Oktay: Konaklama vergisi yerel yönetimlere aktarılmalı

13. İzmir Uluslararası Turizm Fuarı’nda (Travel Turkey) Marmaris standı büyük ilgi gördü. “Bu fuar turizmle ilgili hedeflerimize ulaşmamız adına önemli bir basamak” diyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, yürürlüğe giren konaklama vergisi ile ilgili soruları yanıtladı. Oktay, “Dünyadaki örnekleri gibi alınan vergi merkezi yönetime değil yerel yönetime aktarılırsa ancak kabul edilebilir” dedi.

Oktay: Konaklama vergisi yerel yönetimlere aktarılmalı

Türkiye’nin turizm sektöründeki en önemli buluşmalarından Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 43 ülke ve 36 ilden bin 300'e yakın katılımcısıyla 13'üncü kez kapılarını açtı. Marmaris Belediyesi de Deniz Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, seyahat acenteleri ve otellerden oluşan 15 katılımcı ile fuarda yer aldı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı, meclis üyeleri ve turizm sektörü temsilcileri de stantta hazır bulundu. Marmaris standında fuarın ikinci günü de bir kokteyl düzenlendi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de kokteyle katılan isimler arasında yer aldı. Marmaris standı fuarın ilk gününden itibaren yoğun ilgi görürken, otelciler ve acenteler 2020 yazına yönelik hem iç pazar, hem de dış pazar için çeşitli temaslarda bulundu. 

FUARLAR ÇOK ÖNEMLİ

Fuarla ilgili bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Oktay, Travel Turkey İzmir Fuarı’nın özellikle iç turizm için oldukça önemli olduğunu belirterek, “İlçemizin tanıtımı açısından hem yurtiçi hem de yurt dışı turizm fuarlarına çok önem veriyoruz. Burada da ilçemizin önde gelen sektör temsilcileri ile birlikte yer aldık. Standımıza gerçekten yoğun bir ilgi söz konusu oldu. Bu anlamda özellikle iç pazardaki potansiyelimizi arttıracağımıza inanıyoruz” dedi.

HEDEF 9 AY TURİZM

2020 sezonu için çalışmalara aylar öncesinden başladıklarını söyleyen Oktay, “Özellikle Thomas Cook olayından sonra dış pazar ayağında çok ciddi çalışmalarımız oldu. 2020 sezonunda son dakika olumsuz bir gelişme yaşanmazsa 2019 rakamlarının üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Öte yandan turizm konusundaki paydaşlarımızla sezonu erken açmak için çalışmalar yürütüyoruz. Hedefimiz 6 aylık sezonu en azından 8-9 aya yaymak. Bu fuarın da hedefimize ulaşmamız adına önemli bir basamak olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİ GİBİ OLMALI

Yürürlüğe giren konaklama vergisi ile ilgili soruları yanıtlayan Oktay, “Hizmet yerelden geliyor, vergi merkeze gidiyor. Konaklama vergisinden önce yine bir ajans kurularak yaptıkları iş koluna göre cirolarına bir ek maliyet gelmişti. Sonrasında konaklama vergisi de gelince ister istemez sektörden çok ciddi tepkiler gelmeye başlandı. İşletmelerimize bu iki ek maliyet çok büyük külfet. Konaklama vergisini tek başına değerlendirirsek bunun dünyada örnekleri var. Onlarda alınan konaklama vergisi merkezi yönetime değil yerel yönetime aktarılıyor. Böyle uygulanacaksa ancak kabul edilebilir” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER