Seçim sonuçlandı: İşte Menemen'in yeni belediye başkanı

Tutuklandıktan sonra görevden uzaklaştırılan Serdar Aksoy’un yerine İzmir Menemen Belediye Meclisi bugün saat 14:00’de toplanıp başkanvekili seçimine geçti.  CHP adaylık için Deniz Karakurt isminde karar kılarken, AKP de sandığa Aydın Pehlivan ile gitti. 4. turda da sonuç alınamaması üzerine kura ile belediye başkanı seçildi. Menemen'in yeni Belediye Başkanı CHP'li Karakurt oldu.

Seçim sonuçlandı: İşte Menemen'in yeni belediye başkanı

Tutuklandıktan sonra görevden uzaklaştırılan Serdar Aksoy’un yerine İzmir Menemen Belediye Meclisi bugün saat 14:00’de toplanıp başkanvekili seçimine geçti. CHP adaylık için Deniz Karakurt isminde karar kılarken, AKP de sandığa Aydın Pehlivan ile gitti. 4. turda da sonuç alınamaması üzerine kura ile belediye başkanı seçilecek. Başkanvekili gizli oylamayla seçildi.  Meclis üyeleri arasındaki seçimde ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu arandı. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamadı, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapıldı. 15'e 15 beraberlik çıktı, belediye başkanı kura ile belirlenecek.

15 CHP’li, 10 AKP, 3 İYİ Partili, 2 MHP’li ve 1 bağımsız üyenin bulunduğu Menemen Belediye meclisinde nasıl bir seçim sonucuyla karşılaşılacağı merak konusu. 

İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, daha önce yaptığı açıklamada CHP’nin adayına destek vereceklerini açıklamıştı. 
İlk tur oylamasında Karakurt 17 oy, Pehlivan 14 oy aldı. 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için seçim 2. tura kaldı. 2. turda Karakurt 16 oy, Pehlivan 15 oy aldı. 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamaması sebebiyle seçim 3. tura kaldı. Bu turda 15 15 berabere kalan ikili salt çoğunluğun sağlayamadı. Seçim 4. Tura kaldı ve 1 oy boş çıktı. Karakurt ve Pehlivan arasında 15'e 15 yine beraberlik nedeniyle kura çekildi.

Kura ile Menemen'in yeni Belediye Başkanı CHP'li Karakurt oldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER