleri sizlere anlatmaya dayanamıyorum. 

"İNSANLIKTAN CEVAP BEKLİYORUM"

Şunu sormadan edemiyorum. Dünya neyi bekliyor? Oradaki milyonlarca insanın ölmesini mi? Eğer bu suskunluk Doğu Türkistan'daki kardeşlerimin silinmesine sebep olursa ben nasıl insan hakları diye bir şeyin olduğuna nasıl inanırım ki? Nasıl inanırım ki Müslümanların ve Türklerin kardeş olduğuna? Lütfen elinizi yüreğinize koyunuz. Vicdanı olan, insan olan herkesin yapması gerekeni bir an evvel yapmasını istiyorum. Bu zulme hep birlikte dur demenizi istiyorum. Ben sözümü söyledim şimdi insanlıktan cevap bekliyorum."

AKŞENER GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Uygur Türkü genç kadının kürsüde yaptığı konuşmanın ardından Akşener gözyaşlarını tutamadı.

İşte o anlar:


 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER