Trendyol, muhalif yazarın kitaplarını satışa sunmadı

Trendyol, akademisyen yazar Fatih Yaşlı'nın kitaplarını 'siyasi' içerikli olduğu gerekçesiyle satışa sunmadı.

Trendyol, muhalif yazarın kitaplarını satışa sunmadı

Gazete Duvar'dan Anıl Mert Özsoy'un haberine göre, dijital pazarlama şirketi Trendyol, akademisyen-yazar Fatih Yaşlı'nın kaleme aldığı, Yordam Kitap tarafından yayımlanan ve Türkiye'nin yakın siyasi tarihine dair incelemeleri ele alan Antikomünizm, Ülkücü Hareket, Türkeş-Türkiye ve Soğuk Savaş (Mayıs, 2020), Türkçü Faşizmden 'Türk-İslam Ülküsü'ne (Mayıs, 2020) AKP, Cemaat, Sünni-Ulus- Yeni Türkiye Üzerine Tezler (Temmuz, 2020) kitaplarını satışa çıkarmama kararı aldı.

'SİYASİ İÇERİKLİ ÜRÜN SATIŞI YAPMAMAKTAYIZ'

İzmir'de faaliyet gösteren ve Yordam Kitap'ın resmi temsilciliğini yapan Sakin Kitap, ürün satışı için Trendyol şirketi ile iletişime geçti.
 
Trendyol depremi hiçe saydı, İzmir'deki personele çalışma talimatı verdi!Trendyol depremi hiçe saydı, İzmir'deki personele çalışma talimatı verdi!

Bünyesinde Yılmaz Özdil, Soner Yalçın gibi siyasi içerikli kitapların satışını yapan Trendyol, akademisyen ve yazar Fatih Yaşlı'nın bugüne kadar yayımlanan beş kitabından üçünü 'siyasi' olduğu gerekçesiyle satışa açmayı reddetti.

Sakin Kitap, satış başvurusuna karşı kendilerine gelen ret kararında şu ifadelerin yer aldığını belirtti: 

"Siyasi içerikli ürün satışı yapmamaktayız. Bu sebepten ürünü yayına açamıyoruz."

'ASIL SUÇ KİTABA VURULAN DARBEDİR'

Yaşananların bir sansür ve çifte standart olduğunu vurgulayan Sakin Kitap yöneticisi Çağrı Öner "Sakinkitap.com olarak bu durumu üzücü bulmaktayız. Her yerde satışı yapılabilen, Kültür Bakanlığı onaylı kitapları yasaklamanın suç olduğunu düşünüyoruz. Asıl suç kitaba vurulan darbedir. Okurların ya da müşterilerin tercihlerini kısıtlamak üzücüdür" dedi.

 'ORTADA ÇİFTE STANDART VAR'

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapan yazar Fatih Yaşlı ise konuyla ilgili, "Siteye bakıldığında başka politik kitaplar görülmektedir. Ortada çifte standart var. Bu kitaplar akademik çalışmalardır. Bu sansür ve çifte standardın kabul edilmemesi gerekir" ifadelerini kullandı. 

TRENDYOL: ÖZÜR DİLERİZ

Son günlerde bünyesinde her ürünün satıldığını vurgulayan reklamlarıyla gündeme gelen Trendyol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Maksadını aşan bir değerlendirme oldu. Hatamızı düzelttik ve kitaplar satışa sunuldu. Sayın Fatih Yaşlı ve kamuoyundan özür dileriz" dedi. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER