Tren faciasında 6'ıncı duruşma: Çorlu'nun hesabı sorulacak

Tekirdağ Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasına ilişkin 6’ncı duruşma bugün görülüyor. Aileler duruşma öncesi yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca 'Çorlu'nun hesabı sorulacak' sloganı atıldı.

Tren faciasında 6'ıncı duruşma: Çorlu'nun hesabı sorulacak

8 Temmuz 2018’de meydana gelen 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği 238 yurttaşın da yaralandığı faciaya ilişkin davada TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısında.

YETKİLİLER YARGILANMASIN DİRENCİ

Dava avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Gökmen Yeşil, süreci Birgün’den Dilan Esen'e değerlendirdi. 

Üst düzey TCDD yetkililerinin yargılanması taleplerinin hâlâ devam ettiğini hatırlatan Yeşil, geçen haftalarda mahkemeye sunulan bilirkişi raporuna dikkat çekti.

Hazırlanan onca rapor içinden ilk kez birinde TCDD üst yöneticilerinin ‘kusurlu’ dendiğine vurgu yapan Yeşil, şunları dile getirdi:

“Bunca delil karartma, üst yetkililerin yargılanmaması gibi uygulamalara yaptığımız şikâyetlerin ardından elimize böyle bir rapor geçti. İlk kez ‘üst yöneticiler kusurludur’ dendi. Tabii bu raporda da eksiklikler var. Raporda yolun yapısı ayrıntılı değerlendirilmemiş, bilirkişi şahıs olarak kimlerin sorumlu olduğunu belirtememiş. Bu tür toplu katliamlarda kamu görevlilerinin yargılanmaması yönünde özel ve korkunç bir dirençle karşı karşıyayız. Genel olarak iktidar ya da idare üst yetkili kamu görevlisinin yargı önüne çıkmaması için özel bir çaba sarf ediyor.’’

ASIL SORUMLULAR YARGILANMIYOR

“Dosyada yargılanması gereken müdürlerin yargılanması bir yana deliller karartıldı’’ diyen Yeşil, sözlerine şunları ekledi: “Gözlem yapılacak alan kalmamıştı. Deliller karartıldığı, üst düzey yetkililer yargılanmadığı için çok geri konumdayız. Çorlu davası ekseninde gazetecilere, avukatlara, ailelere davalar açılıyor. Küçük şeylere müdahale eden yol bakım memuru yargılanıyor ama asıl sorumlular yargılanmıyor. Yeni şüpheliler tespit edilebilir davalar açılabilir. Henüz yolun başındayız.’’

'TCDD KUSURLU'

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan yeni bilirkişi raporunda dikkat çeken ifadelerin bir kısmı şu şekilde:
 
Kaza günü meydana gelen yağış öngörülebilir niteliktedir.
 
Havzanın yapısı ve arazide tarım yapılması akarsu yatağının yönünü ve yolunu zamanla değiştirmektedir ve demiyorlu şevleri korunaklı değildir. Bu durum menfezlerin dolmasına ve kapasitelerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Kaza, menfezin üstündeki ray ve traverslerin altındaki balast ve dolgu tabakalarının boşalması ile meydana gelmiştir. Bu menfez, kazadan önceki şiddetli yağış sonrasında, komşu drenaj yapılarının işlevini yerine getirmemesi nedeniyle üç havzadan gelen akış ile karşı karşıya kalmıştır.

TCDD ve özellikle AR-GE Dairesi Başkanlığı, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlüklerinin küresel ilklim değişikliğinin farkında olmaları gerekmesine karşın, yaptıkları risk analizlerinde kaza oluşana kadar olan değişimleri dikkate almadıkları ve risk analizlerinin temel nedeni olan proaktif tedbirleri önermedikleri görülmektedir.

'ÇORLU AİLELERİ YÜRÜYÜŞTE'

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk'un, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacağı duruşma öncesi Çorlu tren faciası aileleri bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Katliamda hayatını kaybeden kişilerin fotoğraflarını ellerinde taşıyan aileler yürüyüş boyunca, 'Çorlu'nun hesabı sorulacak' sloganını attı.

Yürüyüşten görüntüler: 


 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER