Rezidanstaki 'sır ölümde' cinayet zanlısı kendisini nasıl savundu?

20 Mart 2019'da İstanbul Küçükçekmece'de 17 yaşındaki Ebru Erdem'e uyuşturucu madde verip, cinsel saldırıda bulunduğu ve ardından 9. kattan aşağı iterek ölümüne neden olduğu iddia edilen Serdar Taş'ın yargılandığı davada Taş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma 16 Şubat 2021'e ertelendi.

Rezidanstaki 'sır ölümde' cinayet zanlısı kendisini nasıl savundu?

Melis ÖNDEROĞLU / KRT WEB

20 Mart 2019'da İstanbul Küçükçekmece'de 17 yaşındaki Ebru Erdem'e uyuşturucu madde verip, cinsel saldırıda bulunduğu ve ardından 9. kattan aşağı iterek ölümüne neden olduğu iddia edilen Serdar Taş, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Bakırköy Adliyesi 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma, 16/02/21 gününe ertelendi. İki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 23.5 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Serdar Taş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Katil zanlısıTaş, ifadesinde Ebru Erdem'in kanında çeşitli dozda uyuşturucu madde tespit edilmesine rağmen yalnızca esrar kullandıklarını söyledi. Savcının, Erdem'in düştüğünde üzerinde ne olduğu sorusuna ise yanlış cevap verdi. Taş, o an maddenin etkisinde olduğunu iddia etti.

SAVCI: BİZ DE ÖYLE DÜŞÜNÜYORUZ

Taş'ın avukatının olay yerindeki cam pervazının ölçüsünü aktarması ve olayın bir “intihar” vakası olduğunu öne sürmesi sonrası savcı heyeti “Biz de öyle düşünüyoruz” dedi. 

Zanlı Taş, uyuşturucu maddeyi Erdem'in getirdiğini öne sürdü ve Erdem'in intihar ettiğini iddia etti ve tahliyesini istedi. Duruşma, 16 Şubat 2020’ye ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Küçükçekmece’de Ebru Erdem adındaki 17 yaşındaki kadın, 20 Mart 2019’da bir binanın 9’uncu katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti. Sanık Serdar Taş, Ebru Erdem’in kendisinin atladığını iddia etse de hazırlanan iddianamede Erdem’in itildiği vurgulandı. Taş’ın iki kez ağırlaştırılmış müebbet ile 23.5 yıl hapsi istendi.

Olayın yaşandığı daire 1 yıllığına Kemal Sönmez'in kiraladığı, arkadaşı Serdar Taş'ın o günlük evi kullanmak için arkadaşından istediği ve birkaç gün önce binaya girerken görevliye ismini Hızır Çakır olarak kaydettirdiği ortaya çıktı. Erdem eve gittikten sonra arkadaşı Murat Büyük’e mesaj atarak “Çok kötüyüm. Gel beni al. Sana konum atacağım” dedi. Erdem, mesajın ardından konum atmadan yaşamını yitirdi.

Erdem'in ölümünün ardından Taş, taksiyle siteden uzaklaştı. Polis evde yaptığı incelemede salondaki pencerede ve banyo dolabında Erdem’in parmak izini tespit etti. Erdem'in otopsi raporunda kanında çoklu uyarıcı maddeler olan kokain, metamfetamin, MDMA tespit edildi. Cinsel organında yırtık görüldü.

İddianame sonunda Taş’ın ‘çocuğa yönelik kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, ‘uyuşturucu temin etmek suretiyle uyuşturucu ticareti yapma ve sağlama’ suçundan 22.5 yıldan az olmamak kaydıyla, ‘evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutmak’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Evi arkadaşına veren Sönmez’in de ‘evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutmak’ suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.

İDDİANAMEDEN

Taş’ın olay tarihinden önce ve olay günü uyuşturucu maddeleri satın alarak Erdem’e verdiği, anlatılan iddianamede 18 yaşından küçük olduğunu bilmesine rağmen cinsel ilişkiye girmeye çalıştığı, ısrar ettiği ve baskı yaptığı ifade edildi. İddianamede Erdem’in Taş’tan kurtulmak amacıyla pencere camını açarak yarı çıplak vaziyette durduğu sırada Taş’ın onun arkasından yaklaştığı belirtildi. Aralarında meydana gelen vurma ve itiş kakış şeklindeki arbede sırasında, Taş’ın ittirmesi üzerine genç kızın 9. kattaki dairenin penceresinden düşerek öldüğü ifade edildi.


 
Ebru Erdem

Taş olayı şöyle anlattı:

"Olay günü kız arkadaşımla evime gittik. İçki falan aldık. Oturduk içtik. Bu sırada kız arkadaşım uyuşturucu getirmişti. Bunu da kullandık. Ben kız arkadaşımla henüz 3 gün önce tanışmıştım. Ailesiyle ve ablasıyla telefonda tartıştı. Karşı taraftan da ona küfür edildiğini söyledi."

"Ben lavaboya gittim. Döndüğümde kendisini pencerenin dışına bırakmıştı. Yapma dedim. Sırtı bana dönüktü. Ben yaklaşmadım dahi... Zaten madde kullanmıştım. Tutmaya çalışırken düşer ve parmak izim kalırsa suç bana kalır diye düşündüm. Bu yüzden müdahale etmedim. Ben güvenliğe haber verdim. Ambulans çağrılmasını istedim. Daha sonra kız arkadaşımın o şekilde yerde yatar görünce kendimden geçtim. Oradan uzaklaştım."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER