RTÜK'te büyük kavga... 'Kadına şiddet dosyası' kurumu karıştırdı
banner8

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından üyesi Faruk Bildirici, başkaı Ebubekir Şahin’i ‘kadına yönelik şiddet’ ve ‘cinsiyet eşitsizliği’ konusundaki ihlalleri Emine Bulut cinayetine kadar hiç dikkate almamakla suçladı.

Bildirici, Şahin’in tepkiler üzerine beş aydır bekleyen bir raporu çekmecesinden çıkartıp ceza verdirtmesini de ‘görüntüyü kurtarma’ çabası olarak değerlendirdi.

Bildirici’nin Twitter hesabından da paylaştığı yazıya göre, Şahin, uzmanların hazırladığı ve aylardır bekletilen ihlal raporları içinden Fox Tv’de yayınlanan ‘Yasak Elma’ dizisiyle ilgili bir raporu seçerek kurulun dünkü toplantısına getirdi. Bu yayın 1 Nisan’da yapılmış, rapor da 19 Nisan’da hazırlanmıştı. Bildirici arada geçen süreyi “Görüntüyü kurtarmak için seçilip getirilen bu rapor, tam beş aydır bekletilmişti!” diye eleştirdi.

Şahin’in yılbaşından beri cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddet içeren dizi ve programlarla ilgili hiçbir ihlal raporunu gündeme getirmediğini belirten Bildirici “Şahin’in, beş aydır beklettiği bir raporu gündeme alması, hakkında raporlar düzenlenen diğer kuruluşları kayırdığının ve tarafsızlığını yitirdiğinin yeni bir kanıtıdır” diye yazdı.

1,183 cezanın sadece 19’u ‘toplumsal cinsiyet eşitliğiyle’ ilgili

Bildirici Şahin’in diğer kanallarla ilgili raporları Üst Kurul’un gündemine getirmemekte ve kurula bilgi vermemekte ısrar ettiğine vurgu yaptığı açıklamasında geçen yıl RTÜK tarafından verilen 1,183 cezanın sadece 19’unun ‘toplumsal cinsiyet eşitliğine ters’, ‘kadınlara yönelik baskıları teşvik eden’ ve ‘şiddeti özendiren veya kanıksatan’ programlarla ilgili olduğunu kaydetti.

Şahin, raporları Üst Kurul’dan gizleyerek yasaları çiğniyor

Şahin’in başkanlığında bu yılın ilk sekiz ayında kadına yönelik şiddet nedeniyle verilmiş tek bir yaptırım kararı bulunmadığına dikkat çeken Bildirici şöyle devam etti: “Çünkü bu raporlar, Üst Kurul’dan gizleniyor. 6112 Sayılı Kanunun 36/3 maddesine göre, Üst Kurul Başkanı, hizmet birimlerinden gelen önerilere son şeklini vererek Üst Kurula sunmak ve gündeme alınmayan başvurular hakkında Üst Kurula bilgi vermek zorundadır. Şahin, çeşitli kanallarda cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddet içeren dizi ve programlarla ilgili raporları işleme koymayarak yasaya aykırı davranıyor.”

Şikayetler çığ gibi arttı, Şahin raporların üyelere gönderilmesini talimatla durdurdu

Şahin’in izleme raporlarını gündeme getirmeyerek bazı kanalları koruduğunu belirten Bildirici, Kamuoyu Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı’nca vatandaşların şikayetleri üzerine hazırlanan günlük raporların Şahin’in talimatıyla 23 Ağustos’tan itibaren durdurulduğunu aktardı: “Çünkü ‘Sen Anlat Karadeniz’ (ATV), ‘Aşk Ağlatır’ (Show TV), ‘Hercai’ (ATV) dizilerinin fragmanlarıyla ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikayetler çığ gibi artmıştı. Şahin, bu dizilerle ilgili olarak 15 bini aşan şikayet gelmesine rağmen hiçbir işlem yapmadı, kurul gündemine getirmedi.“

RTÜK yıllık faliyet raporunda ‘şiddet’ paragrafı üç yıldır aynı

Bildirici 2019-2023 Stratejik planlarında şiddet içerikli yayınların önlenmesi ve bu konuda çalışmalar yapılmasının hedeflenmesine rağmen, kadın cinayetlerinin bu kadar yayılmasına rağmen RTÜK’ün bu konuda gözle görünür bir çalışması olmamasını eleştirdi: “RTÜK’ün yıllık faliyet raporlarında şiddetin önlenmesiyle ilgili paragrafta üç yıldır hiçbir değişiklik yapılmadı. RTÜK yönetiminin şiddete karşı faaliyetlere ne kadar gayri ciddi yaklaştığını, üç yıl üst üste hep aynı paragrafın hiç değiştirilmeden tekrarlanmasından daha iyi kanıtı olabilir mi?” .

2015 yılında Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi sonrasında bugün Emine Bulut cinayetinde olduğu gibi toplumsal duyarlılığın harekete geçmesi üzerine RTÜK’ün bir proje başlattığını fakat bu projenin akıbetinin de belirsiz olduğunu belirten Bildirici, Şahin’e şu çağrıyı yaptı: “Üst Kurul’un bir an önce siyasi propaganda niteliğindeki zorunlu yayınlar ve kamu spotları ile cinsel güç artırıcı ürün vb. reklamı yapan uydu yayınlarıyla oyalanmayı bırakıp şiddet içerikli dizi ve programlara yönelmesi gerekir. Bütün bu olumsuzlukları aşabilmek, görsel ve işitsel medyada şiddetin önlenmesi için hep birlikte, yapıcı bir tutumla ciddi ve gerçekçi adımlar atabilmek için bütün tv kanallarına karşı tarafsız ve adil davranılması zorunludur. RTÜK Başkanı Şahin’i şiddet ve kadın cinayetleri konusunda özel gündemli olaganüstü bir toplantı düzenlemeye, 1 Ocak 2019’dan bu yana hazırlanmış olan şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddet içeren ihlal raporlarını hangi TV kanalı olduğuna bakmaksızın derhal Üst Kurul gündemine getirmeye davet ediyorum.”

YANIT VERDİ

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Faruk Bildirici'ye, sosyal medya hesabından bir yanıt verdi. Şahin, kişisel Twitter hesabından, Bildirici'nin sözleri için, "Biz, RTÜK olarak bu yeni seçilen üyemize artık serbest meslek mensubu değil kamu kurumu üyesi olduğunu anlatamadık. Kendisini ciddiyete ve asıl işi olan kurum üyeliği yapmaya ve varsa insafa davet ediyorum. RTÜK’te hiçbir dosya RTÜK Başkanı’nın çekmecesinde beklemez" ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.