Sivilleri katleden Ermenistan'a KAI Vakfı'ndan sert tepki

Kars Ardahan Iğdır (KAI) Vakfı Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırılarını sona erdirmemesini şiddetle kınadı.  Azerbaycan için toplanan vakıf, açıklama da yayımlayarak bir kez daha kardeş Azerbaycan'ın yanında olduklarını yineledi. KAI Vakfı adına konuşan İş İnsanları Konseyi Başkanı Kamil Salduz, ''Azerbaycan'daki kardeşlerimiz hiçbir zaman yalnız değildir. Dün nasılsa bugün de ağnı kan bağlılığıyla onları destekliyor ve elimizden gelen tüm desteği vermeye gayret edeceğiz'' açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında Kars Ardahan Iğdır (KAI) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yılmazel, İş İnsanları Konseyi Başkanı Kamil Salduz ve diğer üyeler bulundu.

YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE:

Büyük Türk Milleti’nin dikkatine!

Terör devleti Ermenistan ve onun emperyalist güçlerin kuklası Başbakanı Paşinyan, ağır insanlık suçları işleyerek Can Azerbaycan’a saldırmaktadır. Bu saldırıların askeri hattı geçip masum sivilleri bulması karşısında ise tüm dünya ülkeleri sessiz kalmaktadır. Tıpkı 28 yıl önce Karabağ’da yapılanlara sessiz kalındığı gibi.

Bilindiği gibi 27 Eylül’de Ermenistan, boyundan büyük bir işe kalkışarak Azerbaycan topraklarına saldırmıştır. Ancak kahraman Azerbaycan ordusu, bu saldırıları bertaraf etmiştir. Topraklarını ve halkını korurken dahi uluslararası hukuk çerçevesinde kalan Azerbaycan, üstünlük sağladıkça Ermenistan kalleşçe saldırılara başvurmaktan geri durmamıştır. Yine sivillere saldırmış ve Azerbaycan’ın direncini kırmayı amaçlamıştır. Ancak ne Azerbaycan ne de halkı, bu düşman karşısında tek bir an bile umutsuzluğa düşmemiş, kararlılığından vazgeçmemiştir.

Büyük Türk Milleti,

Tarihte ikinci sınıf muamelesi gören, ömürleri sürgünde geçen ancak Osmanlı Devleti'nde en refah ve adaletli dönemlerini yaşayan Ermeniler, Osmanlı'nın son dönemlerinde birçok örgüt ve çete kurmuşlardır. Kurdukları bu silahlı çetelerle Dünya Harbi'nde olan Osmanlı Devleti'nin sivil halkına saldırarak katletmişlerdir. Ermeni çetelerin sadece 1914-1916 yılları arasında katlettikleri Türk sayısı 124 bin civarında olmuştur.

Aynı Ermeni çetesi, bu sefer devlet olarak 90'lı yılların başında henüz yeni kurulan ve toparlanma fırsatı dahi bulamayan Azerbaycan'a saldırmıştır. Hocalı'da 100'lerce canımızı bizden almıştır.

Büyük Türk Milleti,

Hocalı'dan sonra da Ermenistan, arkasına aldığı sözde güçle, Can Azerbaycan'a saldırılarını sıklaştırma çabasına girmiştir. Son olarak Tovuz'da da sivilleri hedef alan Ermenistan, bundan aldığı cesaretle Azerbaycan'a bir kez daha saldırma gafletine düşmüştür. Ancak Azerbaycan'ın karşı saldırıları ile 100'lerce askeri etkisiz hale gelmiştir.

Tovuz'da yediği darbeyi sindiremeyen Ermenistan ve emperyalist kuklası Paşinyan, Azerbaycan'a karşı saldırı gafletini yine ve bir kez daha göstermiştir. Yien ancak Azerbaycan, bu defa karşı saldırı yerine 'Hak'kı ve halkı' için karşı saldırı ile yetinmemiştir. 1914'te Kars'ta, 1992'de Hocalı'da ve diğer saldırılarda yitirdiği canlar için mücadele etmiştir.

Azerbaycan, hakkı olan yerleri tek tek geri almaktadır.

Azerbaycan, kan ve gözyaşlarıyla kaybettiği, sevdiği ve saydığı insanların düştüğü, sürgün edildiği toprakları bir bir geri almaktadır. 'Tek millet'ten aldığı güçle emperyal güçlere savaşın sadece silahla değil yardımlaşmayla, kardeşlikle olduğunu göstermiştir.

Sivilleri hedef alarak savaşan Ermenistan'ın aksine Gardaş Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a barışı getirecektir.
Gardaşlar,

Ermenistan, bugüne kadar 47 sivili katletmiş, 200’den fazla sivili yaralamış ve yüzlerce binayı ağır tahrip etmiştir. 11 Ekim’de Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence’nin kalabalık noktalarından birinin işgal altındaki topraklardan değil, münhasıran Ermenistan’dan fırlatılan balistik füzeyle vurulması, bu devletin uluslararası karar ve sözleşmeleri tanımaz terörist niteliğinin açık tezahürü ve uluslararası toplum tarafından cezasızlığının doğurduğu acı sonuçlardır. Terter’de cenaze törenini füze ateşine tutan terörist Ermenistan bu kez dört kişiyi katletmiştir. Ermenistan, son olarak da sevdikleriyle; anne, baba, kardeş ve çocuklarıyla uykularında olan masum sivillere saldırarak kalleşliğini bir kez daha göstermiştir. 

Ermenistan sivilleri hedef alırken tüm dünya ülkeleri sessiz kalmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu konuda öncülük yapmaktadır. Uluslararası hukuka ve AGİT Minsk Grubu arabuluculuk misyonuna aykırı olarak Ermeni propagandasını destekleyen eylemler ve açıklamalarda bulunan Macron’un “Azerbaycan’ın Karabağ’ı ikinci kere işgaline izin veremeyiz” söylemi BM tarafından alınmış olan ve Fransa’nın da altında imzası bulunan Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgaline yönelik kabul edilen dört bağlayıcı kararın hilafına bir açıklama olmanın ötesinde, tarafsızlığını tamamen yitirdiği için üyesi bulunduğu AGİT Minsk Grubu eş başkanlığından Fransa’nın derhal uzaklaştırılmasını gerektiren bir durumdur. Arabuluculuk iddiasında bulunan Fransa, sivillere katliam uygulamaktan çekinmeyen bir terör devletinin işgali altındaki toprakların yasal ve tarihi sahipleri tarafından uluslararası hukukla tümüyle uyumlu bir şekilde geriye alınması sürecinde tarafsızlığını kaybetmiştir. 

Ayrıca Fransa, Elysee sarayının kayıtlarında “dost ve müttefik Ermenistan” ibaresini kullanmakta hiç bir beis görmezken, NATO müttefiki Türkiye ve Azerbaycan tarafından ifade edilen “bir millet iki devlet” tarihi gerçekliğine karşı saldırgan bir yaklaşım sergileyerek, Ermeni lobisinin ürettiği propaganda söylemini benimsemeye çalışmaktadır. Macron’un siyasi, insani, ahlaki ve hukuki temele dayandıramadığı talihsiz açıklamaları, siyasi öngörüsüzlüğü ile mazlumun halinden anlamayan arogan bakış açısının, kısaca haklıdan yana tutum takınamamanın çaresizliğinin dışa vurumudur. Haklı olan Azerbaycan’dır! Haklıdan yana olan Türkiye’dir!

Türkiye, dost ve kardeş Azerbaycan’ın her daim yanında olmakla birlikte, Güney Kafkasya’nın istikrarı ve kendi güvenliği içinde olup bitenlere sessiz kalamaz. Türkiye, Fransız liderlerinin ve yandaşları, terör destekçisi faşist Ermeni diyaspora örgütlerinin rahatsız olup olmadığına bakılmaksızın, bölgedeki sürecin faal aktörü olarak varlık göstermeye devam edecektir. Ermenistan'ın, 10 ve Ekim'de ilan edilen insani ateşkesi hiçe saymaya devam etmesine ve sivil halka yönelik saldırılarına ses çıkarmayan, Azerbaycan’ı suçlama yarışına girenlere yazıklar olsun!

Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı olarak, burada bulunan onlarca STK temsilcileri adından Fransa’ya sesleniyoruz; “Ermenistan terörünü durdurun! Tarafınızdan gayri meşru yollarla ikmal edilen terörist Ermenistan ordusunu ve destekçisi terör yapılarını Azerbaycan’dan çekin! Akan kanları durdurun! Çocuklar ölmesin, aileler dağılmasın, bombalar yağmasın, bu haksız işgali durdurun ! Ermenistan, insani değerlerle bağdaşmayan hukuk tanımaz yüzünü tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Türkiye’nin, Can Azerbaycan’ın kahraman halkıyla dayanışması daimi ve tamdır. 
Ermenistan; Karabağ’dan, Fransa; AGİT Minsk Grubundan çekil ! 
Karabağ, Azerbaycan‘dır!” 

Kars Ardahan Iğdır (KAI) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yılmazel

İş İnsanları Konseyi Başkanı Kamil Salduz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.