Şili, polis tarafından öldürülen sokak müzisyeni için ayakta

Şili’de hokkabazlık yaparak geçimini sağlayan bir sokak sanatçısının polis tarafından vurularak öldürülmesi üzerine başlayan eylemler sürüyor.

Şili, polis tarafından öldürülen sokak müzisyeni için ayakta

Latin Amerika ülkelerinden Şili'de hokkabazlık yaparak geçinen bir sokak sanatçısının geçtiğimiz hafta içinde polis tarafından sokak ortasında katledilmesinin ardından başlayan eylemler sürüyor. Ülkenin orta bölgelerinde bulunan Panguipulli kentinde geçtiğimiz cuma günü, kimlik kontrolü yapan polis, 24 yaşındaki Francisco Martinez'e ateş ederek öldürmüştü.

Yerel basında yer alan haberlere göre, kent merkezinde polis kimlik kontrolü yaparken, Martinez kimlik göstermeyi kabul etmedi. Sokaktaki sihirbazlık bıçaklarını gerekçe gösteren polis ateş açarak bacaklarından ve göğsünden yaraladı. Polis daha sonra Martinez'in kendine bıçakla saldırmaya çalıştığını ileri sürerek, nefsi müdafaa için ateş ettiğini söylese de çekilen görüntüler doğru söylemediğini gösteriyor. Görgü tanıkları, sihirbazın elindeki bıçakların kesici olmadığını belirtiler. Olay yerinde bulunan bir hemşire El Ciudadano gazetesine yaptığı açıklamada, sihirbazı yaralayan polislerin daha sonra devriye arabasına binerek olay yerinden uzaklaştığını söyledi. Çağrılan kurtarma ekibi olay yerine gelene kadar sihirbaz Martinez hayatını kaybetti.

BELEDİYE BİNASI ATEŞE VERİLDİ, POLİS KARAKOLU BASILDI

Küçük kasabada herkesin tanıdığı Martinez'in bu şekilde öldürülmesi tepkiyle karşılandı. 35 bin nüfusu olan kasaba duyulması üzerine halk sokağa çıktı. Önce belediyeye kadar bir yürüyüş yapıldı. Yollara barikatlar kuran vatandaşlar, polisin açıkça cinayet işlediğini haykırmaya başladı. Belediye binasını ateşe veren kitle ayrıca, polis karakoluna da girerek ortalığı dağıttı.

Cinayet ülke genelinde tepkilere neden oldu. Konun ülke basınında geniş bir şekilde yer alması üzerine İçişleri Bakanlığı bir müsteşarı olayları araştırmak üzere Panguipulli'ye gönderdi. Devlet Başkanı Sebastián Piñera a acil durum toplantısı çağrısı yaptı.

Tetiği çeken polis memuru Juan González Iturra gözaltına alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER