Pandemi koordinasyonundan Diyarbakır'a uyarı

Gazete Karınca'da yer alan habere göre, Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, kentteki Covid-19 salgınına ilişkin ortak bir açıklama yayınladı.

Kentte salgınının artarak yayılmaya devam ettiğine dikkati çekilen açıklamada, “Günlük yaşamda hissettiğimiz ‘daralan çember’ neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır. Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu ‘kontrol dışı’ görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır” denildi.

Açıklamada, kentte Covid-19 vakaları için ayrılan yatakların dolduğu, tedavi olanaklarının sınıra dayandığı belirtildi ve eklendi:

Tüm bu kısıtlılıklarla beraber havaların soğuması kapalı mekanlarda kalabalık ortamların oluşmasına neden olacak ve enfeksiyon hastalıklarının artışı için tetikleyici faktör halini alacaktır. Dikkat etmezsek zor zamanlar bizi beklemektedir.

Hem kamu idaresine hem de Diyarbakır halkına sunduğu önerilere ilişkin yol haritasını da paylaşan koordinasyon, toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadele olanaklarının arttırılmasını içeren yeni bir çalışma planının ortaya çıkarmanın hedeflendiğini kaydetti.

KAMU İDARESİNE ÇAĞRI

Koordinasyon, ilk etapta acil yapılacaklarla ilgili kamu idarelerine şu çağrıları yaptı:

Salgının önüne geçebilmek için kamusal alanların kullanımı ve toplu etkinliklerin yapılma biçimi yeniden düzenlenmeli,
Sağlık tesislerinde ortaya çıkan eksiklikler hızla giderilmeli, yataklı ünite için gerekli ek taşınabilir hastane benzeri yapıların kurulumu için planlama yapılmalı,
Covid test (PCR) olanakları yaygınlaştırılarak temaslıları içerecek şekilde yapılmalı,
Barınma koşulları yetersiz olan, gelir düzeyi düşük ve beslenme olanakları kısıtlı olan insanlara gerekli destekler sağlanmalı,
Covid olmuş ailelerin izolasyon sürecinde yaşayacağı temel ihtiyaçlar karşılanmalı,
Hijyen kitleri temin edilerek muhtarlıklar ya da başka kamu organizasyonları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalı,
Toplu ulaşımla ilgili mesafe denetlemeleri yürütülmeli, toplu özel ulaşım araçlarına gereken destekler sağlanmalı,
Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet yürüten sanayicilere işçi taşıma ve işyerlerini dezenfekte etmeleri konusunda gerekli destekler sağlanmalı,
Sağlık çalışanları maddi ve manevi olarak desteklenmeli,
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet önlenmeli ve tükenmişlik sendromu nedeniyle çalışma koşulları iyileştirilmeli.

KENT HALKINA ÇAĞRI

Koordinasyon kent halkına da çağrıyı yaptı:

Covid-19 nedeniyle çok daha kötü günler bizleri bekliyor. İnsanlarımızın ne kadar değerli olduğunu ve canlarımızı kaybettiğimizin bilincinde olalım.
Toplu kullanım alanlarında mesafeyi koruyarak ve maske takarak hijyen kurallarına uyalım, başkalarının haklarına ne kadar saygılı olduğumuzu gösterelim.
Çarşıda, pazarda, parkta, otobüste, cafe-restaurant gibi yerlerde bunlara azami özen gösterelim.
Çalıştığımız yerlerde başkalarının zarar görmesini engelleyecek şekilde davranalım.
İzolasyon kurallarına uyalım. Covid-19 en fazla aile içinde bulaşıyor. Bunun farkında olalım.
Dayanışmaya önem verelim. Kentimiz dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman göstermiştir.
Hastalık bulguları varsa ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvuralım. Tedavi süresince evden çıkmayalım.
Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptığını bilerek hareket edelim. Şiddete asla izin vermeyelim.

PLANLAMA

Koordinasyonun önümüzdeki sürece ilişkin planlamaları ise şöyle:

Sağlık Gönüllüleri adıyla tüm kentte bilgilendirme faaliyetlerine başlanacak.
Organize Sanayi Bölgesinde ve Küçük Sanayi Sitelerinde “Pandemi işçi sağlığı kurulları” ile çalışmaya başlanacak.
Şehrin belirli noktalarında bilgilendirme, hijyen ürünü dağıtımları ile farkındalık oluşturulacak.
Gelir düzeyi düşük mahallerde ihtiyaç sahiplerine hijyen ürünlerinin dağıtılması sağlanacak.

Koordinasyonu oluşturan STÖ’ler:

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği, Amed KESK Şubeler Platformu, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, DİSK Diyarbakır Temsilciliği, Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş Adamları Derneği, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Organize Sanayi İş İnsanları Derneği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, TÜMSİAD Diyarbakır Şubesi, TURSAB Güneydoğu Bölge Başkanlığı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği, Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.