Tokat'ta 30 kişi 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulundu iddiası

Tokat'ya yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve mağdur çocuğun şikayetini zorlandığı iddia edildi.

Tokat'ta 30 kişi 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulundu iddiası

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, aralarında Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Günay'ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, "Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası basına yansımıştır. Yapılan açıklamalarda, söz konusu istismarın 2018 yılında gerçekleştiği, istismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise, Mardin’e sürüldüğü belirtilmiştir" denildi.

Günay, konuyla ilgili Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

"- Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası doğru mudur?

 - 2018 yılında gerçekleştiği ve çocuğun şikayette de bulunduğu iddia edilen bu istismar olayı 2018 yılında Bakanlığınıza intikal etmiş midir? İstismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise Mardin’e sürüldüğü iddiası doğru mudur?

 - Çocuğun şikayetini geri çektiren kişiler hakkında cezai bir yaptırım uygulanacak mıdır?

 - Basına yansıyan tüm bu istismar iddiaları ile ilgili Bakanlık olarak herhangi bir açıklama yapacak mısınız?

 - 2018- 2021 yılları arasında kaç çocuk cinsel istismara uğramıştır?

 - Cinsel istismara uğrayan çocuklar sorununun araştırılması, çocuk hak ve özgürlüklerini esas alan korunma odaklı bütüncül çözümlerin tartışılması ve önleyici mekanizmaların geliştirilmesi amacıyla Bakanlığınızın ilgili diğer Bakanlıklarla işbirliği içerisinde çalışmaları mevcut mudur?”

TOKATSPOR BAŞKANI AKÇEKAYA'DAN ÇARPICI İDDİALAR

Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya, sosyal medyada AKP’li Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığını iddia etti.

Tokatspor'un resmi instagram sayfasından 32 dakikayı aşan bir canlı yayın gerçekleştiren Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya yaptığı açıklamalarda, kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığını, soruşturmayı yürüten savcının ise, Mardin'e sürüldüğünü belirtti. 

Birçok isimden bahseden ve aralarındaki ihale ilişkileri ile çeşitli devlet kurumlarında yaptıkları vurgunlara değinen Ufuk Akçekaya, 150 milyon TL değerinde bir rantı dile getirdi.

Akçekaya'nın açıklamalarında istismar olayının 2018 yılında gerçekleştiği belirtilirken, söz konusu savcının ismine değinmedi. Ancak HSK kayıtlarına göre 2018 yıllarında Tokat'ta görev yapıp, daha sonra Mardin'e tayin edilen tek bir savcı bulunuyor. Kayıtlara daha önce Tokat'ta Başsavcı olan ve şu an Mardin Cumhuriyet Başsavcısı olan A.T. Haziran 2020'deki HSK Kararnamesi ile Mardin'e atandı. 

ŞİKAYETTE BULUNDU

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokatspor AŞ Başkanı Ufuk Akçekaya'nın sosyal medyadan yaptığı açıklamalarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğunu bildirdi.

Eroğlu, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Cevap vermeye, muhatap almaya değmeyecek bir zatın, şahsıma, çalışma arkadaşlarıma ve sizin emanetiniz Tokat Belediyemize yönelik yapmış olduğu yalan, iftira, şantaj ve tehditlerle dolu açıklamalarına yönelik şikayetimizi Tokat Cumhuriyet Başsavcılığına yapmış bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

7 yıldır belediye başkanı olarak görev yaptığını belirten Eroğlu, kendisinin ve ekibinin çalışmaları titizlikle yürüttüğünü kaydetti.

Şehrin ortak değeri Tokatspor'a da şehrin tüm unsurlarıyla bu minval üzere destek verdiklerini bildiren Eroğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Görüyorum ki Tokatspor AŞ Başkanı olan zat, haksız taleplerini karşılamadığımız, kamu arazilerini peşkeş çekmediğimiz için tehdit ve şantajla şahsımı, çalışma arkadaşlarımı ve partideki dava arkadaşlarımı zan altında bırakacak açıklamalarda bulunmuştur. Bu şahsın yapmış olduğu iftiralar artık şantaja dönüşmüş, tehditkar açıklamalarla çıkar elde etmeye yönelmiştir. İftiralarını ileri boyuta taşıyan bu zat ayrıca çalışma arkadaşlarımızı töhmet altında bırakmaya çalışmaktadır. Zira açıklamasının bir kısmında iki arkadaşımızın bizzat ismini de vermek suretiyle şehrimizde 3 yıl önce yaşanan bir taciz dosyasıyla ilgili bu arkadaşlarımızın da adının geçtiği iddiasında bulunmuş, şahsımın da dosyanın kapatılması ile ilgili girişimler yaptığım iftirasını atmıştır.

Söz konusu olayla ilgili şüpheli ve sanık olarak ne adı verilen iki arkadaşımız ne bir meclis üyemiz ne de belediyemizde çalışan bir kişinin ismi şüpheli ya da sanık olarak dosyada geçmemektedir. Bu zatın belirttiği taciz olayı ile ilgili iş bu iddialar iftiradır, yalandır, insanların onuruna ve gururuna yapılmış ağır bir saldırıdır."

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 23:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER