Serbest bırakılan Boğaziçi eylemcilerine tekrar operasyon

4 Şubat'ta Kadıköy'de gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi eyleminden sonra 4 gün boyunca gözaltında tutulan Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül dün gece serbest bırakıldıktan sonra tekrar gözaltına alındı.

Serbest bırakılan Boğaziçi eylemcilerine tekrar operasyon

Kadıköy'deki 4 Şubat'ta gerçekleştirilen eylemlerde gözaltına alınan 61 şüpheliden 53'ü hakkında çıkarıldıkları adli makamlarca yurt dışı çıkış yasağı ve imza şeklinde değişen adli kontrol tedbirleri uygulandı. 8 şüpheli de ifade vermelerinin ardından savcılıkça serbest bırakıldı. 

Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 33 şüpheliyi tutuklama talebiyle, 20 şüpheliyi de adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etmişti. Ayrıca savcılık, 8 şüphelinin de ifadesini almasının ardından serbest bırakmıştı. 

5 ayrı Sulh Ceza Hakimliğinde görülen sorgu işlemleri sona erdi. Ardından açıklanan kararlara göre tutuklama taleplerinin tümü reddedilmişti. Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verilmişti.

Tutuklama istenen 33 kişi arasında bulunan Berkin Elvan'ın ablası Özge Elvan için ise haftada bir imza adli kontrolü ile birlikte ev hapsi verilmişti.

2 İSME TEKRAR GÖZALTI

Hasan Koral Hacıbeyoğlu ile Ali Hasan Akgül'ün dün gece serbest bırakıldıktan sonra tekrar gözaltına alındığı öğrenildi. TEM polisleri tarafından yeniden gözaltına alınan Hacıbeyoğlu ve Akgül'ün Vatan Emniyet'e götürüldüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER