Otizmli çocuklara karşı eylem!

Mucize Doktor dizisi ile bir farkındalık yaratılan otizm konusunda toplumun ön yargıları kırılırken Aksaray'da vicdanları yaralayan bir olay yaşandı. Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velileri otizmli çocuklara karşı eylem yaptı.

Veliler, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktı. Okul müdürünün bu eylemi desteklediği, otizmli çocuklara kumpas kurulduğu, velilerin yanlış bilgilendirilip yönlendirildiği iddia ediliyor. 

Velilere okulun tamamen engellilere tahsis edileceği, diğer öğrencilerin başka okullara gönderileceğinin söylendiği belirtiliyor. 

Otizmli bir öğrencinin velisi ise isyan etti. Veli, "Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?" diye sordu ve şu açıklamaları yaptı:

Oraya normal çocuklarının ellerinden tutup "otizmli çocukları istemiyoruz" diyerek slogan atan ailere sormak istiyorum; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Hiç düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?  

İnsanlık ölmüş, Aksaray'da bu da kanıtıdır.

Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED) şu açıklamayı yaptı:

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği konuyla ilgili bir açıklama şu açıklamayı yaptı:

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken de yaşananlara "Keşke biraz insan olabilseniz ve bu birlik halinizi, gücünüzü faydalı işlerde kullansanız" ifadeleriyle eleştirdi. Yetkililerin önem almadığının altını çizen Erken velilere de "Umarım çocuklarınızda karşınıza çıkmayan otizm ve benzeri nörolojik farklılıklar torunlarınızda karşınıza çıkınca derneklerimize gelir destek isterseniz. Bugünkü bütün kötülüğünüze rağmen o gün yine biz elinizden tutacağız. Çünkü size benzemiyoruz ve hiçbir zaman benzemeyeceğiz" sözleriyle tepki gösterdi.

Sedef Erken'in Twitter'dan paylaştığı mesajlar şöyle:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ VALİLİĞE ÇAĞRILDI!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaşanan olayların ardından konuyla ilgili inceleme ve okul müdürü hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili bir dizi önlem ve karar da aldı. Olayın organize bir eylem olup olmadığının inceleneceğini belirten Özyılmaz, sonrasında eğitim faaliyetlerinin de gerçekleştirileceğini belirtti. Buna göre öncelikle okul velileri bilgilendirilirecek. Hem otizmli çocukların velilerinin hem de diğer çocukların velilerinin eğitime alınacağı öğrenildi. Bu sürecin daha doğru yürütülmesi sağlanacak. Sınıflarda "Otistik öğrencilere ait sınıflar" yazıları bulunmasıyla ilgili de karar alan Milli Eğitim Bakanlığı, bu yazıların kaldırılmasına karar verdi. Hatta olaya sahne olan okulda yazının hemen kaldırıldığı öğrenildi. Bu yazıların öğrenciler arasında ayrışmaya neden olduğunun fark edildiği belirtildi.

Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ise valiliğe çağrıldı.

AİLE BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzmanları Aksaray'daki çocuklar ve ailelerine psikososyal destek ile rehberlik danışmanlık desteği vermek için görüşme başlattı.

"EYLEM ŞU AN BİLE HALA DEVAM EDİYOR, BİZ BURADA PİKNİK YAPIYORMUŞUZ"

Aksaray Otizmli Çocuklar Dayanışma Derneği Başkanı Cennet İnceöz, olayla ilgili açıklamalarda bulundu. 50 çocukla başlayan otizmli çocuklar sınıfındaki eğitimin eylemin ardından 19 çocuğa kadar düştüğünü belirten İnceöz, "Valilik onlar hakkında bugün Valilik bir açıklama yapmış. Eğitimlerine devam edeceklerini söylemişler. Müdür ve muhtar hakkında soruşturma başlatılacağı söylenmiş. Susturulmaya çalışılıyoruz ama şu anda halen mahallenin ileri gelenleri hala kapıda eylem yapıyor. Bağırıp çağırıyorlar. Biz burada piknik yapıyormuşuz. Biz çocuklarla birlikte sabah gelip akşam gidiyoruz. Sebebi de sınıflarda çocuklar teneffüse çıktığı zaman öğretmen teneffüse çıkıyor. Sınıfta çocuklar tek kalıyor. bununla ilgilenebilmek için normal çocuklar oynamak için bahçeye koşarken bizim annelerimiz sınıflara koşuyor. Çocukların çişi var mı, acıktı mı, susadı mı, üstü kirlendi mi. Bununla ilgilenmek için buradalar. Ve bu tepki çekiyor. Şu an halen eylem devam ediyor. İnanın konuşamıyorum ama... Benim çocuğum ana sınıfında. Gelecek yıl bu okula gelecekti. Buradaki insanlara anlatmak istiyorum, otizmli çocuklar engelli değil. Engelli, özürlü diye bağırıp yuhalıyorlar ama anlıyor çocuklar. Çünkü çoğu üstün zekalı bu çocukların. Benim çocuğum üç dil konuşuyor. Okumayı yazmayı kendisi sökmüş. İşaret dilini kendisi sökmüş. Bu çocuk belki ileride mühendis, doktor olacak sizin hayatınızı kurtaracak. Nereye kadar iteleyebilirsiniz. Bugün dünyada 59 çocuktan birisi otizmli olarak dünyaya geliyor. sen benimkini görmezden gelebilirsin ama yarın yeğenin, torunun, çocuğun belki yakının otizmli olarak dünyaya gelecek. Göstergeler bunu gösteriyor. 2050'ye kadar iki çocuktan birisi otizmli olarak dünyaya geleceği söyleniyor." dedi. 

Provokasyonun nasıl oluştuğu sorusuna yanıt veren İnceöz, "Yönetimin, okul müdürünün değişmesiyle muhtarla birlikte velileri birlikte ayaklandırmışlar. Aslında veliler ilk toplanmaya başlamalarının sebebi bu okulun engellilere tahsis edileceği, siz bu okuldan atılacaksınız demişler. Böyle bir şey olamaz zaten bizim çocuklarımız kaynaştırma eğitimi alabilmek için buradalar. Bu provokatif söylemin sahibi muhtar ve müdür. Muhtar mahalleliyi yanına alıp kapıda eylemlere başlıyor. Eylemin elebaşını kendisi. 5 yıldır bu çocuklar burada. Şimdiye kadar ne bir çocuğa zarar vermişler. Çoğu dokunamıyor bile insanlara. Nasıl üçüncü kattan atabilir. çoğunun zaten beslenme problemleri var. Çoğu zayıf. Kuş kadar hepsi. Örgütlenmişler, üçüncü kattan bizim çocuklarımızı atabilirler. bunun önüne kim geçecek diye. Çocuklarının psikolojisi bozuluyormuş. Çocukları evde yemek yiyemiyormuş. Rüyalarında korkuyorlarmış. Çocuklarımızın görüntüsü ve sesleri onları rahatsız ediyormuş. Çocuklarının gelişimini kötü etkiliyormuşuz. Bizim çocuklarımızı yuhalatmak yerine bizim çocuklarımız çocuklarına sevmeyi, empatiyi öğretebilirdi. 

OTİZMLİ ÖĞRENCİ VELİSİ: ALLAH VERDİ BU DERDİ ALLAH

Bir velinin okulda yapılan eylemden önce muhtarı suçlayarak tepki gösterdiği, ayrıca "Allah verdi bu derdi bana, Allah. Utanacak hiçbir şeyim yok" dediği bir görüntü de sosyal medyada dikkat çekti.

DEHŞETE DÜŞÜREN YASAK!

Otizmli çocukların ön kapıdan girmelerinin yasak olduğu iddia edildi. Otizmli çocukların arka kapıyı kullandığı belirtildi. Diğer çocukların ailelerinin otizmli çocukları istemediği görüntüler ortaya çıktı. 

Sosyal medyada, "Çocuklar, 2. Sınıf insan, karantinaya alınmış muamelesi görüyor. 

Ön kapıyı kullanmaları yasak, sınıflarına "Otizmli çocuklar" diye yazılmış.

Velilere baksan çocuklarının psikolojisi, onlarla yaşamaktan bozuluyordur." ifadeleri kullanıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan da bu görüntüleri paylaşarak, "Kötü günler geride kaldı, bunlar en kötü günlerimiz

Görüntüler Aksaray'dan... Veliler, "Otizmli Çocukları İstemiyoruz" protestosu yapıyor, aileler ise  "Allah verdi bu derdi bana" sözleriyle isyan ediyor... Okulda çocuklara yapılan "vebalı" muamelesini ise aileler anlatıyor" dedi.

İşte o görüntüler:

AKP'Lİ ÇELİKTEN AÇIKLAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Aksaray'da Mehmetçik İlkokulu'nda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını isteyen velilerin okulun çıkış saatinde çocukları yuhaladığı iddiasına ilişkin açıklama yaptı. "Otizmli çocuklarımızı ve ailelerini inciten olayı hassasiyetle takip ediyoruz" diyen Çelik, "Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızın eğitiminde kesinlikle aksama olmayacak. Bir dışlamaya maruz kalmalarına izin verilmeyecek" ifadelerini kullandı.

Çelik, velilerin bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar için çalışma yapılması gerektiğini belirterek, "Tüm çocuklar tek bir evrendir. Hiçbiri diğerinden ayrılamaz. Tüm çocuklarımızın nitelikli ortamda eğitim görmesi, çocukların herhangi bir koridorla veya başka uygulamayla ayrılmaması esastır. Hepsi tek bir evrendir" sözlerini kaydetti.

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Çelik, şunları kaydetti:

Otizm başlığı altında gündeme gelen, Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızı ve kıymetli ailelerini inciten olayları hassasiyetle takip ediyoruz. Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızın eğitiminde kesinlikle aksama olmayacaktır. Bir dışlamaya maruz kalmalarına izin verilmeyecek.

Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızın akranlarından ayrılmadan bulundukları ortamda eğitimlerini sürdürmeleri esastır. Hepsi çocuktur. Kardeşçe, beraberce, aynı sosyal ortamda tüm akranlarıyla beraber Türkiye’nin her yerinde en iyi eğitimi görmeye devam edeceklerdir.

Çocuklarımızın eğitimlerinde en üst düzeyde yarar sağlamak için bütünleştirici ve kapsayıcı eğitim politikası çerçevesinde hizmetler Bakanlığımız tarafından hassasiyetle sürdürülmektedir. Bakanımız ve Bakanlığımız ve hepimiz bu konuda çok hassasız.

Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımız için akranlarıyla kaynaştıkları ve sosyal ortamla bütünleştikleri özel eğitim kendilerine verilmektedir. Çocuklarımızın dışlanması söz konusu olamaz.

Bazı vatandaşlarımızın eksik bilgilerden kaynaklanan yanlış yaklaşımları varsa, onlar da bilgilendirilecektir. Bazı velilerin yeterli derecede bilinçli olamamasından kaynaklanan durumlar varsa, doğru bilgilenmeleri için çalışmalar yapılmaktadır.

Özel Eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız ile normal gelişim gösteren çocuklarımızın bir arada eğitim görmeleri eğitimde fırsat ve imkân eşitliği kapsamında olan ve Bakanlığımız tarafından güçlü şekilde gözetilen bir haktır.

Ayrıca, değerli velilerimize, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız ile normal gelişim gösteren çocuklarımızın bir arada eğitim görmelerinin tüm çocuklar üzerindeki olumlu gelişim özelliklerinin yeniden hatırlanması gerekir.

Tüm çocuklar tek bir evrendir. Hiçbiri diğerinden ayrılamaz. Tüm çocuklarımızın nitelikli ortamda eğitim görmesi, çocukların herhangi bir koridorla veya başka uygulamayla ayrılmaması esastır. Hepsi tek bir evrendir.

Bu bilinçle hassasiyet gösteren ve yakından ilgilenen Sn Bakanımıza, tüm öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyoruz. Bu topraklar, ayrımcılığın değil kaynaşmanın yurdudur. Her kesimden vatandaşımızın, medyamızın ortaya koyduğu hassasiyet bunu bir kere daha ispat etmiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aksaray'da otizmli öğrencilerin yuhalanması hakkında şu açıklamayı yaptı:

Otizmli çocuklarımız ve ailelerini inciten hadise; ne eğitim sistemimizle ne de toplumsal değerlerimizle örtüşmektedir. Engelli çocuklarımıza ve ailelerine yönelik yürüttüğümüz her çalışmada  hassasiyet gösterirken; böylesi bir münferit olayın yaşanmış olması kabul edilemez.

O VELİLERDEN AÇIKLAMA

Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda bazı velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilere ait sınıfların kapatılmasını talep ettiği ve bunu protesto etmek amacıyla otizmli öğrencileri yuhaladığı iddialarını hedefteki veliler yalanladı. Otizmli çocuklar ile kendi çocuklarının aynı okul bahçesinde sorun yaşadığını kabul eden veliler, yuhalama iddialarının doğru olmadığını öne sürdü.

Otizmli öğrencilerin aynı bahçede teneffüs yapması nedeniyle zaman zaman kendi çocuklarının otizmli öğrenciler tarafından şiddete uğradığını savunan aileler, "Sosyal medyada linç kampanyasına uğradık. Sadece bizim çocuklarımız ile otizmli çocukların aynı yerlerde ders arası vermesi ve aynı bahçeyi kullanması nedeniyle sorunlar yaşanıyor." dedi.

KAVGAYI DOĞRULADILAR

Öğretmenler odasında otizmli çocukların aileleriyle kavga yaşandığını da doğrulayan veliler Habertürk TV'ye verdikleri röportajda, "Tartışma olmamasını istedik. Tartıştığımız velilerin çocukları, çocuklarımızın kolunu sıkıyor. Bazen de kavga ediyorlar. Velileri de başlarında durmuyor. Bu saatten sonra çocuklarımızı bu okula göndermeye korkuyoruz ama olay saptırılıyor. Belli sorunlar yaşandı ama biz engelli düşmanı değiliz." diye konuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği, Aksaray ili Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocukların eğitim almasını protesto eden velilere ilişkin bir açıklama yayınladı. Dernek, duruma sebebiyet verenler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

TWITTER'DA GÜNDEM OLDU

Bu utandıran olay, aynı zamanda Twitter'da en çok konuşulanlar arasında yer aldı. Birçok kullanıcı velilerin yaptığı hareketin eğitim hakkını engellediği için suç teşkil ettiğini belirtirken birçok kullanıcı da Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaşananlara el atması için bakanlığın ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u etiketleyerek taleplerini iletti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Belma Altınok 7 ay önce

Eğitim her birey için bir haktır. Bnu engellemeye hiçbir idareci, öğretmen ve velinin gücü yetmez. Ben bunu evlerin idarede e. Ğretmenlerden güç al adan yapacaklarına inanmıyorum bir öğretmen olarak.

Misafir Avatar
TC :( 7 ay önce @Belma Altınok

EY ÖĞRETMEN HANIM ! BU NASIL TÜRKÇE ?

Beğenmedim! (0)