Sedat Peker'in açıklamasında dikkat çeken detay

Bir süre önce yurt dışına kaçan ve geçtiğimiz hafta Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker hakkında çıkan iddialar ile ilgili ilk kez konuştu. Sosyal paylaşım sitesi Youtube'dan bir video yayınlaya Peker'in konuşması sırasında masanın üzerinde duran kitap ise dikkat çekti. Peker'in söz konusu kitap ile kimlere mesaj yolladığı merak konusu oldu.

Sedat Peker'in açıklamasında dikkat çeken detay

Bir süre önce Makedonya'dan sınır dışı edilen ve Türkiye'de adamlarına operasyon başlatılan Sedat Peker, YouTube'dan bir video yayınladı. Peker, yayınladığı videoda hakkında çıkan iddialara yanıt verdi. Daha sonra 12 video daha çekeceğini belirten Peker'in konuşma yaptığı sırada yanında duran kitap ise dikkat çekti. Peker'in yanında duran kitap, İtalyan yazar Mario Puzo'nun yazdığı "Omerta" isimli kitaptı. Efsane film Godfather'ın senaryonusunun esinlenildiği romanı yazan Puzo'nun bu kitabının adı mafyada "suskunluk yasası" anlamına da geliyor.


KİTABIN KONUSU

New York’un Mafya liderlerinden Raymonde Nisane tarafına düzenlenen bir suikasta kurban gidiyor. Nisane, ‘’Merhamet kötü bir alışkanlıktır. Sahip olmadığınız güçler için hak iddia etmektir ve kurbana karşı işlenen affedilmez bir suçtur.’’düşüncesi ile hayatına devam etmiştir. Kendisinin merhametsizliğinin yanı sıra kendi gibi büyüttüğü ve yeri gelince kendi yerine geçmesi için örgütlediği yeğeni Asttore’ya sıra gelmiştir.

OMERTA NEDİR?

Omertà, yetkililer veya yabancılar tarafından yapılan sorgulamalar karşısında sessizliğe önem veren bir Güney İtalya sessizlik yasası ve onur kodudur; özellikle cezai soruşturmalar sırasında yetkililer, hükümet veya dışarıdan kişilerle işbirliği yapmamak için kullanılır.

NE DEMİŞTİ?

Geçmişte organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyip tutuklanan Sedat Peker, hakkında yapılan operasyon hakkında açıklamada bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin “organize suç örgütü” operasyonu kapsamında “elebaşı” olarak aranan ve yurtdışında olduğunu ilk kez kendi ağzından açıklayan Sedat Peker, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak bazı açıklamalarda bulundu.

Peker, polisin İstanbul’daki evine yapılan operasyonda eşi ve çocuklarına silah tuttuğunu öne sürdü ve şunları söyledi:

Ben kızımın bir damla gözyaşına dünyayı yakarım. Bu dünyayı vallahi yakacağım billahi yakacağım. Ben 1,5 yıldır yurtdışındayım. Benim evde olmadığım bilindiği halde evime onlarca polisle baskın yapılıyor. Eşim avukat olmasına rağmen özellikle seçilmiş iki özel harekatçı eşim kapıyı açınca duvara itiyorlar. Kızımın odasına uzun namlulu silahlarla giriyorlar. Buna Mehmet Ağar polisliği denir.

“MEHMET AĞAR VE PELİKANCILAR OLARAK BİLİNEN GRUP...”

Peker ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Kıymetli dostlarım, bildiğiniz üzere takriben bir senedir içinde bulunduğum şartlarla ilgili bir paylaşım yapmadım. Bunun sebebi devlet büyüklerimizin içinde bulunduğumuz nisan ayında ülkede birçok şeyin değişeceğini, bana yapılan haksızlıkların ise telafi edilerek Türkiye’ye davet edileceğimi söylemeleriydi. Kamuoyunda derin devlet başı olarak simgelenen Mehmet Ağar ve Pelikancılar olarak bilinen grup, bazı güç odakları için şahsıma yapılan kanunsuzlukların taşeronluğunu yaptılar. Üç ay içinde 12 tane video çekerek yaşanılanları sizlerle paylaşacağım. Geçmişte yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan olayların sizin hakemliğinizde gelişmesinin en adil davranış olacağına inanıyorum.

Sedat Peker, videonun devamında, "dünyanın en değerli adamlarından biri" diye anlattığı, FETÖ iddiasıyla tutuklu bulunan Türkiye vatandaşı Azeri iş insanı Mübariz Mansimov hakkında iddialara yer verdi. 

Mehmet Ağar'a seslenen Peker, "Sen hiçbir şeyken, tüm itibarın bitmişken, seni yanına aldı. İtibar verdi. Para verdi. Ve sen, gidip bazılarıyla anlaşıp, FETÖ'cü diye adamı içeri attırdın. Mübariz; FETÖ'cülük. Ya buna deliler bile inanmaz ama yapıldı bu ülkede" diye konuştu. 

Peker şöyle devam etti:

Adamın, Bodrum'daki milyar dolarlık yerini aldınız, el koydunuz. Ya sen devlet memuruydun. Sen nasıl alabildin o milyarlarca dolarlık yeri. Ama doğru sen üzerine almadın. İkili anlaşmalarla, senin yüzden garanti altına alındı. O Azerilerin üzerine yapıldı. Bunların hepsini uzun uzun konuşacağız. Normal bir adamı nasıl FETÖ'cü yapıp mallarına çöktüğünü...

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 9 Nisan’da kent genelinde faaliyet gösteren ve "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "nitelikli yağma", "gasp", "rüşvet", "yaralama", "tehdit" ile "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" gibi birçok suça karıştığı belirlenen şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatmıştı.

Söz konusu soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan ve Sedat Peker'in de elebaşı olduğu belirtilen 63 kişinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli 5 ilde 121 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Peker’in Beykoz’daki villasında yapılan aramada emniyet ele geçirdiği silahları sergilemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER