Sancar'dan HDP'ye yönelik eleştirilere yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin meclis grup toplantısında eleştirilere yanıt verdi. Sancar, "İktidar Gare’nin sorumluluğunun üstünü örtmek için partimizi günah keçisi olarak seçiyor, bununla da kalmıyor muhalefeti de kendi sorumluluğuna ortak etmek istiyor. İşte bu yeni ve ağır bir operasyondur. HDP’nin tutumu bellidir; biz demokratik siyasette ısrarcıyız" dedi.

Sancar'dan HDP'ye yönelik eleştirilere yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, partisine yönelik iktidarın eleştirilerine yanıt verdi. Grup toplantısında konuşan Sancar, kısaca şunlara değindi:

"Türkiye’de adli makamların ve iktidarın Gare'de yaşanan her şeyi kamuoyuna sunma yükümlülüğü var. Bu anayasal bir yükümlülük, siyasi bir sorumluluk, vicdani ve ahlaki bir görevdir. Bakalım bugün Meclis’te sunum yapacak olan bakanlar bu verileri paylaşabilecekler mi?

Amaç gerçekten alıkonulmuş görevlilerin kurtarılması idiyse operasyon bu şekilde mi yapılmalıydı? 41-42 savaş uçağı günlerce bomba yağdırırken insanların kurtarılması mümkün müydü? İnsanları sağ kurtarmak için başka yollar vardı. Hem de çok daha basit yollar.

22 yıl içinde PKK’nın alıkoyduğu 335 kişi ailelerine sağ salim kavuşmuştu. 'İktidardan ne bekleniyor?' diye soranlar lütfen bugün hayatta olmayan bu 13 insanın mektuplarına baksınlar. İktidar bir adım atacaktı ve insanlar serbest kalacaktı. Bu adım atılmadı.

İktidar Gare’nin sorumluluğunun üstünü örtmek için partimizi günah keçisi olarak seçiyor, bununla da kalmıyor muhalefeti de kendi sorumluluğuna ortak etmek istiyor. İşte bu yeni ve ağır bir operasyondur. HDP’nin tutumu bellidir; biz demokratik siyasette ısrarcıyız."

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER