Metin Lokumcu davasından FETÖ çıktı

Metin Lokumcu dava dosyasında, Mükiye Müfettişliğinin hazırladığı ön inceleme raporu dikkat çekti.

Metin Lokumcu davasından FETÖ çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, başbakan olduğu dönemde, 31 Mayıs 2011 tarihinde Artvin'in Hopa ilçesini ziyareti sırasından çıkan olaylarda, polisin sıktığı biber gazı sonucu hayatını kaybeden Metin Lokumcu'nun davası 10 yıl sonra yarın Trabzon'da görülecek.

Odatv'nin haberine göre, Dava dosyasında Mükiye Müfettişliğinin hazırladığı ön inceleme raporu dikkat çekti. Geçtiğimiz ay eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı hakkında hazırladığı rapor nedeniyle Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına suç işleme gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan dönemin Mülkiye Başmüfettişi Abdulkadir Güven tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda Lokumcu’nun ölümüyle sonuçlanan olaylarda polisin müdahalesinin orantısız olmak bir yana, yetersiz kaldığı değerlendirmesine yer verildi.

Bu konuda raporda, “müdahalenin sevk ve idaresinden sorumlu olanların yönetim ve koordinasyonunda yetersizlik olduğu, polisin orantısız güç ve zor kullanma yetkisini kötüye kullanmadığı, tam aksine yetersiz güç kullanmış olduğu değerlendirilebileceği” ifadeleri yer aldı.

Anayurt gazetesinden Demet Aran'ın haberine göre, raporda ayrıca, olayların yaşandığı tarihte 3. Sınıf Emniyet Müdürü olan Halil Dumanlı ile emniyet amirleri Hakkı Okumuş ve Ayhan Ekinci’nin “Eylemcilere karşı orantısız güç kullanılmadığı, gaz mühimmatı kullanımının genel olarak mevzuata uygun olduğu, ancak mevcut görüntülerden kim olduğu tespit edilemeyen münferit bazı personelin konuya ilişkin gerekli hassasiyeti göstermediği” yönündeki tespitine de yer verildi.

Ön inceleme raporunda son olarak görevli personeller hakkında soruşturma izni verilmemesi gerektiği kanaatine varıldı. Lokumcu’nun ölümüne ilişkin Hopa’da görülmesi gereken dava, güvenlik gerekçesiyle Trabzon’a nakledilmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yani RETÖ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
yani RETÖ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - 1 hafta Önce

;-(

SIRADAKİ HABER