Prof. Dr. Ercan ‘Ankara depremini' değerlendirdi

Ankara’da meydana gelen depremi değerlendiren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Ankara dolayısı için olağan bir depremdir. Ardından daha büyük bir depremin gelmesi şaşırtıcı olur” dedi.

Prof. Dr. Ercan ‘Ankara depremini' değerlendirdi

Dün akşam saatlerinde Ankara Kelecik Eskiköy’de meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depreme ilişkin Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan açıklama geldi. Ercan, depremin olağan olduğunu belirtirken sığ olması nedeniyle sarstığını söyledi.Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre Ercan, “Deprem sığ olması sonucu Ankara’yı sarstığı için dikkat çekti ancak, Ankara dolayısı için olağan bir depremdir. Ardından daha büyük bir depremin gelmesi şaşırtıcı olur” dedi.

“KIRIKLAR BÜYÜK DEPREM ÜRETMEZ”

Ankara ve çevresinin yüksek deprem çekincesi altında olmadığını, kent merkezinin jeofizik davranış ile yer yapısı özellikleri bakımından da deprem hasarlarını arttırıcı özelliklerde olmadığı bilindiğini belirten Ercan, şunları söyledi:

“Ankara, konumu nedeniyle kuzeyden Kuzey Anadolu Kırık Kuşağı, güney doğudan Keskin kırığı, güneyden Tuz Gölü kırığı, doğusundan Ezinepazarı kırığı ve güney batıdan Eskişehir Kırık kuşağı ile 70 km kuzey doğu, kuzey-güney uzanımlı Kalecik-Çankırı kırığınca çevrilidir. Belirtilen kırıklar diri olup yıkıcı büyük depremler üretmezler. Ankara adı geçen bu kırıklara 80-100 km uzaklıktadır bulunuyor.”

Ercan’ın verdiği bilgiye göre bugüne dek Ankara’da meydana gelen de önemli depremler ise şöyle: 1938 yılında Akpınar 6.6, 2007 yılında Bala, 4.7, 2008’de 4.6 ve 4.5 büyüklüğünde depremler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER