TOKİ ihaleyi iptal etti, CHP'li belediye talip oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin satışa çıkarttığı Çiğli’de bulunan 5 bin metrekare büyüklüğündeki arsa ihalesi iptal edildi. Çiğli Belediyesi arsa için devreye girerek resmen Bakanlık'tan talepte bulundu.

TOKİ ihaleyi iptal etti, CHP'li belediye talip oldu

Ege'de Son Söz'ün haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışa çıkartılan Çiğli’deki 5 bin metrekare büyüklüğündeki araziyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 1/1000 ölçekli uygulama imar planında “sosyal kültürel tesis alanı ve park alanı” olan fakat 2019 yılında onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planında “kısmen yüksek yoğunluklu konut alanı ve kısmen park alanı” olarak belirlenen yer satışa çıkartılmıştı.

Çiğli Belediyesi, mülkiyeti maliye hazinesine ait araziyi “sosyal kültürel tesis ve park” yapmak üzere talep etti. Belediye Başkanı Utku Gümrükçü imzalı talep yazısı bakanlığa gönderildi. Küçük Çiğli Mahallesi 1075 ada 1 parselde bulunan arsa niteliğindeki arazinin amacı doğrultusunda kullanılacağı, bunun için hemen 1 milyon TL ödenek ayrıldığı ve bir yıl gibi kısa bir sürede çalışmaların önemli aşamasının tamamlanacağı belirtildi.

Resmi yazıda belediye ayrıca, başta kendisi olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası’nın plan değişikliğine ilişkin itirazlarda bulunduğunu ve dava açtığını da vurguladı.  Yazıda, vatandaşların yeşil alan ve rekreasyon alanı taleplerinin bulunduğu, kültürel ve sosyal tesislerin eksik olması nedeniyle bunların yapılacağı da belirtildi.

Çiğli Belediyesi’nin talep yazısının ardından bakanlık henüz resmi bir yanıt vermezken ihale iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ayrıca kent genelinde yaşanan deprem nedeniyle daha önce ilana çıktığı satış, irtifa hakkı ve kiralama ihalelerini de ertelemişti. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER