'Tıp fakültesine veteriner başhekim' skandalında ikinci perde

KRT WEB

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 3 yıllık başhekimi Yakup Baykuş 3 aydır izinde olduğu için rektörlük tarafından yerine veteriner hekim Muhammet Bora Uzuner başhekim vekili olarak atandığını www.krttv.com.tr ortaya çıkarmıştı. Bu atama Türkiye gündeminde uzun süre tartışıldı. Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde başhekimliğe atanabilecek 54 akademisyen tıp hekimi varken bir veterinerin atanması büyük tepki çekmişti.

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde bir skandal hukuksuluğun daha yapıldığı ortaya çıktı. Veteriner Muhammet Bora Uzuner'in hastaları muayene de yaptığı öğrenildi.

Heyet raporlarının tamamı veteriner Muhammet Bora Uzuner'in onayı ile veriliyor. "1291 SAYILI TABABET VE ŞUABATI SAN'ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN"un birinci maddesine göre tıp fakültesi diploması olmayanların muayene yapması kesin olarak yasaklanıyor.

İşte o kanun:

TABABET VE ŞUABATI SAN'ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN

          Kanun Numarası                  : 1219

Resmi Gazete: 14/4/1928   -  863

                                                                 BİRİNCİ FASIL

                                                                        Tabipler

             Madde 1 – (Değişik: 11/10/2011-KHK-663/58 md.)

             Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde tababet icra ve her hangi surette olursa olsun hasta tedavi edebilmek için tıp fakültesinden diploma sahibi olmak şarttır.

             Madde 2 – Yukarki maddede yazılı diplomanın muteber olması için diploma sahibinin 8 Teşrinisani1339 tarih ve 369 numaralı kanun mucibince hizmeti mecburesini ikmal etmiş ve diplomasının Sıhhiye ve Muaveneti İçtimaiye Vekaletince tasdik ve tescil edilmiş olması lazımdır. Tababet sanatını icra etmek istiyen askeri tabipler de diplomalarını tasdik ve tescil ettirirler. Ancak hizmeti mecburelerini ifa eyledikleri müddetçe diplomaları alıkonulan tabipler bu müddet zarfında dahi icrayı sanata mezundurlar.

'SORUMLU DOKTOR' DİYE GEÇİYOR

Son bir haftadırki heyet raporlarının tamamının veteriner Muhammet Bora Uzuner'in adına onaylandığı görüldü. Ayrıca Uzuner adına hastaneye hasta girişi de yapılıyor. Uzuner hakkında, "sorumlu doktor", "başvurulan doktor" ibareleri kullanılıyor.

İşte bir hastanın hastaneye giriş belgesi:

Rektörlüğün kendini savunduğu yönetmelikte başhekim yardımcılığının ve merkez müdürlüğünün de farklı statüler olduğu, atamalarının farklı şekilde yapıldığı anlaşılıyor. Ancak rektörlük atama skandalı ile ilgili kendisini bu tönetmelik ile savunmuştu.

İşte o yönetmelik:

"KESİNLİKLE DİPLOMA GEREKİR"

Türk Tabipler Birliği Hukuk Danışmanı ve Sağlık Hukukçusu Avukat Ziynet Özçelik, "Bir insanın, bir hasta hakkında tanı ve tedavi hizmeti verebilmesi için tıp fakültesi mezunu ve diploması olması gerekir. Veterinerlerin doğaldır ki ilgi alanları insanlar değil diğer canlılardır. Hasta tedavisi ve kabulü ile ilgili bir durum söz konusu ise 1219 sayılı kanuna aykırıdır" dedi.

"LİSANÜSTÜ EĞİTİM, DOKTORA O HAKKI VERMEZ"

Hangi dalda doktora yapılırsa yapılsın bunun kesinlikle tıp eğitiminin yerini almasının mümkün olmadığını söyleyen Özçelik, "Kanun çok açık, buna müsaade etmez. Uzmanlık gerektiren durumlarda tıpta uzmanlık alınması gerekir. Kanunda da bu eğitimin nasıl alınması gerektiği yazılıdır. Doktora ise lisanüstü eğitim türlerindendir, her alanda yapılabilir. Lisansütü eğitimin adının doktora olması insan sağlığı hakkında karar verme yetkisi vermez, resmilik kazandırmaz" ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 9 ay önce

CAN ATAKLI ! https://www.youtube.com/watch?v=15yo1UELdsc

Avatar
Turgay akıl 10 ay önce

Bu olay skandal insanlar baytar tarafından muayene edilemez yazıklarolsun yazık bumemlekete bir gün hesap verirler

Avatar
Fettah Köroğlu 10 ay önce

veteriner hekimler elbette değerli ama hastane, insan sağlığı alanında tecrübesiz birinin hastaneye başhekim yapılması doğru değil

Avatar
Tevhit Erdem 10 ay önce

sağlık hizmeti sunulan bir yerin başında daha önce sağlık hizmeti sunmuş biri olmalı bence

Avatar
Yusuf Ayaz 10 ay önce

onca tıp hekimi varken neden bu atama???

Avatar
Hasan 10 ay önce

Bu konuda yorum yapanlara istiklal marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dediğini herkesin okumasını tavsiye ederim.

Avatar
Hasan 10 ay önce

Aynı şekilde köpeği ameliyat yapan doktor hakkında neden haber yapmadıkları sorgulanmalı.

Avatar
Gülten 10 ay önce

Sonuçta hekim. Ortak hocalarınız ortak konularını mevcut. Dua edin de işletme mezunu getirmemişler.