TTB'den 'Boğaziçi' açıklaması: İşkence, darp, taciz...

TTB'den yapılan açıklamada Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde yapılan kötü muamele hakkında "Emniyet güçleri tarafından gerçekleştirilen bu işkence ve gözaltılar kabul edilemez." denildi.

TTB'den 'Boğaziçi' açıklaması: İşkence, darp, taciz...

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Boğaziçi eylemlerinde yaşananlar ilişkin “Demokratik haklarını kullanan yurttaşlara yönelik uygulamalar kabul edilemez” başlığıyla bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Haklı tepkilerini dile getiren yurttaşların yanında olduğumuzu, yapılan kötü uygulamaların takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” denildi.

Birgün'ün aktardığına göre; TTB’nin açıklamasında, Covid-19 pandemi süreci boyunca şeffaf olmayan, toplum katılımını önemsemeyen ve salgına ilişkin güven veren bir yönetim biçimi sergilenmediği de hatırlatılarak, “Yapılmak istenen tüm barışçıl demokratik gösteriler emniyet güçleri tarafından pandemi koşulları gerekçe gösterilerek engellenmektedir. Bu tutum aslında esas nedenin pandemi koşulları olmadığını, en barışçıl ve demokratik yöntemlerle hak ve taleplerini duyurmak isteyen yurttaşların haklarının gasp edilmek ve engellenmek istendiğini göstermektedir” denildi.

GÖZALTI ARACINDA VE HASTANEDE DEVAM ETTİ

“Yapılan etkinliklerin kriminalize edildiği, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerinin öğrencilere karşı ölçüsüz, orantısız güç kullandığı kamuoyuna yansımıştır” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“En son 2 Şubat 2021 tarihinde Ankara ve İstanbul’da yapılan protesto gösterilerinde kolluk güçleri basın açıklaması yapılmasına dahi izin vermeyerek daha toplanma aşamasında biber gazı da kullanarak gruba müdahale etmiş, bu esnada yere düşen öğrenciler polislerce tekmelenmiş, yerlerde sürüklenmiş, ters kelepçe takılmış ve gözaltına alınmışlardır. Emniyet güçleri tarafından gerçekleştirilen bu işkence ve gözaltılar kabul edilemez. İşkence, darp, taciz, aşağılama gibi tüm kötü muamele uygulamaları gözaltına aracında, hastanede de devam etmiş, saatlerce ters kelepçe takılı şekilde bekletilmişlerdir.

İŞKENCE YÖNETMLERİ İNSALIK ONURUNA AYKIRIDIR

Taleplerini duyurmaya çalışan yurttaşların demokratik ve barışçıl yöntemlerle yapmak istedikleri gösterileri bastırma biçimi olarak; kaba dayak, yerlerde sürükleme, tekmeleme, ters kelepçe kullanma, taciz, aşağılama, kriminalize etme, pandemi koşullarında kalabalık bir biçimde hastane ve emniyet müdürlüğüne götürme, hastane muayenesinde yapılan etik ihlaller gibi tüm işkence yöntemleri insanlık onuruna aykırıdır ve kabul edilemez.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER