'Sülün Osman’a taş çıkaracak olaylara dava açılmıyor'

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Makine Kimya Endüstrisi tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’ndan devralınan hurda kamyonetlerin satışı binek otomobil olarak yapıldığını ve kurumun toplamda 1.4 milyon TL zarara uğradığını duyurdu. Sertel, “Kurum yetkilileri bu tür satışların 20-25 yıldır devam ettiğini, kişisel kusur olmadığını, olay ortaya çıkarsa kamuoyu nezdinde prestij kaybına uğrayacaklarını ifade ediyor. Bu nedenle zararın tahsili için dava dahi açılmıyor. 1.4 milyon TL de faaliyet dışı zarar olarak bilançoya ekleniyor. Sülün Osman’a taş çıkaracak olaylar yaşanıyor ama dava dahi açılmıyor. Bu nasıl bir iştir” dedi.

'Sülün Osman’a taş çıkaracak olaylara dava açılmıyor'

Sayıştay raporlarına yansıyan bilgilere göre; Makine Kimya Endüstrisi tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’ndan devralınan hurda kamyonetlerin satışı binek otomobil olarak yapıldı. Hurda kamyonet satışı otomobil olarak gösterilince KDV de yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak kesildi. İki yıl üst üste gerçekleşen bu satışlar nedeniyle kurum toplamda 1.4 milyon TL zarara uğradı.  Olayın vergi denetiminde ortaya çıkmasının ardından bin 301 adet aracı hurda olarak alan firmalardan 1.4 milyonluk KDV farkı geri istendi ancak olumsuz cevap alındı. Öte yandan yetkililerin kamuoyuna yansırsa ‘prestij kaybına uğrarız’ kaygısıyla alıcı firmalara dava açmadı, 1.4 milyon TL de bilançoya zarar olarak geçirildi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, “Gün geçmiyor ki ülkede yeni bir yolsuzluk, usulsüzlük haberi almayalım” dedi ve kamyonetleri otomobil olarak satanlar için Sülün Osman benzetmesi yaptı. İki yıl aynı şekilde satış yapılmasına rağmen yetkililerinin bu olayın peşine gitmediğini, dava dahi açmadığını dile getiren Sertel, şunları kaydetti: 

“Sayıştay’ın 2019 yılı raporuna göre Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Ankara Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığınca Makine Kimya Endüstrisi’nin 2015 yılına ilişkin 2015/12 vergilendirme dönemi inceleme altına alınmış. İnceleme sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığından devredilen bazı araçların satışında, araçların ‘binek otomobil’ olarak değerlendirildiği ve yüzde 1 KDV hesaplandığı, ancak araçların ‘kamyonet’ vasfında olduğu bu nedenle yüzde 18 KDV hesaplanması gerektiği belirtiliyor. Bu satış nedeniyle 2015-2016 hesap dönemine ait 723 bin TL ile 2017-2018 hesap dönemine ait 692 bin 637 olmak üzere toplam 1 milyon 415 bin 642 TL KDV farkı bilançoya faaliyet dışı zarar olarak geçirilmiş. Olayın vergi denetiminde ortaya çıkmasıyla bu hurda araçları alan firmalardan 1.4 milyonluk KDV farkı tahsil edilmek için girişimde bulunulduysa da alıcı firmalar yüzde 18 KDV uygulansaydı daha düşük teklif vereceklerini, ihale ilanında ve satış sonrası düzenlenen faturalarda satış bedeline yüzde 1 KDV uygulandığı bu nedenle ödeme yapmayacaklarını bildirmişler. Alıcılar belki kendilerince haklı bir nedenle resti çekiyor ancak MKE bu kişilere dava dahi açmıyor. Neden dava açılmadığı ve 1.4 milyonun direkt zarar olarak kaydedildiği sorgulanmalı ve hesabı sorulmalı.”

Sertel, “Kurum yetkilileri konuyla ilgili Sayıştay’a verdikleri cevapta; bu tür satışların 20-25 yıldır devam ettiğini, kişisel kusur olmadığını, olay ortaya çıkarsa kamuoyu nezdinde prestij kaybına uğrayacaklarını ifade ediyor. Bu nedenle zararın tahsili için dava dahi açılmıyor. 1.4 milyon TL de faaliyet dışı zarar olarak bilançoya ekleniyor. Sülün Osman’a taş çıkaracak olaylar yaşanıyor ama dava dahi açılmıyor. Bu nasıl bir iştir” dedi.

“Sülün Osman” olarak bilinen Osman Ziya Sülün, Yeşilçam filmlerine de konu olmuş, ünlü dolandırıcı. 1948’de Fatih’te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırdı, 1950 ve 60’lı yıllarda; tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını vatandaşlara ‘sattı’ ya da ‘kiraya verdi.’ Bu olaylar, Kemal Sunal’ın filmlerine de konu oldu. Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularını rencide ettiği gerekçesi ile Aziz Nesin’e dava açtı. Galata Köprüsü’nü satmak üzereyken tesadüfen yakalandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER