Sezgin Baran Korkmaz'ın yeni görüntüleri dava dosyasına girdi

Sezgin Baran Korkmaz ve ortaklarının, Amerika’yı 500 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla açılan davanın dosyasına yeni görüntüler girdi.

Sezgin Baran Korkmaz ve ortaklarının Amerika’yı 500 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla açılan davanın dosyasına yeni görüntüler girdi.

Odatv'nin haberine göre, Amerika’daki iddianamede yer alan ve adını Lev Aslan Dermen olarak değiştirdiği belirtilen Levon Termendhzyan ile Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki United Fuel Supply Yatırım A.Ş’de çekildiği anlaşılan görüntüleri dava dosyasında yer aldı.

Görüntülerde, Lev Aslan Dermen ve Sezgin Baran Korkmaz’ın boş bir ofisteki çalışmaları incelediği görülüyor. İddiaya göre bu görüntüleri kayda alan kişinin de Amerika’da yargılanan isimlerden olan Jacob Kingston.

İDDİANAMEDE ORTAKLIK ANLATILDI

Amerika’daki İddianamede, Lev Aslan Dermen için “Levon Termendzhyan’ın Türkiye’ye göç etmek amacıyla adını mahkeme yoluyla ‘Lev Aslan Dermen’ olarak değiştirdiği anlaşılmaktadır” deniliyor.

İddianamede ayrıca şu bilgiler yer alıyor:

“United Fuel Supply, ABD İç Gelir İdaresi'nden 1.1 milyar doların üzerinde para talep etti. Elde edilen gelirler Kingstonlar ve Termendzhyan tarafından paylaşıldı. Dolandırıcılık faaliyetleri Termendzhyan'ın organizasyonu ve yönetimi altında genişledi. Termendzhyan gelirlerin dağıtımını kontrol etmeye başladı ve aralarında Sezgin Baran Korkmaz'ın da bulunduğu iddianamede sanık olarak belirtilmemiş işbirlikçilerin de yer aldığı kara para aklama faaliyetlerinin belirlenmesinde kilit rol aldı. Duruşmalardaki tanık ifadeleri ve diğer soruşturma evraklarına dayanarak, Termendzhyan’in kendisini parasının Türkiye'de korunacağına ikna eden Korkmaz'a güvendiği anlaşılmaktadır. Savcılığın dosyaya sunduğu delillere göre, Termendzhyan ve Jacob Kingston en az dokuz kez Türkiye'ye gittiler ve Korkmaz aracılığıyla veya onunla işbirliği içinde, en az 134 milyon dolarlık dolandırıcılıktan elde edilen gelirlerinin yerini ve gerçek mülkiyetini gizlemek için bağlantılı şirketlere ve gayrimenkullere yatırım yaptılar.”

132 MİLYON DOLARLIK KARA PARA AKLAMA İDDİASI

Türkiye’de de 132 milyon dolarlık kara para akladıkları iddiasıyla SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatılarak, gözaltı kararı verilmişti. Yurtdışında olduğunu açıklayan Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye dönüş yapıp yapmadığı bilinmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER