Rahşan Ecevit ölümünün birinci yılında anıldı

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, ölümünün birinci yılında anıldı.

Rahşan Ecevit ölümünün birinci yılında anıldı

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi ve Demokratik Sol Parti'nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit ölümünün birinci yılında anıldı. 

Türk siyasetine damga vurmuş kadın siyasetçilerden biri olan Rahşan Ecevit, 17 Ocak 2020’de Ankara’da 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Çıkartılan özel izinle Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedildi. 

Ecevit Vakfı Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, Rahşan Ecevit'i ölümünün birinci yılında özlemle andıklarını söyledi.

Pandemi nedeniyle ölümünün birinci yılında yüz yüze bir anma  yapamayacaklarını belirten Halıcı, Rahşan Ecevit’i sevenlerin çevrim içi bir araya gelerek onu en iyi şekilde yad edeceklerini söyledi.

Rahşan Ecevit ; ressam, yazar ve siyasetçi kimliğinin yanı sıra Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanıydı. 

Birçok siyasetçi de Rahşan Ecevit'i sosyal medyada saygıyla andı.

‘YARIM KALAN KİTABINI ÇIKARACAĞIZ’

Rahşan Ecevit’in ölümünden önce yaklaşık 3-4 yıldır üzerinde çalıştığı bir kitabı olduğunu söyleyen Halıcı, “Rahşan Hanım, eşi Bülent Ecevit ile mücadelelerini anlatan ve anılarının yer aldığı kitabı çıkarmayı çok istiyordu. 3-4 yıldır üzerine çalıştığı bir kitabı vardı, bastıramadan vefat etti. Ecevit Vakfı olarak onun kaleme aldığı anılarını kitaplaştırma çalışmamız devam ediyor. Ecevit çiftinin hayatlarını konu alan bir film projesi de düşünüyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da Rahşan Ecevit'i ananlar arasındaydı. İmamoğlu "Siyaset tarihimizin bu uzun yol arkadaşlığını hiç unutmadı" diye yazdı. 

DSP GENEL BAŞKANLIĞI YAPTI

1923'te İzmir'de doğan Rahşan Ecevit, 1944'te Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Bülent Ecevit ile 1946'da evlendi. Bülent Ecevit'in ölümüne kadar eşinin yanından hiç ayrılmayan Rahşan Ecevit, 1970'li yıllarda köylüler ile uzmanların işbirliğini öngören Köylü Derneği’ni kurdu. 12 Eylül’ün ardından derneği kapatmak zorunda kalan Rahşan Ecevit, 1986’da Bülent Ecevit’in siyasi yasaklı olduğu dönemde Demokratik Sol Parti’yi (DSP) kurdu ve Genel Başkanı oldu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER