Soylu'dan 'Boğaziçi'nde yeni bir Gezi çıkar mı?' sorusuna yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP’li Melih Bulu'nun atanmasına karşı düzenlenen protestolarla ilgili konuştu. Soylu, "Peki bunların yeni bir Gezi çıkarma kapasiteleri var mı?" sorusunu, "Halep oradaysa arşın burada" yanıtını verdi.

Soylu'dan 'Boğaziçi'nde yeni bir Gezi çıkar mı?' sorusuna yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'nde AKP'li Melih Bulu'ya karşı düzenlenen protestolara ilişkin konuştu. İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'a konuşan Soylu, "Boğaziçi Üniversitesi için eylem çağrıları yapılıyor. Siyasilerin de oraya gittiğini görüyoruz. Eyleme destek verenler var. Olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"2020, salgın nedeniyle hakikaten tüm dünyanın çok zorlanarak geçirdiği bir yıl oldu. Dikkat ederseniz dünyada birçok karmaşa olmasına rağmen Türkiye’de önemli bir şey yaşanmadı. Salgının getirdiği bu kadar zorluğa rağmen, kamu düzeni, kamu güvenliği, huzuru ve asayişi bakımından Türkiye müstesna bir dönem geçiriyor.

Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman, sadece Fransa da değil Avrupa’nın diğer ülkelerinde de salgının getirdiği sonuçlar asayiş eksikliğine yol açtı. Türkiye ise bunu hakikaten müstesna bir anlayışla geçirdi.

Şimdi bundan rahatsız olanlar olabilir. ‘Bu kadar zorlu bir dönemi Türkiye nasıl bu kadar dinginlik içerisinde geçiriyor?’ diye bundan rahatsız olanlar olabilir. Burayı da kaşımak isteyenler olabilir. Ama ne milletimiz ne de biz buna müsaade ederiz."

Bunun üzerine Yaşar, "Peki bunların yeni bir Gezi çıkarma kapasiteleri var mı?" sorusunu yöneltti. Soylu'nun yanıtı ise "Halep oradaysa arşın burada" oldu.

ERDOĞAN, İSTİFASINI KABUL ETMEMİŞTİ

Soylu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda "Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir" dedi. Soylu, "Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

30 büyükşehir ve Zonguldak'ta koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştı.

Ancak kararın 22:00'de duyurulması ve vatandaşların marketlerde ve fırınlarda izdiham oluşturarak sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi büyük tepki toplamıştı.

Eleştiri oklarının hedefinde ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vardı.

CNN Türk'e bağlanan Soylu, kararın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla alındığını açıklamıştı.

SÜLEYMAN SOYLU NEDEN İSTİFA ETTİ?

Soylu'nun bu sözlerinin Erdoğan'ı rahatsız ettiği ve istifa kararının bu sözlerinin ardından geldiği iddia edilmişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sade vatandaş
Sade vatandaş - 2 ay Önce

Cahillik ne güzel bir şey yaaa. Her şeyi biliyorsun, ve her şeyle gurur duyuyorsun.

SIRADAKİ HABER