Sayıştay, nohut yalanını ortaya çıkardı 

Toprak Mahsulleri Ofisi depolarındaki ürünler Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.

Sayıştay, nohut yalanını ortaya çıkardı 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, stoklarında yeterli miktarda nohut varken ülkemize nohut ithaline ses çıkarmayan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) tepki gösterdi.

CHP’li Gürer yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna kelime oyunları yaparak verdiği bilgide gerçekler çarpıtılmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinde Türkiye’nin nohut ihracatında altıncı, ithalatında ise beşinci ülke olduğu yazılıdır. TMO depoları nohutla doluyken Ülkemize nohut ithalatı kim ya da kimlere neden yaptırılmıştır” diye sordu.

Gürer, “Özel ürün ithali ile konu geçiştirilebilir mi? Nohut stok durumu, TMO 2019 yılı Sayıştay raporunda geniş ve detaylı olarak yer almaktadır. Ülkemizde yeterli stok varken TMO hangi suçluluk psikolojisi ile ‘TMO ithalat yapmadı’ açıklaması ile olayı çarpıtıp gerçeklerin görülmesini engellemeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Gürer olayın raporla birlikte ortaya çıkmasına, “Sayıştay raporuna göre stoklarda nohut varken, TMO tarafından ‘Biz nohut ithal etmedik’ denmesi konunun çarpıtılmasıdır” diyerek tepki gösterdi.

SAYIŞTAY’IN TMO RAPORU 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay’ın, TMO’nun stoklarında gereğinden fazla nohut bulundurmasına rağmen, Türkiye’nin yurtdışından nohut ithal ettiği, muhafaza edilmesinde güçlük yaşanan ürünlerinden bir bölümünün de  Suriye’ye hibe edildiğinin de Sayıştay raporuna yansıdığını söyledi.

“KELİME OYUNU YAPMA TMO”

2019 yılı TMO Sayıştay raporunun  üzerinden eleştirilerde bulunduğunu anımsatan  Ömer Fethi Gürer, “TMO, bu eleştirimize verdiği yanıtta, TMO’nun nohut ithal etmediğini belirterek özel sektörün nohut ithal ettiğini ifade etmiştir. Bizim yaptığımız basın açıklamasının belge, bilgi ve gerçeklere dayanmadığını ifade etme  haksızlığını göstermiş. Kelime oyunu yaparak, ülkemizde tarımın geldiği noktanın yarattığı olumsuzlukların üzerine örtemeye çalışmak, kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER