TRT, 'sivil polis' diye linç edildiğini iddia etmişti...

TRT Haber'de yayınlanan haberde üç kişinin Kadıköy'deki, Boğaziçi gösterisinde eylemciler tarafından linç edilmek istendiği iddia edilmişti. Ancak son görüntülere göre üç kişi sarhoş halde kavga çıkarıyor.

TRT, 'sivil polis' diye linç edildiğini iddia etmişti...

Boğaziçi direnişine destek için 2 Şubat’ta Kadıköy’de düzenlenen eylemler polis saldırıları sonucunda geniş bir alana yayılarak saatler sürmüş, çok sayıda kişi bu saldırılarda yaralanmıştı.

Gün sonunda yaralananlar arasında bir de eylemcilere saldıran sivil şahıs vardı. TRT’de bu şahsın ve o gün yanında bulunan arkadaşlarının anlatımları üzerinden bir haber yayımladı. Emniyet Genel Müdürlüğü de resmi Twitter hesabından “İşin aslı” notu ile bu haberin videosunu paylaştı.

 

İşin aslını anlattığı iddia edilen habere göre, “Kadıköy’de, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlere destek için toplanan bir grup, arbedede zor anlar yaşayan yaşlı bir kadını kurtarmak isteyen üç genci darp etti.”

TRT’ye konuşan şahıslardan biri “Bir tane yaşlı babaanneyi hırpalıyorlardı. Biz onu arbedenden çıkarırken oradaki şahıslar ‘sivil polis, öldürün’ diye yaklaşık bir 15-20 kişi saldırmaya başladı” diyor. Bir diğeri de ekliyor: “Arkadaşımızın kafasına alkol şişesiyle vurdular. O an şoka döndük.”

SALDIRIRKEN DAYAK YEDİ, SALDIRMAYA DEVAM ETTİ

Sendika.org'un haberine göre; işin aslı pek de TRT’nin haberindeki gibi değil. O gün Kadıköy’deki eylemi takip eden gazetecilerden Sendika.Org muhabiri Murat Bay, “Ortada ne dedikleri gibi yaşlı teyze vardı ne de alkol şişesi. Bu şahıslar dağılan eylemcilere sataştıkları için dayak yemişler.

Biz arbede yaşandığını görünce bir başka muhabir arkadaşla olay yerine gittik. TRT’nin videosunda konuşan uzun şahıs bize de saldırmaya çalıştı. İki yumruk salladı ama isabet ettiremedi. Yerde de cam kırıkları vardı ama bira değil soda şişesiydi” dedi.

Bay’ın aktarımına göre 20.00’dan sonra eylemciler sokağa çıkma yasağı başlamadan evlerine ulaşmak üzere rıhtıma doğru parçalı gruplar halinde yürüyordu. Her yerde polis araçları vardı.

Eylemciler dağılırken bir başka gazeteci arkadaşıyla karşılaşan Bay, Söğütlüçeşme Caddesi’nde Halkbank Şubesi önünde bir koşturmaca olduğunu görünce birlikte o yöne gitti. Yerde birkaç kişi vardı, polis enselerine basmış gözaltına alıyordu. Orada yüzü kan içinde bir yaralı daha vardı.

Yanında TRT’nin haberinde de görülen uzun boylu arkadaşı vardı. Bu şahıs gazetecilere saldırdı, iki yumruk salladı ama isabet ettiremedi. Etrafa küfredip duruyorlardı. Olay yerinde yaşlı teyze yoktu.

Gazeteciler gözaltına alınanları çekmeye devam etti. Yerde cam şişeleri vardı ama bunlar soda şişesi kırıklarıydı.

Bay, olay yerindeki görgü tanıklarının bu şahıslar hakkında, “Polis kimi yerde dağılan eylemcileri kovalıyordu. Bunlar da polisten kaçan kitleye sataştılar. Bunun üzerine arbede yaşandı” dediklerini belirtiyor.

TUNCA ÖĞRETEN: BURUNLARININ UCUNU GÖREMEYECEK KADAR SARHOŞTULAR

O gün bu şahısların tedavi gördüğü acil serviste bulunan gazeteci Tunca Öğreten de EGM’nin TRT haber videosu paylaşımını alıntılayarak, “Numune Hastanesi acil servisinde bu arkadaşlara müdahale edilirken, gözünden plastik mermi ile vurulan Kazım Kızıl ile biz de oradaydık.

Aynı müşahede odasında yarım saat geçirdik. Nasıl darp edildiler bilmiyorum ama bu arkadaşlar, burunlarının ucunu göremeyecek kadar sarhoştu” diye yazdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER