Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım isteyenlere 'ajanlık' mı teklif ediliyor?

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Adana'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na çocuk yardımı almak için başvuruda bulunan Filiz Zeyrek’e, çağrıldığı polis merkezinde ajanlık teklif edildiği iddiasını Meclis gündemine getirdi.

Hatimoğulları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle şu soru önergesini verdi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Adana Seyhan İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na çocuk yardımı almak için başvuruda bulunan iki çocuk annesi gazeteci Filiz Zeyrek’e, çağrıldığı Şakirpaşa Polis Merkezi'nde kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan iki kişi tarafından ev ve para karşılığında ajanlık teklif edildiği bilgisi basına yansımıştır.

Eşinden boşanmış ve iki çocuğu ile birlikte yaşayan Jin News muhabiri Filiz Zeyrek; çocuk yardımı almak üzere Seyhan Kaymakamlığı'na bağlı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmıştır. Başvurunun ardından 14 Ocak günü telefonla aranarak başvuru nedeniyle Şakirpaşa Polis Merkezi'ne gelip, imza atması gerektiği söylenmiştir. Bunun üzerine Şakirpaşa Polis Merkezi'ne giden Filiz Zeyrek, burada yaşananları; “...eşinden boşanmışsın, iki çocuğun var ve ekonomik olarak zor durumdasın. Biz de sana ve çocuklarına yardımcı olmak istiyoruz. Senin ve çocuklarının geleceği çok güzel olacak. Bunun garantisini ve sözünü veriyoruz. Evin yok. İster il içinde istersen il dışında ev imkanı sağlayalım. Çocuklarının eğitimini ve geleceğini garanti altına alalım... Tekliflerimizi kabul ettiğin sürece senin ve çocuklarının geleceği garanti altında olacak. Bizle beraber olduğun sürece gittiğin tüm resmi kapılar sana açılacak... Kesinlikle basına ve herhangi bir kuruma söylemeni istemiyoruz." şeklinde aktarmıştır. Filiz Zeyrek, kendisine bunları söyleyen kişilerin o sırada masaya bir tomar para bırakıp, “Bu para çocuklarına hediyemizdir. Al, onlara harca” dediğini de belirtmiştir.

Yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve çocukları üzerinden kendisine üç yıl içerisinde aynı yolla ikince kez baskı uygulandığını söyleyen Filiz Zeyrek; İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvuru yapmış, kendisine ajanlık teklif eden kişiler hakkında da Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmaya hazırlanmaktadır.

Bu bağlamda;

1. Filiz Zeyrek’in Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmış olduğu başvurunun ardından Seyhan Şakirpaşa Polis Merkezi’ne çağrılması ve kendilerini istihbaratçı olarak tanıtanlarca çocukları ve ekonomik mağduriyeti kullanılmak istenmiştir. Konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

2. Filiz Zeyrek’e para teklifinde bulunan ‘istihbaratçılar’ kimdir? Bunu hangi yetki ile yapmışlardır?

3. İhtiyacı olan yurttaşların sosyal yardım başvuru bilgileri, Emniyet personellerine kullanılmak üzere sunulmakta mıdır? Bu uygulama rutin bir uygulama mıdır?

4. Üç yıl içerinde iki defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden Filiz Zeyrek’e polislerce ulaşılarak ajanlık teklif edilmesi, devletin yurttaşlarına sağlaması gereken sosyal yardımların suistimale uğratılması anlamına gelmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması ve denetlenebilir olması için çalışmalarınız var mıdır?

5. Özellikle yardım başvurusunda bulunan kadınlar lehine devletin çalışmalar yapması gerekirken, kadınların çocukları ve ekonomik zorluklarının emniyet personellerince aleyhte kullanılmak için argüman olarak görülmesi kabul edilemez. Bu konuda önlemler alınması için ilgili Bakanlıklarla ortak çalışmalarınız olacak mıdır?

6. İHD 2019 Yılı Baskı ve Tehdit Yöntemleriyle İfade Alma, Mülakat Yapma, Ajanlaştırma ve Kaçırma Olaylarıyla İlgili Özel Raporuna göre; ajanlık teklifi uygulamaları artmıştır. Şikayetlerin etkili bir biçimde soruşturulması ve faillerin tespit edilerek, adilce yargılanabilmesi için Bakanlığınızca gerekli çalışmalar yapılacak mıdır? Kolluğun denetlenmesine yönelik adımlar atılacak mıdır?


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.