Süleyman Soylu: Kavala'nın eşi Boğaziçi'ne konuşlanmış

Boğaziçi Üniversite protestoları hakkında konuşan Bakan Soylu Prof. Dr. Ayşe Buğra'ya tepki gösterdi. Soylu ayrıca, "Üstün Ergüder bu işlerin göbeğindedir. Eski rektör. Hala bu işi kaşımak için yazılar yazıyor, tahrik ediyor." ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu: Kavala'nın eşi Boğaziçi'ne konuşlanmış

Soylu, Prof. Dr. Ayşe Buğra için, "Şu anda Türkiye'yi Gezi'ye taşıyan Kavala, sistemi kurmuş, her türlü örgüt finans yapısı vesaire. Eşi de Boğaziçinde konuşlanmış." ifadelerini kullandı.

Soylu, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Soylu'nun yalnızca Ayşe Buğra'ya değil, Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rekrörü, Üstün Ergüder'e de tepki gösterdi.

"ÜSTÜN ERGÜDER BU İŞLERİN GÖBEĞİNDE"

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu şunları kaydetti:

"Biz üniversitelerin bir özgürlük alanı olduğunu kabul etmek zorundayız. Hür düşünce üretir ama şiddetin merkezi üniversiteler olamaz. Devlet şiddetle alaşağı edilecek bir alan değildir. Bunlar bizim çocuklarımız, terör örgütlerinin oluşturduğu alana sıkışan bir üniversite yapısı elbette ki kabul edilebilir değildir. Şu anda Türkiye'yi Gezi'ye taşıyan Kavala, sistemi kurmuş, her türlü örgüt finans yapısı vesaire. Eşi de Boğaziçinde konuşlanmış. Bir kişiyi daha söylemek istiyorum, Üstün Ergüder bu işlerin göbeğindedir. Eski rektör. Hala bu işi kaşımak için yazılar yazıyor, tahrik ediyor. Hadi reddetsin de göreyim. Bu ahlaksızlığın dibidir ve biz buna prim vermedik, vermeyeceğiz. Öyle Gezi mezi bekleyenler avuçlarını yalarlar. Türkiye'nin bugün elde ettiği güç, Gezi olaylarıyla kıyaslanamayacak bir noktadır. Biz buna müsaade etmeyiz. Rektöre sırtını dönenlerin büyük bir bölümü emekli öğretim üyeleri. Size yakışıyor mu bu? Sizin ilminizi kim engelledi? Buna müsaade edilebilir mi? Ne yapmış Melih Bulu hoca da üniversiteyi işgal etmeye kalkacaksınız?"

Eylemlerde gözaltına alınan öğrencilerin "terörle iktisatlı olduğu" söylemini sürdüren Soylu,  "42'sinin MLKP, 38'inin PKK/KCK, 18'inin DHKP/C, 21'inin DKP/BÖG, 15’inin TKP/ML, 27'sinin THKP/C - DEV-YOL, 9’unun THKP/C, 9’unun TKEP/L, 4'ünün TKİP, 1’inin FETÖ/PDY, 1'inin MKP, 2'sinin DSİH, 2'sinin TDKP terör örgütü üyesi olmaktan kaydının olduğu görülmüştür." dedi.

AİLELER ARANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör protestosu eylemlerine katılan öğrencilerinin ailelerinin Emniyet tarafından arandığını ifade etti. Olaylara karışan 150 öğrencinin ailesine bilgilendirme yaptıklarını, kendilerine terör örgütlerinin bu işe girdiği ve bu işi tahrik etmeye çalıştığını ileterek, onlardan yardımcı olmalarını istediklerini, bazı ailelerin, "Haklısınız, teşekkür ediyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız." dediklerini, bazı ideolojik ailelerin ise "Siz bu işe karışmayın." diye yanıt verdiklerini anlattı

ERDOĞAN'DA AYŞE BUĞRA'YA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan "Yani aynı zihniyet şu Osman Kavala denilen bu ülkede Soros adeta ofisi olan temsilcisi olan kişinin karısı da yine aynı şekilde Boğaziçi Üniversitesi'nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır" demişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER