Sanatçı Ferhat Tunç, Tunceli'deki tarikat tehlikesi hakkında konuştu

Dersim Araştırmaları Merkezi’nin (DAM) Tunceli’de yaptığı saha çalışmasına göre, tarikatların kentte örgütlenmeyi ciddi boyutlara taşıdığı belirtildi. Sanatçı ve aynı zamanda Dersim Araştırmaları Merkezi yöneticisi olan Ferhat Tunç konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Sanatçı Ferhat Tunç, Tunceli'deki tarikat tehlikesi hakkında konuştu

Tunceli'deki tarikat tehlikesi hakkında konuşan Tunç, "Siyasi, kültürel kimliğiyle birlikte nüfusunun yüzde 90’ı Alevi olan kentte cemaat ve tarikatların büyük bir ablukası yaşanıyor. Bu yönelimin devletin teşvikiyle Munzur üniversitesi kullanılarak gerçekleştiği görülüyor" dedi.

Sanatçı Ferhat Tunç şu açıklamayı yaptı:

"Arkadaşlarımızın araştırmasının sonuçlarına ilişkin ben de büyük bir endişe yaşıyorum. Dersim'e, çözüm masasının devrilmesiyle birlikte büyük bir yönelim var. Siyasi, kültürel kimliğiyle birlikte nüfusunun yüzde 90’ı Alevi olan kentte cemaat ve tarikatların büyük bir ablukası yaşanıyor. Bu yönelimin devletin teşvikiyle Munzur üniversitesi kullanılarak gerçekleştiği görülüyor. Bu asimilasyon ve hatta daha ötesidir. Dersim'in tarihsel, kültürel değerlerine düşmanlığın bir devamıdır. 

İktidar, kentin doğasından halkının iradesine kadar, kültürümüzden inancımıza kadar Dersim'i kimliksizleştirmek, insansızlaştırmak istiyor. Dersim, özgün değerleri olan, inancı ve kültürünü yaşatmayı esas alan bir kent. Bu kentin insanlarının hiçbir inançla, dinle sorunu yok. Ancak kendi inançlarına saldırıları da görmezden gelmez Dersimliler. AKP-MHP, halkları birbirine kırdıran, halkların değerlerini hedef alan uygulamalarını bir an önce sonlandırmalı. Toplumumuz asla buna izin vermez. Adalet, özgürlük duygusu ve bilinci gelişmiş olan Dersimliler, gericiliğin hiçbir türüne geçit vermez. İktidar kendine gelmeli ve elini Dersim'in ağacından kuşundan, seçilmişinden, halkından, tarihinden, inancından çekmeli."

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER