Odalar baskıya karşı tek ses: Kabul etmeyeceğiz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlığına başlanan meslek odalarının seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik taslağa olan tepkiler sürüyor. Söz konusu taslağa ilişkin açıklama yapan İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) tarafından “Antidemokratik uygulamalara karşı durmakta kararlıyız” denildi. Yurttaşların bir yandan salgın bir yandan da geçim derdiyle uğraştığı hatırlatılan açıklamada, “İktidar ise akademik meslek odalarının yapısını değiştirerek işlevsizleştirme, sindirme ve susturma girişimindedir” denildi.

KABUL ETMEYECEĞİZ

Meslek odalarının kamu kurumları niteliğinde olduğu belirtilen açıklamada, odaların seçim sistemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edilip etkisizleştirilmek istendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Asıl rahatsızlığı biliyoruz. Yalnızca aklın, bilimin yolunda doğruları söylediğimiz için, antidemokratik uygulamalara karşı demokrasiye ve laikliğe sahip çıktığımız için hedef gösterilmekteyiz. Meslek disiplinlerimize ve örgütlerimize yönelik tasfiye edici politikalar ile ülke çapında izlenen belli kesimlerin çıkarına dayalı politikalar ve toplumsal muhalefetin sindirilmesi çabaları arasındaki bağlarının da bilincindeyiz.

Meslek odaları, üyelerinin yönetimlerde en demokratik şekilde temsili üzerine kurulu seçim sistemleri ile yıllardır kendi içerisinde demokrasi kültürünün gelişmesini sağladığı gibi ülkemizde katılımcı demokrasi uygulamalarının tabana yayılmasının yegâne teminatıdır. Bu yüzden meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir. Meslek Odalarının üyelerinden ve toplumdan koparılmasını ve nispi temsil uygulaması ile yönetimlerde kaos yaratılarak etkisizleştirilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Meslek odalarına yönelik son girişimlerden kaygılıyız. Ancak, Anayasaya, hukukun, insan haklarının ve demokrasinin evrensel normlarına dayanarak, üyelerimizin demokratik iradelerinin ortaya koyduğu güçle, bundan sonra da antidemokratik uygulamalara karşı durmakta kararlıyız.”

8 ODA YER ALIYOR

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’nun içerisinde yer alan meslek odaları şunlar: İstanbul Barosu, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.