TBMM'nin internet sitesindeki Varlık Fonu Denetim Tutanakları kaldırıldı

27 Ocak 2021'de TBMM'de Varlık Fonu Denetim Raporu görüşüldü. TBMM'nin sitesinde görüşmelerin ardından yayımlanan tutanakların yerine Deprem Komisyonu tutanakları yer aldı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, "AKP açık bir sansür ve karartma uyguluyor." dedi. 

TBMM'nin internet sitesindeki Varlık Fonu Denetim Tutanakları kaldırıldı

T24'de yer alan habere göre, geçtiğimiz Cuma (27 Ocak 2021) TBMM'de Varlık Fonu denetim tutanakları görüşüldü. Görüşmeden önce Plan ve Bütçe Komisyonu'na ulaşan tutanağın TBMM'ye "gizli" ibaresiyle gönderilmesi tartışmalara neden olmuş; komisyon üyesi vekiller, varlık fonuna ilişkin gerçeklerin kamuoyundan gizlendiğini savunmuştu.

Özgür Karabat'ın açıklaması şöyle: 

"Geçtiğimiz Cuma (27 Ocak 2021) TBMM'de Varlık Fonu denetim raporu görüşüldü. Görüşmeden önce Plan ve Bütçe Komisyonu'na ulaşan raporun TBMM'ye "gizli" ibaresiyle gönderilmesi tartışmalara neden olmuş; komisyon üyesi vekiller, varlık fonuna ilişkin gerçeklerin kamuoyundan gizlendiğini savunmuştu."

'HALK İRADESİNE BÜYÜK SAYGISIZLIK'

Karabat sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün söz konusu toplantı tutanaklarına ulaşmaya çalıştığımızda düne kadar TBMM sitesinde bulunan tutanakların ortadan kaybolduğunu, yerine Deprem Komisyonu tutanaklarının bulunduğunu fark ettik. Bunun bilinçli bir karartma olduğu kanaatindeyim. AKP yasal düzenlemelerle bir taraftan TBMM’nin denetim yetkisini Zaten yasal düzenlemelerle bypass ederken diğer taraftan da bizzat gerçekleri halkın gözünden kaçırarak açık bir sansür ve karartma uyguluyor. Meclisin buna alet edilmesi halk iradesine yapılacak en büyük saygısızlıktır. Başta TBMM Başkanı ve Plan Bütçe Komisyon Başkanının konuyla ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz."  

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER