SBK Holding'e yönelik kara para soruşturmasında Rahip Brunson detayı

KRT haber SBK Holding'e yönelik kara para soruşturmasını yakından takip etmeyi sürdürüyor. Muhabirimiz Çağdaş Ulus soruşturmada ismi geçen Sezgin Baran Korkmaz ve kara para aklama soruşturması kapsamında tutuklanan Kamil Feridun Özkaraman'ın bir dönem Türkiye'de ajanlık şüphesi  ile tutuklanan rahip Brunson ilişkisine mercek tuttu.

SBK Holding'e yönelik kara para soruşturmasında Rahip Brunson detayı

Çağdaş ULUS / KRT

Amerikalı Rahip Andrew Craıg Brunson, 4 yıl önce İzmir’de tutuklanması iki ülkeyi karşı karşıya getirmişti.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi tehdit etmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan da görevde olduğu sürece Brunson’ın iade edilmeyeceğini söylemişti.
20 ay cezaevinde kalan Brunson sonunda 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı.  Brunson da vakit kaybetmeden ABD’ye uçtu. İşte tüm bunlardan 2 yıl sonra Rahip Brunson’ın ismi bu kez SBK Holdinge kara para soruşturmasıyla gündeme geldi.

ÖZKARAMAN'IN ADI BRUNSON OLAYINDA DA GEÇİYOR

Kamil Feridun Özkaraman, Sezgin Baran Korkmaz’ın yönetim kurulu başkanı olduğu SBK Holding bünyesindeki 6 şirkete yönelik kara para aklama soruşturmasında  tutuklanan tek şüpheli. Özkaraman’ın ismi  ABD’li Rahip Brunson olayında da geçiyor.

GİZEMLİ ZİYARET VE PLAKANIN SIRRI

Rahip Brunson’u ziyaret eden din adamını ve avukatı oraya getiren araç. Resmi plakalı siyah renkteki lüks aracın  Kamil Feridun Özkaraman’a ait olduğu iddia edildi. Bu araç aslında Yeni Yüzyıl üniversitesine ait. Bu nedenle resmi plakalı.  Resmi satış öncesi aracın Feridun Özkaraman’a teslim edildiğine dair üniversite ve Özkaraman arasında bir tutanak da imzalanmış.  Özkaraman'ın Brunson'un tahliye sürecinde nasıl bir rolü olduğu ise merak konusu.

Medya, Brunson’u ziyaret eden din adamı ile avukatın ABD Konsolosluğu tarafından gönderildiğini duyurdu ama konsolosluk bu bilgiyi yalanladı. Bir süre sonra da Brunson’u ziyaret eden din adamının Vatikan merkezli Fransısken kilisesinin rahibi olduğu ortaya çıktı.

İSMİ İLK NEREDE DUYULDU?

Kamil Feridun Özkaraman Türkiye’de tanınmış birçok şirketi yönetti. Özkaraman'ın ismi ilk kez Deniz Baykal'ın damadının kapanan şirketi Ataç İnşaat ile duyuldu. Özkaraman kapanan şirketlerin son imza yetkili yönetim kurulu üyesiydi.

SBK İLE İLİŞKİSİ

Özkaraman, Sezgin Baran Korkmaz’ın bir dönem sahibi olduğu Borajet Havacılık'ın yönetim kurulu başkan yardımcılığını da yaptı. Aynı zamanda SBK Air'in eski yönetim kurulu üyesi. Tutuklanmadan önce mahkemeye verdiği ifadesinde de Komak Isı Yalıtım'ı SBK'dan devraldığını da kabul ediyor. 

Kamil Feridun Özkaraman

ÖZKARAMAN İLE DERMEN; KİNGSTON SORUŞTURMASININ ŞÜPHELİLERİ ARASINDA

Kamil Feridun Özkaraman’ın Utah’taki kara para aklama ve dolandırıcılık soruşturmasında yargılanan bir isimle de bağlantısı bulunuyor… O isim Ermeni asıllı Türk vatandaşı "Levon" lakaplı Lev Aslan Dermen. Özkaraman, Dermen ile birlikte Kingston kardeşler soruşturmasının şüphelileri arasında...  Dermen,  Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston kardeşleri tanıştıran kişi olarak biliniyor.

APAR TOPAR TASFİYE...

Özkaraman 2012'de Lev Dermen’in de ortakları arasında bulunduğu Noil Yatırım İnşaat Turizm A.Ş.'de genel müdür olarak görev yapmış, bir sene sonra Lev Aslan Dermen ile birlikte 5 milyon lira sermayeli şirketi apar topar tasfiye edip, devretmiş.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE KARA PARA

2018 yılında ABD’de Utah savcılığı Kingston kardeşler hakkında bir soruşturma başlatmış soruşturma evrakında Kingston kardeşler’in devleti dolandırarak elde ettiği 511 milyon doların 132 milyon dolarını Türkiye’ye gönderdikleri yer almıştı. Gönderilen 132 milyon doların da Sezgin Baran Korkmaz tarafından Türkiye’de şirketler kurularak aklandığı belirtilmişti.
 
NELER OLMUŞTU?

ABD’de başlayan soruşturmadan iki yıl sonra da geçtiğimiz hafta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı SBK holding ve 6 şirkete yönelik kara para aklama soruşturması başlatmıştı.

Gözaltına alınan 19 şüpheliden 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sadece şirketlerin üst düzey yöneticilerinden Kamil Feridun Özkaraman da kara para aklama suçlamasıyla tutuklanmıştı.

İşte Çağdaş ULUS'un hazırladığı haberin videosu:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER