Sivas Katliamı davası yine ertelendi: Zaman aşımı tehlikesi sürüyor

Sivas Katliamı davasının firari sanıklarının yargılandığı dava bir kez daha ertelendi. Aileler ve avukatlar davanın zaman aşımına uğratılmak istendiği söyleyerek tepki gösterdi.

Sivas Katliamı davası yine ertelendi: Zaman aşımı tehlikesi sürüyor

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına katliamda yaşamını yitiren Hollandalı Carina Cuanna için Hollanda Büyükelçiliği ilk kez görevlendirdiği gözlemciyle katıldı.

Dosyası ayrılan ve firari olan sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ile Murat Karataş’ın yargılandığı duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Katliamda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, “27 yıldır bu dava dosyasını takip ediyoruz. Hollanda vatandaşı Carina Cuanna da katledildi, onların da bu davaya katılması için mücadele ediyoruz. Onlara buradan teşekkür ediyoruz, gözlemci olarak bugün buradalar. Bugün bu dava açısından bizim için yeni bir gün, bunun zabıtlara geçmesini talep ediyorum. Hollanda’nın davaya avukat tayin etmesini talep ediyorum” diye konuştu.

'KARAMOLLAOĞLU DİNLENSİN' TALEBİ

Karababa ailesinin avukatı Özgür Piroğlu, duruşmada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun dinlenmesi için Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne 15 Ocak 2021’de dilekçe verdiğini hatırlatarak, “Karamollaoğlu bu davanın en büyük sanığı, katliamı gerçekleştirenleri de iyi tanıdığını düşünüyoruz. Bu konuda bir dilekçe vermiştik. Karamollaoğlu tanık olarak eklenmesini talep ediyoruz” dedi.

Davanın uzun sürmesine değinen Piroğlu, “Sanıkların daha önce savunmaları alındı, savunma haklarının kısıtlanması söz konusu değil. Sanıkların ifadelerinin yeniden alınmasına gerek yok, biz bunu talep ediyoruz. CMK maddeleri önümüzü kesiyor, buna karşı bireysel başvuru yapma hakkımız yok ama sizin mahkeme olarak hakkınız var. Bizim talebimiz doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’ne bu maddeye karşı başvuru yapabilirsiniz. Bu sanıklar katliam yaparak Anayasa’ya karşı suç işledi. İnsanlığa karşı bir suç söz konusu” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in daha önce dinlenmesi talebinde bulunduklarını dile getiren Piroğlu, talebin mahkeme tarafından reddedildiğini belirterek, bir kez daha talebini yeniledi.

ZAMAN AŞIMI TEHLİKESİ

Davanın avukatlarından Şenal Sarıhan da, zaman aşımına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Üç sanığın adreslerinin tespiti ve iadelerinin hızlandırılmasını talep ediyoruz. Bu sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına rağmen firari sanıkların hala getirilmedi. Bizim talebimiz bu sanıkların getirilmesi önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Katliama 15 bin kişi katıldı ve gerekli kanıtlar toplanmasını istiyoruz. Göstermelik bazı kişiler yargılandı, 33 kişi ağırlaştırılmış müebbet alırken diğerleri beraat aldı. Yargıtay’ın aleyhlerinde idam cezası ile yargılanması istenen sanıklar salıverildi ve yurt dışına çıkarıldılar. Bu insanların nasıl yurt dışına çıktığı sorgulanmadı. Asıl bu eylemi yapanları mahkemede göremedik, şu anda bilmiyoruz. 10 Ekim-Der dahil olma talebinde bulundu yerindedir, eğer Sivas katilleri bulunsaydı Suruç, 10 Ekim ve yeni yeni katliamlar gerçekleşmezdi.”

Ankara Barosu tarafından sanıklar için CMK kapsamında görevlendirilen sanık avukatına yönelik de Sarıhan, “Bir avukat iş seçmede özgürdür, avukatlık görevi insan haklarını savunmadır. İnsanlığa karşı bir suç işlenmişse meslektaşımız yerinde olsam sanık avukatı olarak bu davaya katılmazdım. Ankara Barosu insanlığa karşı suç işleyenleri savunmaz” eleştirisinde bulundu.

DAVA ERTELENDİ

Kamu görevini sürdürdüğünü kaydeden Ankara Barosu Avukatı, “Ben hedef gösterildim ama bana bu davanın Madımak dosyası olduğunu buraya geldiğimde anladım. Vicdani olarak haklı olabilir ancak hukuksal olarak haksızlar. Söylenenleri tutanağa geçmesini talep ediyorum. Tutanağa geçerse ben çekilme talebinde bulunma hakkım olacak” diye belirtti.

Avukatların taleplerini reddeden mahkeme heyeti firari sanıklar hakkında yazılan müzekkerelerin beklenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 9 Haziran 2021 tarihine erteledi.

Avukat Piroğlu, Haziran’a ertelenmesine tepki göstererek, davanın zaman aşımına uğratılmak istendiğini yakın bir tarihe alınması gerektiğini ifade etti.

Sivas Katliamı davasının firari sanıklar yönünde görülen dava 2023 yılında zamanaşımına uğrayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER