Suudi Arabistan boykotu resmiyet kazandı

Suudi Arabistan'ın Türk mallarına karşı aylardır süren gayri resmi boykotunun ardından, ihracatçı birlikleri tarafından üyelerine gönderilen bir yazıya göre Suudi Arabistan Türkiye'den kırmızı/beyaz et ve ürünlerinin yanı sıra yumurta, bal ve süt gibi ürünlerin ithalatını resmi olarak da askıya aldı.

Suudi Arabistan boykotu resmiyet kazandı

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerinin kötüleşmesinin ardından Körfez ülkesinin iş insanlarından Türk mallarına boykot çağrıları gelirken; Türk ihracatçıları da Suudi Arabistan’da artan oranda ihracat engelleriyle karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, geçtiğimiz hafta  Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “Türk ürünlerinin gayri resmî boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok. Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bugün Reuters haber ajansının servis ettiği habere göre, bir süredir Türkiye’nin ürettiği hayvansal ürünlere uygulanan üstü kapalı boykot resmiyet kazandı.

“15 KASIM TARİHİNDEN İTİBAREN ASKIYA ALINDIĞI…”

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından üyelerine gönderilen ve Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir Nota’ya atıfta bulunan e-maile göre, Körfez ülkesi birçok hayvansal ürünün Türkiye’den ithalatını durdurma kararını geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bildirdi.

Reuters tarafından görülen e-mailde, “T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Riyad Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir e-postada, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir Nota’ya atıfla, ülkemizden kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta ve bal ve bunların ürünleri ile süt ve anne sütü alternatifi olan aromaların ithalatının 15 Kasım tarihinden itibaren askıya alındığı ifade edilmektedir” denildi.

TARAFLARDAN GÖRÜŞ ALINAMADI

Cuma günü olması sebebiyle Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili kimseye ulaşılamadı.

Ticaret Bakanlığı yetkililerine haberin yazıldığı sırada ulaşılamadı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda boykot uygulamasına ilişkin soruları yanıtlarken, yapılan görüşmelerde Riyad’ın Türk mallarına resmi bir boykot uygulanmadığı yönünde ısrarlı olduğunu söylemişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - 2 ay Önce

5. BOYUT - 15 TEMMUZ ŞEYTAN TİYATROSU !!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=RaEP2wyUPrc

SIRADAKİ HABER