MHP'li vekil CHP'deki değişimi 'Marksizm' örneği ile açıkladı

Ülkenin yaşadığı yönetim krizinin altını çizen CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na saldırılar devam ediyor. Bu sefer de ittifaklar üzerinden hedef alan MHP'li Yalçın, tehdit mektubuna ilişkin yeni bir açıklama yaparak bir kez daha Çakıcı'ya sahip çıktı. "İttifak” modelinin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde uygulanmasıyla Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin büyük başarısı, en çok oy kaybeden İktidar ortağı MHP'nin yakın takibinde...

MHP'li vekil CHP'deki değişimi 'Marksizm' örneği ile açıkladı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, organize suç örgütü elebaşı olduğu gerekçesiyle hüküm giyen Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektubuna ilişkin tartışmalar hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

“CHP MATERYALİZM LABARATUVARINDA MUTASYONA UĞRADI”

Yalçın, “Atatürk’ten sonra CHP’nin kodlarına Marksizm şekil vermiştir. Diyalektik materyalizmin laboratuvarında siyasi mutasyona uğrayan CHP; o gün bugündür isyan, ihanet, devlet ve millet düşmanlığı gibi Marksist anlayışın karakteristiğini yansıtan bir politikanın çevrimindedir. CHP; sahte barış havarisi, hovarda demokrasi âşığıdır. CHP demek, yalan rüzgârı demektir. CHP demek; öfke, kin ve nefret yüklü bulutlar, kavga ve kaos sağanağı demektir” dedi.

CHP’NİN SEÇİM BAŞARISI

İttifak modeli CHP’ye kentleşmenin yoğun ve sosyo-ekonomik düzeyin yüksek olduğu büyükşehirlerde 31 Mart yerel seçimlerinde en büyük avantajı sağladı.

CHP’NİN 31 MART'TA SAĞLADIĞI BÜYÜK BAŞARI, MHP'NİN HEZİMETİ OLDU

Yazar Filiz Aydın Koç ilk defa 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri'nde uygulanan “ittifak” modelinin fiili olarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de sürmesinin etkisiyle Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, 31 Mart’ta önemli bir başarıya imza attı.

 .

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi “ittifak” nedeni ile oyların en çok değişim göstererek toplandığı parti CHP’dir (yüzde 59 oy artışı). Yüzde 8,5 oy artışı ile ikinci ise AK Parti’dir. HDP (-yüzde 65,2 oy kaybı) ittifak nedeni ile en çok oy kaybeden birinci, MHP (-yüzde 41 oy kaybı) ikinci, İYİ Parti’nin (-yüzde 32 oy kaybı) ise üçüncü parti olduğu görülmektedir. Dolayısıyla yerel seçimlerde ittifakın en çok fayda sağladığı partinin açık ve net olarak CHP olduğu görülmektedir. Bu sonuçtan yola çıkarak CHP açısından 31 Mart sonuçlarına burada yer vereceğiz.

31 MART 2019 CHP…

CHP 31 Mart’ta 30 büyükşehir belediye başkanlığının 11’ini (yüzde 37), 51 il belediyesinin 10’unu (yüzde 20), 922 ilçe belediyesinin 191’ini (yüzde 21), 386 belde belediyesinin ise 49’unu (yüzde 13) yani toplam 1389 belediyenin 261’ini (yüzde 19) kazandı.

30 Mart 2014’e göre ise; büyükşehir belediye sayısını beş arttırarak 11’e, il belediyesi sayısını iki arttırarak 10’a ilçe belediye sayısını 34 arttırarak 191’e yükseltirken, belde belediyelerinin 15’ini kaybederek 49’a indirmiştir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 01:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER