O imam hakkında yeni gelişme...

Amasya'nın Göynücek ilçesinde Alevi yurttaşları hedef alan imam hakkında flaş bir gelişme yaşandı. Amasya Müftülüğü Göynücek Merkez Cami imamı A. Ş. hakkında soruşturma başlattı.

O imam hakkında yeni gelişme...

Amasya'nın Göynücek ilçesinde bulunan Merkez Cami imamı A. Ş., "Aleviler düğünden önce eşlerini dedeye teslim ediyorlarmış" ifadelerini kullanarak Alevi yurttaşların namuslarına dil uzatmıştı.

İmama esnaf A. K. ise imama “ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu, ne biçim konuşuyorsun” sözleriyle tepki göstermiş ve imam oradan ayrılmıştı.

İmamın skandal sözlerini KRT Web gündeme getirmişti. Amasya İl Müftülüğü, KRT Web'e gönderdiği yazıda şu açıklamayı yaptı:

Göynücek İlçemizde görev yapan Din Görevlimizle ilgili İl Müftülüğümüz tarafından söz konusu görevlimize idari soruşturma başlatılmıştır. Bilgilerinize...

Amasya Valiliği, Göynücek ilçesinde Alevilere hakaret ettiği iddia edilen din görevlisiyle ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Çeşitli basın yayın organları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda dile getirilen 'Göynücek ilçemizde bir din görevlisinin Alevi vatandaşlarımıza hakaret ettiğine' yönelik iddiaların çeşitli kesimler tarafından istismar edilerek, siyasi bir malzeme olarak kullanılması sebebiyle bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

Bahse konu iddialar üzerine 2 Mart 2021 günü Göynücek İlçe Emniyet Amirliği'ne müracaatta bulunulduğu ve aynı gün ilgili cumhuriyet savcısının talimatları çerçevesinde "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, ayrıca Göynücek Kaymakamlığı'nca iddialarda adı geçen din görevlisi hakkında derhal idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Amasya’nın Göynücek ilçesindeki Merkez Camii imamı A.Ş., bir Alevi yurttaşa yönelik, “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” demiş, imam hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

'GÜNCEL OLMAYAN İDDİLAR'

Valiliğin açıklamasında, "İddia sahibi vatandaş, olayın 1-1.5 yıl önce olduğunu, şüpheli sıfatıyla dinlenen din görevlisi ise olayın 4-5 yıl önce iddia sahibinin beyanlarından farklı mahiyette gerçekleştiğini dile getirmişlerdir. Görüldüğü üzere güncel olmayan iddiaların, üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen şu anda dile getirilmesi ve çeşitli siyasi kesimler ile basın yayın organlarının konuyu hükümetimize ve devletimize bağlamaları kabul edilemez bir tutumdur" denildi.

Amasya'nın daima Anadolu’nun hoşgörü diyarı olduğu belirtilen açıklamada, "Amasya farklı dinlerden ve mezheplerden insanlara kucak açmıştır. Bu aşamadan sonra iddialar yargıya taşındığından, Türk milleti adına karar veren bağımsız mahkemeler olayı tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturacaktır. İdari yönden de ilgili kişi hakkında Valiliğimizce yürütülen soruşturma devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER