Metin Feyzioğlu'ndan 'çoklu baro sistemi' açıklaması

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, çoklu baro ve baroların seçim usullerine dair açıklama yaptı. Baroların, hukukun üstünlüğünün, savunma ve adil yargılanma hakkının vazgeçilmez unsurları olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Bu sebeple, baroların seçim sistemine ilişkin başlayan tartışma, sadece avukatları değil, tüm toplumu ilgilendirmektedir" dedi.

BAROLARDAN GÖRÜŞ İSTENDİ

TBB’nin bu süreçte yaptıklarına ilişkin Feyzioğlu, tercih ettikleri yöntemin kavga değil, etkili iletişim olduğunu savundu. Feyzioğlu, bir kez daha yetkili kurum ve kişilerle yakın temasta olduğunu belirterek, “Baroların seçim sistemine ilişkin değişiklik konusu gündeme geldiğinde, Yönetim Kurulumuz barolarımıza, elimizde her ne kadar somut bir teklif metni olmasa da kamuoyunda tartışılan hususları esas alarak görüşlerini sordu. Bazı barolarımız bildiri şeklinde, bazı barolarımız da ayrı ayrı gönderdikleri yazılarla görüşlerini ifade ettiler. Elimize ulaşan görüşleri sözlü olarak ilgili tüm makamlara ilettik. Görüşler tamamlandığında, yazılı olarak da sunacağız” diye konuştu.

ÇOKLU BARO TARTIŞMALARI

Baroların seçimlerine dair somut bir metin olmadığını kaydeden Feyzioğlu, “Öte yandan, basına yansıyan haberler ile sürekli yaptığımız temaslardan elde ettiğimiz bilgiler çerçevesinde şunu söylememiz mümkün. Değişikliğe ilişkin yürütülmekte olan çalışmalar iki alternatif olarak beliriyor; birincisi baro kurullarının seçiminde, tıpkı TBMM'nin oluşumunda olduğu gibi, nisbi temsilin getirilmesi ve baroların delege sayılarının artan avukat sayılarına göre yeniden düzenlenmesi. İkinci olarak, çoklu baro sistemi, yani belirli sayıda avukatın bir araya gelerek bir ilde baro kurması. Böylece her ilde birden çok baro kurulabilmesi” şeklinde konuştu.

Feyzioğlu, daha önce ise “Sistemde yok sayılan Anadolu barolarının da sistemde var olduğunun altını çizmenin amaçlandığı" açıklamasında bulunmuştu.

Çoklu baronun "Bir ilde dileyen belli sayıdaki avukatın bir araya gelerek baro kurması" olduğunu aktaran Feyzioğlu, "Şunu kesin olarak söylemek istiyorum. Türkiye'de istisnasız tüm barolar, çoklu baro sistemine karşıdır. Türkiye Barolar Birliği olarak biz de dünyada örneği olmayan bu 'sistem'in sakıncalarını, konu birkaç sene önce gündeme getirildiğinde açıklamıştık. Konu o zaman kapanmıştı. Bugün de ilgili her kurum ve yetkili her makama çoklu baronun sakıncalarını somut gerekçelerle anlatıyoruz" ifadelerini kullandı. 

NİSBİ TEMSİL

Feyzioğlu, nisbi temsil konusuna dair de şunları söyledi: “Barolarımızın bu konuda farklı görüşleri var. Barolarımızın bir kısmı sistemin aynen kalması gerektiği düşüncesinde, bir kısmı, nisbi temsili destekliyor. Bunlardan bir kısmı sadece TBB delegasyonunda nisbi temsil olmalı diyor. Bir kısmı da örneğin mensup sayısı 1000'i geçen barolarda değişiklik yapılsın görüşünde."

Tartışmaları, görüşleri ve çeşitli çalışmaları özetlediğini söyleyen Feyzioğlu, "Süreci yakından takip ediyoruz. Tüm iletişim kanallarını açık tutarak görüşlerimizi dile getiriyoruz. Gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Avukatlık Kanunu'nun 110. maddesinin Türkiye Barolar Birliği'ne yüklediği sorumluluğu bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da en etkili şekilde yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.